بیش از سه هزار دانشجوی ترکیه از خارج به خانه برمی‌گردند

تهران-ایرنا-"مولود چاووش اوغلو" وزیر امورخارجه ترکیه شنبه شب اعلام کرد که سه هزار و ۳۵۸ دانشجوی این کشور از هفت کشور دنیا به ترکیه منتقل خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، چاووش اوغلو گفت که این افراد در خوابگاه‌های استان‌های "سامسون" (در شمال ترکیه) و "ساکاریا" قرنطینه خواهند شد.

در همین ارتباط دولت رجب طیب اردوغان در راستای اقدامات اضافی برای مقابله با شیوع کووید-۱۹، برای شهروندان بالای ۶۵ سال و مبتلایان به بیماری‌های مزمن منع آمد و شد اعمال کرد.

وزارت حمل و نقل و زیرساخت ترکیه نیز در این باره اعلام کرد که پروازهای رفت و برگشت به ۴۶ کشور جدید از ساعت ۱۷ روز شنبه متوقف شده است.

همچنین وزارت بهداشت ترکیه از کیت تشخیص ۱۵ دقیقه‌ای ویروس کرونا ی جدید رونمایی کرده است.

این کیت تشخیص در آزمایشگاه بیولوژی اداره بهداشت عمومی ترکیه ساخته شده است.

رییس جمهوری ترکیه شنبه شب نیز از مردم این کشور خواست تا برای مهار کرونا در خانه بمانند و از تردد خودداری کنند.

درپی شیوع موارد ابتلا به کرونا در کشورهای اروپایی، ترکیه سطح تدابیر خود را افزایش داد و در مرحله نخست از شهروندانی که وارد کشور می‌شوند، خواست به مدت ۱۴ روز در خانه  قرنطینه شوند.

با ورود گسترده عمره گزاران به ترکیه در هفته‌های گذشته و رعایت نکردن ۱۴ روزه  قرنطینه از سوی عمره گذاران؛ آنکارا تصمیم گرفت که تمام شهروندانی که از خارج وارد کشور می شوند ۲ هفته تحت قرنطینه دولتی قرار گیرند.

با مشاهده نخستین مورد ابتلا به کرونا در ۱۰ روز گذشته سطح تدابیر پیشگیرانه ترکیه نیز افزایش یافت و این کشور تمام مدارس و دانشگاهها و پس از آن اماکن عمومی تعطیل شد.

اردوغان چهار  روز پیش نیز در کمیته عالی مبارزه با کرونا اعلام کرد که یک بسته اقتصادی شامل ۱۰۰ میلیارد لیر را برای جبران تبعات اقتصادی کرونا اجرایی خواهد کرد.

به دستور اردوغان، همچنین تمام نشست‌ها و فعالیت‌ها در فضای بسته و باز علمی، فرهنگی، هنری و دیگر حوزه‌ها در ترکیه تا پایان آوریل (۱۲ اردیبهشت) به تعویق افتاده است.  

شمار افراد مبتلا به کرونا در ترکیه تاکنون به ۶۷۰ نفر رسیده است و ۹ نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

تاکنون ۲۹۷ هزار و ۴۵۵ نفر به ویروس کووید-۱۹ مبتلا، ۱۲ هزار و ۷۷۵ نفر جان باخته و۹۴ هزار و ۸۵۴ نفر بهبود یافته‌اند.

ویروس کرونا برای اولین بار در ۱۲ دسامبر (آذر - دی ماه) گذشته در چین و در شهر «ووهان» شیوع پیدا کرد، اما پکن به طور رسمی در اواسط ژانویه (دی- بهمن) آن را اعلام کرد.

سازمان بهداشت جهانی چندی پیش برای مقابله با انتشار ویروس کرونا در سطح جهان آماده باش عمومی اعلام کرد.

تاکنون ۲۹۷ هزار و ۴۵۵ نفر به این ویروس مبتلا و ۱۲ هزار و ۷۷۵ نفر جان باخته و۹۴ هزار و ۸۵۴ نفر بهبود یافته اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =