فاصله اجتماعی، احترام به حق سلامتی دیگران

خرم‌آباد - ایرنا - ایجاد فاصله اجتماعی، پرهیز از دید و بازدیدها و مسافرت های نوروزی تضمین رهایی از ویروس کرونا و احترام به سلامتی دیگر افراد جامعه است.

تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی برای شکست ویروس کرونا با همدلی و همراهی مردم ایران است و در شرایطی که این تعطیلات تسهیل کننده پرهیز از رفت و آمدها و حضورهای غیر ضروری است استفاده از این فرصت بهترین موقعیت به نظر می رسد.

به رسم کهن مردم ایران هر ساله آغاز سال جدید با آئین ها و رسوم خاصی که دور همی ها و دید و بازدیدهای مردم این سرزمین برگزار می شد اما امسال در شرایط شیوع بیمار یکرونا و ابتلای شمار زیادی از هموطنان و جان باختن تعدادی از این عزیزان فرهنگ غنی مردم ایران ضرورت استفاده از فرصت تعطیلات نوروزی را بیش از پیش مشخص می کند که افراد از این فرصت فراهخم شده برعکس استفاده نکنند و سلامت خود و دیگران به خطر نیندازند.

صرف نظر از دید و بازدید های نوروزی و مسافرت ها در این ایام  تعطیلی  و حضور در منازل اقدام موثری برای جلوگیری از انتشار ویروس ناخوانده کرونا خواهد بود، درک درست سرعت شیوع این بیماری و احترام به حقوق دیگران ضرورت در خانه ماندن را برای افرادی که این موضوع را سخت و غیر ممکن می پندارند آسان می کند.

 اکنون زمان آن فرا رسیده که ملت ایران که همواره بهترین تصاویر حضورهای حماسی  وتجمعات را در برابر تهدیدها  ثبت کرده اندبار دیگر حماسه ای از همدلی و همراهی و انسجام را در حضور در خانه ها و شکست ویروس کرونا به ثبت برسانند.

اکنون که بسیاری از هموطنان در بیمارستان ها با این ویروس ویرانگر دست و پنجه نرم می کنند باردیگر همدلی ایرانیان در انسجام و اتحاد برای در خانه ماندن بهترین راهکار است و این عزم ملی اتفاقی دور از ذهن برای مردم همیشه در صحنه ایران نیست.

بیم و امید ویروس کرونا بسیاری از خانواده های ایرانی را فراگرفته است و لحظه شماری ها برای تازه شدن دیدارها آغاز شده است اما این مهم با در خانه ماندن تمام افراد و رهایی از ویروس کرونا محقق خواهد شد.

جریان مسافرت به سمت لرستان وجود ندارد

استاندار لرستان گفت: جریان مسافرت به سمت استان وجود ندارد و میزان سفرها در ورودی‌های لرستان نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد کاهش داشته است.

سید موسی خادمی  بیان کرد: لرستان جزو استان های آلوده به ویروس کرونا با شیوع بالا  است، در برخی شهرها نیز بالای ۱۰۰ نفر مبتلا داریم که به نسبت جمعیت استان تعداد مبتلایان زیاد است.

وی با تاکید بر اینکه مردم باید به وضعیت شیوع بیماری در استان توجه داشته باشند، اظهار داشت: اکنون از هر ۱۰۰ تستی که به آزمایشگاه ارسال می شود حدود ۳۰ مورد مثبت گزارش می شود و مردم نیز باید رعایت نکات بهداشتی و لزوم در خانه ماندن را داشته باشند.

استاندار لرستان ادامه داد: بهترین راهکار پیشگیری از شیوع هرچه بیشتر این بیماری پرهیز از تردد در خیابان ها و بازار است تاجائیکه بازارهای استان نیز تعطیل شدند.

وی با تاکید بر اینکه رعایت نکردن نکات لازم از طرف عده ای معدود ممکن است جان شمار زیادی از افراد جامعه را به خطر اندازد، اضافه کرد: افرادباید از حضور غیرضروری در معابر و خیابان ها پرهیزکنند و در صورت لزوم با افراد متخلف برخورد می شود.

وی بیان کرد: در سطح استان برای تهیه مواد غذایی هیچگونه مشکلی وجود ندارد و مشکل تجهیزات بهداشتی نیز تا حد زیادی مرتفع شده است.

استاندار لرستان گفت: لرستان جزو اولین استان های بود که اعلام کرد آمادگی پذیرش مسافران نوروزی را ندارد و هیچ کدام از اماکن اقامتی اجازه پذیرش مسافران نوروزی را ندارند.

وی افزود: دولت در ستاد ملی کرونا  قرنطینه شهرها و استان ها  را مصوب نکرده است اما مصوب شد که خروجی های استان های آلوده  باید کنترل شود که لرستان جزو این استان ها است.

خادمی بیان کرد: در لرستان برای کنترل ورودی ها نیز مصوب شد که از ورود افراد مشکوک یا مبتلا به کرونا جلوگیری می شود و با پایش و تست افراد تلاش می شود در این راستا نظارت شود.

وی ادامه داد: ورودی مسافران در ۲۹ اسفند ماه از سمت اراک -بروجرد ۸۲ درصد کاهش داشته و از طرف خوزستان به سمت لرستان ۸۱ درصد کاهش داشته است.

استاندار لرستان گفت: لرستان استان محل گذر است اما در ورودی های استان کنترل برای هدایت مسافران به سمت کمربندی مستقر شده است و شماره پلاک های غیربومی با جدیت کنترل و از ورود به شهر خرم آباد جلوگیری می شود.

وی افزود: بر اساس آمار مخابرات از ۲۲ اسفند تاکنون حدود ۸۰ هزار تلفن همراه وارد لرستان شده و از این مجموع حدود ۱۳ هزار تلفن جدید در استان حضور داردکه این تعداد لرستانی های  ساکن در دیگر استان ها هستند.

خادمی با بیان اینکه موج مسافرت به سمت لرستان وجود ندارد، اظهار داشت: لرستانی هایی که در استان های دیگر اقامت دارند و به منازل اقوام خود آمده اند باید بپذیرند که یا خودشان ممکن است به این ویروس آلوده باشند یا سالم هستند و ممکن است در لرستان آلوده شوند بنابراین هر ۲ گروه متضرر خواهند شد.

وی افزود: ما در سطح شهرها جایی برای اسکان مسافرین نداریم زیرا همه خدمات سفر را لغو کرده ایم اما آن گروه از مسافرینی که پشت مبادی ورودی استان خوزستان مانده اند به ناچار باید برگردند و ممکن است از مبادی ورودی ما رد شوند اما در استان نه اسکان پیدا می کنند و نه ماندگار هستند.

استاندار لرستان گفت: اقدامات انجام شده روند مثبتی داشته است که امیدواریم با رعایت نکات بهداشتی از طرف مردم و قطع زنجیره انتقال شاهد پایان کار این ویروس در استان و کشور باشیم.

وی افزود: همه فعالین رسانه ای و مردم و فعالان اجتماعی باید توجه داشته باشند که آرامش و عدم استرس از مهم ترین روش ها برای بالا بردن و بهبود سیستم ایمنی بدن است و باید همه توجه کنیم در کنار اطلاع رسانی و برخی نگرانی ها، آرامش و حفظ امنیت روانی خیلی مهم است.

کاهش ۶۲ درصدی تردد در جاده‌های لرستان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان گفت: تردد در یکم فروردین ماه امسال در جاده‌های استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۲ درصد کاهش یافت.

عباس شرفی  اظهار داشت: براساس گزارش ترددشمار خودرو، تعداد ۱۳۹ هزار و ۸۹۳ دستگاه وسیله نقلیه در محورهای استان تردد داشته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۲.۳۶ درصد کاهش نشان می دهد.

وی افزود: ساعت اوج تردد در محورهای استان در طی این مدت بین ساعت ۱۵ تا ۱۶ بوده است.

شرفی بیان کرد: بیشترین تردد در جاده خرم آباد - پلدختر (چم انجیر) با ۶ هزار و ۵۸۱ وسیله، خرم آباد - سه راهی الشتر (رفت ) با ۶هزارو ۵۰۳ وسیله و سه راهی الشتر -خرم آباد (برگشت ) با ۶ هزار و ۱۲ وسیله نقلیه می‌باشد.

وی اضافه کرد: سرعت متوسط در محورهای مجهز به تردد شمار ۷۹.۴ کیلومتر است که آزاد راه خرم آباد - اندیمشک با ۱۰۰ بیشترین و سه راهی نورآباد- نهاوند با ۴۹ کیلومتر کمترین سرعت را داشته اند.

وی ادامه داد: این آمار نشان می دهد که اکثر مردم به توصیه ها درخصوص پرهیز از سفرهای غیرضروری به منظور پیشگیری از شیوع بیماری کرونا توجه دارند اما باز هم تاکید می کنیم هموطنان از سفر پرهیز و در خانه بمانند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان تصریح کرد: نوروز امسال متفاوت از سال های قبل است و از مردم می خواهیم این شرایط را درک کنند.

ممنوعیت ورود خودروهای غیر بومی به خرم‌آباد

 فرماندار خرم‌آباد گفت: در راستای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا ورود خودروهای با پلاک غیربومی به این شهرستان ممنوع شد.

جعفر طولابی  در جمع خبرنگاران بیان کرد: با تصمیم ستاد مدیریت بیماری کرونا استان و شهرستان خرم آباد، در راستای آرامش بیشتر شهروندان و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، با استقرار اکیپ هایی از بسیج سپاه و نیروی انتظامی، در پلیس راه کمالوند و چم انجیر از ورود خودروها با پلاک های غیر بومی به داخل شهر خرم آباد جلوگیری می شود.

وی افزود: تمامی اماکن تاریخی،گردشگری،تفریحی و پارک های سطح شهر خرم آباد  توسط اکیپ های نظارتی تحت کنترل و بازرسی قرار دارد،  و حتی از اساکن موقتی مسافرین نیز ممانعت به عمل می آید.

فرماندار خرمآباد ادامه داد: از ورود افراد مشکوک به بیماری کرونا به شهر خرمآباد جلوگیری می شود.

وی اضافه کرد: اکیپ های غربالگری تست سلامت در  ورودی های شهر خرم آباد در راستای مقابله با بیماری کرونا مستقر هستند و از ورود افراد مشکوک به بیماری کرونا جلوگیری می شود و این افراد اجازه ورود به شهر خرم آباد را ندارند.

وی اظهار داشت: بر اساس مصوبه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان و شهرستان خرم آباد تمام مکان های تفریحی و گردشگری خرم آباد تعطیل شده  و پذیرای هیچ مسافری نخواهیم بود و مسیرهای دسترسی مناظر طبیعی و گردشگری شهرستان نیز مسدود شده است.

طولابی یادآور شد: از اسکان مسافران در مهمان پذیرها و هتل ها جلوگیری می شود و هیچ مسافری اجازه اسکان در پارک های شهرستان را ندارد.

۴۴۳ بیمار مبتلا به کرونا در لرستان شناسایی شد

 رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تاکنون ۴۴۳ بیمار مبتلا به بیماری کرونا در این استان شناسایی شده است.

دکتر محمدرضا نیکبخت  بیان کرد: تا کنون یک هزار و۳۰۲ نمونه از بیماران مشکوک به "کرونا" در لرستان به آزمایشگاه مرجع ارسال شده  که از این مجموع

یک هزار و ۲۰۷  نمونه پاسخ داده شده است.

وی افزود: از این تعداد ۴۴۳ مورد مثبت و ۷۶۴ نمونه منفی اعلام شده همچنین تا امروز شنبه دوم فروردین ماه ۳۰ مورد فوت قطعی بر اثر بیماری "کرونا" در استان ثبت شده است.

نیکبخت ادامه داد: اکنون ۹۰ بیمار در بیمارستان های استان بستری هستند و تاکنون ۷۰ نفر از بیمارستان ترخیص، و ۲۳۵ نفر در منازل تحت مراقبت هستند.

وی اظهار داشت: درسلسله ۱۱۵ نفر، خرم آباد ۱۰۰ نفر، بروجرد ۵۰ نفر، دلفان ۵۶ نفر، دورود ۴۵نفر، ازنا ۲۵ نفر، کوهدشت ۱۴ نفر، الیگودرز ۱۳ نفر، پلدختر ۱۲  نفر، چگنی هفت نفر، رومشکان چهار نفر و سپید دست ۲ نفر مبتلا به ویروس کرونا شناسایی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =