۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱:۴۱
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83723278
۰ نفر

برچسب‌ها

افغانستان با۵۶۰۰ کشته غیر نظامی در سال ۹۸ 

تهران - ایرنا - وزارت کشور افغانستان شنبه شب اعلام کرد که در سال گذشته (۱۳۹۸) بر اثرات حملات صورت گرفته در این کشور حداقل پنج هزار و ۶۰۰ غیر نظامی کشته و نزدیک به سه هزار نفر نیز زخمی شده‌اند.  

به گزارش شبکه یک خبری افغانستان، مقامات وزارت کشور بر این باورند که بیشتر این تلفات ناشی از حملات مخالفین مسلح دولت کابل بوده ‌است.  

انتشار آمار تلفات غیرنظامیان افغانستان در سال ۱۳۹۸ هم ‌زمان با تلاش‌های آمریکا و طالبان صورت گرفته است و براساس یافته‌های یوناما (معاونت سازمان ملل در افغانستان) گروه طالبان به‌ تنهایی مسوول ۷۱ درصد از این حملات بوده‌ است.  

به دنبال تلاش آمریکا و طالبان برای ایجاد صلح و کاهش خشونت در افغانستان، مسوولان کمیسیون مستقل حقوق بشر اظهار امیدواری کردند که در سال ۲۰۲۰ میلادی آتش بس برپا شود و نتیجه آن کاهش چشمگیر در میزان تلفات افراد غیرنظامی باشد.  

دفتر یوناما در افغانستان در پایان ماه دسامبر (آذر-دی) سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که در ۱۰ سال گذشته دست کم یکصد هزار غیر نظامی در پی درگیری‌ها کشته و زخمی شده‌اند.  

این در حالیست که به رغم امضای توافقنامه صلح میان آمریکا و طالبان هنوز هم آتش جنگ در افغانستان داغ است و همه روزه ده‌ها نظامی و غیر نظامی قربانی می‌گیرد.  
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =