توزیع اقلام بهداشتی در آذربایجان‌غربی به روایت آمار

ارومیه- ایرنا- دوازدهمین جلسه ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا در آذربایجان‌غربی به ریاست استاندار برگزار شد و معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی، توزیع اقلام بهداشتی در سطح استان را به زبان آمار و ارقام تشریح کرد.

دکتر جلال غفارزاده روز شنبه در نخستین بخش از گزارش خود به توزیع دستکش‌های بهداشتی در سطح استان اشاره کرد و گفت: توزیع ٢۴۵ هزار بسته ۵٠ و ٧۵ جفتی در اختیار ما بود که تاکنون از این تعداد ٢١۵ هزار بسته توزیع شده است.
وی اظهار داشت: این تعداد بین ٣۶٠ داروخانه خصوصی و شبانه‌روزی و ٨٢ واحد غیرداروخانه‌ای از جمله بیمارستان‌های غیردولتی، نهادها و ادارات توزیع شده‌است.

«محمدمهدی شهریاری» استاندار آذربایجان‌غربی پس از این سخنان سوال کرد که «آیا این اقلام به هر داروخانه به صورت مساوی توزیع شد یا به میزان درخواست»؟
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی نیز ادامه داد: توزیع ما بر اساس درخواست داروخانه‌ها بوده و همچنین بین داروخانه‌های شبانه‌روزی بر حسب نیاز، اقلام بیشتری توزیع می‌شود.
«شهریاری» اینبار از وضعیت بازار بعد از توزیع اقلام سوال کرد و گفت: «آیا از وضعیت بازار مطلع هستید»؟
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی نیز پاسخ داد که توزیع اقلام مناسب بوده است و داروخانه‌ها موجودی دارند؛ توزیع دستکش حریر نیز طی روزهای آینده در سطح استان آغاز می‌شود.
دکتر غفارزاده اظهار داشت: به داروخانه‌ها توصیه شده است تا دستکش‌های بهداشتی را به صورت بسته‌ای نفروشند تا به همه مراجعه‌کنندگان برسد.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه تاکنون ۴٢٠ هزار لیتر محلول ضدعفونی کننده و الکل نیز در سطح استان توزیع شده، گفت: از این تعداد ٣٣٢ هزار و ٢۴٨ لیتر محلول ضدعفونی‌کننده و ٨١ هزار و ٧٣۶ لیتر الکل ناب بوده است.
دکتر غفارزاده بیان کرد: ١۶ واحد تولیدی الکل و محلول ضدعفونی کننده در آذربایجان‌غربی وجود دارد که کارکنان آنها در ایام نوروز هم بدون وقفه و به صورت ٢ شیفتی فعالیت دارند.
استاندار آذربایجان‌غربی پس از این اظهارات نیز پرسید «واحدهای تولیدی مواد ضدعفونی‌کننده استان روزانه به چه میزان الکل نیاز دارد»؟
دکتر غفارزاده اظهار داشت: برای تولید ١٠٠ درصدی این واحدها ٩٠ هزار لیتر نیاز است ولی حداکثر نیاز کل استان به الکل روزانه ٧٠ هزار لیتر بوده و اگر مواد تولیدی استان به درستی مصرف شود، مشکلی در این بخش به وجود نمی‌آید.
«شهریاری» با اشاره به اینکه تامین نیاز داخل استان اولویت ماست، گفت: الکل مورد نیاز در داخل استان مصرف شود و در صورت مازاد بودن به سایر استان‌ها داده شود؛ تولید مصرف الکل در سطح استان باید مدیریت شود و اگر استان نیاز داشت، واردات انجام می‌گیرد؛ اگر استان‌های دیگر پافشاری کنند، می‌توان از محصولات وارداتی به آنها داد که البته قیمت آن بالاتر خواهد بود.
«شهریاری» همچنین در مورد ذخیره محلول ضدعفونی استان سوال کرد و معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی پاسخ داد: اگر تولید استان به طور کامل قطع شود برای یک هفته ذخیره موجود است.
وی ادامه داد: قیمت محلول‌های ضدعفونی کننده مناسب است و برای اعلام نظر نهایی می‌تواند در جلسه تنظیم بازار نیز مورد بررسی قرار گیرد.
وی با تاکید بر اینکه این اقلام بین داروخانه‌های خصوصی توزیع شده، اظهار داشت: از ٣۶٠ داروخانه خصوصی این استان در حال حاضر ٢٢٨ مورد فعال است.
وی با اشاره به اینکه اقلام توقیفی و کشف شده در سطح استان توزیع می‌شود، گفت: روز پنجشنبه گذشته نیز ۶ هزار و ٧٠٠ عدد ماسک N۹۵ کشف شد که به سرعت وارد چرخه مصرف در مراکز درمانی شد تا بحران موجود کم شود.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: ٢ هزار و ٣٣٠ عدد ماسک فیلتردار از شهرستان ماکو و ٢ هزار عدد نیز از تهران خریداری کرده‌ایم.
دکتر غفارزاده تاکید کرد: با این آمار در مجموع بیش از ١٠ هزار عدد ماسک فیلتردار در اختیار داریم و که نیاز سه روزه استان را پاسخگو است.
استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه تامین ماسک مورد نیاز استان نیز مورد تاکید است، بیان کرد: ٢٠٠ هزار عدد انواع ماسک از چین به استان ما رسیده و ١٠ هزار مورد هم از وزارت دفاع درخواست کرده‌ایم.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی نیز بیان کرد: برای اینکه تصمیم‌ مناسبی در این خصوص گرفته شود، باید تمامی بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی آمار موجودی اقلام بهداشتی از جمله ماسک را اعلام کنند تا تدابیر لازم سنجیده شود.
وی گفت: یک واحد نیمه صنعتی با ظرفیت تولید روزانه یک‌هزار عدد ماسک چهارلایه و با کیفیت نیز در استان فعالیت می‌کند و محصول تولیدی آن ظرفیت فیلتر ۶۵ درصد ذرات هوا را دارد.
استاندار آذربایجان‌غربی پس از این اظهارات دکتر غفارزاده، راجع به محل استقرار این واحد تولیدی سوال کرد که معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی پاسخ داد: این واحد در شهرستان ارومیه قرار دارد و مجوز لازم را دریافت کرده است و عملکرد خوبی دارد؛ «یک واحد تولیدی وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی هم در این زمینه فعال است». 
وی تاکید کرد: باید تولید و توزیع با نظارت دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی صورت گیرد تا تداخلی در این زمینه وجود نداشته باشد.
وی تاکید کرد: منصفانه نیست که ما اسم چهارلایه را بر روی تولیدات خود بگذاریم ولی به گونه دیگر تولید کنیم؛ در برخی از واحدهای تولیدی توانایی تولید با پروتکل مناسب وجود ندارد و ما این واحد را امروز از نزدیک بازدید کردیم.
«شهریاری» همچنین با اشاره به اینکه برخی نمایندگان مجلس محموله اقلام بهداشتی را از تهران تحویل می‌گیرند و بدون رعایت عدالت اجتماعی در سطح حوزه انتخابیه خود توزیع می‌کنند، گفت: باید مراتب اعتراض را به گوش آنان برسانیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی نیز  در تایید سخنان استاندار گفت: برخی نمایندگان حواله اقلام بهداشتی را از مسؤولان تهران دریافت می‌کنند و پس از دریافت اقلام، آنها را در شهر خود پخش می‌کنند که این امر کار مناسب نیست و ما هم به معاون وزیر و مسوولان کشوری اعتراض کرده‌ایم.
به گزارش ایرنا «شهریاری» در این جلسه دستور لازم برای تشکیل یک تیم بازرسی متشکل از بازرسان استانداری، دانشگاه علوم پزشکی و صنعت، معدن و تجارت برای بررسی و تحلیل روند توزیع اقلام بهداشتی را صادر کرد و مقرر شد تا در جلسه بعدی ستاد استانی، گزارشی از این موضوع ارایه شود.

دوازهمین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونای آذربایجان‌غربی در حالی برگزار شد که تا حدود زیادی همه اعضای ستاد دغدغه‌ای مشترک داشتند؛ دغدغه‌ای که رفع آن نیازمند مشارکت مردم استان و ماندن آنان در خانه است تا زنجیره شیوع بیماری قطع شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =