۲۵ هزار تماس مربوط به کرونا با اورژانس ۱۱۵ زنجان ثبت شد

زنجان - ایرنا - رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان گفت :حجم تماس‌ها با این مرکز از زمان آغاز شیوع بیماری کرونا بیشتر شده بطوریکه بیش از ۲۵ هزار تماس در یک ماه گذشته با اورژانس ۱۱۵ این استان به ثبت رسیده است.

دکتر اصغر جعفری شامگاه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران که به صورت ویدئو کنفراس برگزار شد، با اشاره به فعالیت های اورژانس در بحث ویروس کرونا افزود: از مجموع تماس انجام گرفته ۴۳۵ مورد منجر به اعزام آمبولانس شده و مابقی نگرانی های مردم بود که با راهنمایی پزشک اورژانس، ستاد هدایت و کارشناسان پرستاری برطرف شد.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی پیشگام ارائه خدمات درمانی در انتقال بیماران مبتلا به کرونا بوده و بر این مبنا طبق قانون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انتقال تمامی بیماران مبتلا از درب منازل و چه انتقال بین بیمارستانی بر عهده اورژانس ۱۱۵ است.

این مسؤول ادامه داد: در این نیز  استان آمبولانس خاصی برای انتقال بیماران کرونا مشخص شده که شاغلان مجهز به وسایل حفاظت فردی هستند و بعد از انتقال بیمار وسیله گندزدایی و آماده برای انتقال بیمار بعدی می شود.

وی اظهار داشت: در شهر زنجان سه دستگاه آمبولانس و در هرشهرستان نیز یک کد آمبولانس برای انتقال بیماران مبتلا به کرونا در نظر گرفته شده که پاسخگوی شرایط کنونی است و در صورت نیاز این تعداد افزایش خواهد یافت.

جعفری افزود: اورژانس این استان در واحدهای مختلف فوریت های پزشکی نیز آموزش هایی را از طریق فضای مجازی و ارتباط با سایر ارگان ها و نهادها برای جلوگیری از ایجاد شبهات مخاطبان ارایه می دهد که بسیار تاثیرگذار است.

وی اضافه کرد: هم اکنون این استان در طرح غربالگری سلامت پیشرو بوده و جزء سه استان برتر کشور است که این کار به خوبی در حال انجام بوده و امیدواریم با این طرح و ایجاد سامانه های تماس تلفنی بار مراجعات به اورژانس و بیمارستانها کاهش یابد.

رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان خاطرنشان کرد: ستاد هدایت درمان اورژانس استان به صورت ۲۴ ساعته وظیفه هدایت درمان درست بیماران را دارد که هم استانی ها می توانند برای برقراری ارتباط با سامانه سراسری ۴۰۳۰ و ۱۰ و در زنجان نیز با  سامانه ارتباط مردمی۳۳۰۱۹۰ تماس بگیرند.

به گفته وی، امسال به دلیل بحث پیشگیری و کنترل ویروس کرونا طرح بسیج سلامت نوروزی تبدبل به مدیریت پیشگیری و کنترل این نوع بیماری در سطح کشور و این استان نیز شده است.

بر اساس اطلاعات فعلی راه‌های انتقال ویروس کرونا، جدید همانند سایر کرونا ویروس‌ها و ویروس آنفلوانزاست؛ یعنی از تماس دست آلوده به ترشحات تنفسی با چشم، بینی و دهان، از راه قطره‌های تنفسی (عطسه، سرفه و صحبت کردن چهره به چهره به مدت طولانی) است بنابراین شست‌وشوی مکرر دست‌ها بسیار توصیه می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت  درمان و آموزش پزشکی نیز روز گذشته  درباره آخرین آمار ابتلای قطعی و فوت ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در کشور اعلام کرد: تاکنون ۲۰ هزار و ۶۱۰ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده، هزار و ۵۵۶ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۷ هزار و ۶۳۵ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

کیانوش جهانپور افزود: بر اساس نتایج و یافته های آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز ۹۶۶ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و تعداد مبتلایان به این بیماری در کشور به ۲۰۶۱۰ نفر افزایش یافت.

در استان زنجان نیز تاکنون ۳۶۶ نفر به این بیماری مبتلا شده و ۲۳ نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =