۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۳۱
کد خبرنگار: 2240
کد خبر: 83723192
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

البرز استانی مستعد برای جهش تولید

کرج - ایرنا - استان البرز با برخورداری از سه هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی بزرگ ، متوسط و کوچک با اشتغالزایی حدود ۱۳۰ هزار نفر یکی از قطب های صنعتی کشور بوده که در سال جهش تولید می تواند الگویی برای صنعت ایران زمین تبدیل شود.

مقام معظم رهبری سال ۹۹ رات به نام «جهش تولید » نامگذاری کردند ، موضوعی که در این شرایط تحریمی بیانگر اهمیت اقتصاد و تولید بوده و می تواند فرصتی برای خوداتکایی بیشتر و تکیه بر دانش بومی  باشد.

تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی ، دانش بنیان و بومی شدن صنعت و تولید داخلی تفکری هوشمندانه برای گذر از پیچ های سخت تاریخی و تبدیل ایران اسلامی به یکی از قطب های صنعت و تولید در جهان است.

از این رو هر یک  از استان های کشور دارای قابلیت ها و ظرفیت های مناسب تولیدی و صنعتی در بخش های مختلف بوده که شکوفا کردن این بخش ها سرآغاز برای خوداتکایی و شکست حربه های تحریمی دشمنان به شمار می رود.

در این میان استان البرز با داشتن ظرفیت های مناسب مانندراه های ترانزیتی ، اتصال به مسیر ریلی ، برخورداری از بزرگترین فرودگاه باری و مسافری و قرار گرفتن  در شاهراه ارتباطی کشور و همجواری با با پایتخت ها می تواند این مزیت ها را به فرصت برای توسعه و جهش تولید تبدیل کند.

با این اوصاف در ۲ سال  اخیر یکی از گام های اصولی استان البرز احیای صنایع تعطیل و فرسوده بود که با راه اندازی دوباره آنها شاهد جهش خوبی در تولید و اشتغال استان هستیم.

همچنین آزاد سازی صنایع تملک شده توسط بانک ها حرکت بزرگ دیگری بود که این صنایع را از خواب به بیداری کشاند و چرخ صنعت متوقف شده است حرکتی دوباره شروع کرد.

با نامگذاری امسال به عنوان جهش تولید، مسوولان در استان صنعتی البرز تمام عزم خود را جزم کرده اند تا شعار ارزشمند و حیاتبخش را به معنای واقعی کلمه تحقق بخشند.

این استان با داشتن بیش از سه هزار و ۵۰۰ واحدد تولیدی و صنعتی و ۱۵۰ برند ملی که علاوه بر تولیدات داخلی به دیگر نقاط دنیا نیز صادرات دارد، به عنوان قطب مهم صنعت در کشور مطرح بوده و هست.

طی ۲ سال گذشته با توجه به اهمیت نفش تولید در استان، مسوولان بخش اقتصادی البرز تمام همت خود را گماردند تا هر چه بیشتر مشکلات پیشروی این واحدها را از بین ببرند.

احیای واحدهای نیمه راکد و راکد یکی از مهم ترین اولویت ها در استان البرز با هدف رشد تولید و توسعه اشتغال در این استان بوده که به همین منظور اقدام های خوبی صورت گرفته است.

رفع توقیف ۱۰۰ واحد صنعتی البرز

محمد امین فرشی مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی البرز  با بیان اینکه ۱۵۹ واحد تولیدی و صنعتی با ظرفیت اشتغالزایی ۹ هزار نفر  در این استان تا اوایل سال ۹۸ در  تملک بانک ها قرار داشتند گفت:  این واحدها به دلیل پرداخت نکردن اقساط بانکی به تملک بانک ها درآمده بودندکه با حمایت دولت تاکنون ۱۰۰ واحد آنها از تملک بانک ها خارج شده است .

 از این ۱۰۰ واحد تولیدی و صنعتی ۲۲ ئاحد آنها  به سرمایه گذاران جدید واگذار فعالیت خودرا از سر گرفتند.

اکنون ۵۹ واحد تولیدی صنعتی دیگر در تملک بانک ها بوده که تلاش می شود با همکاری بانک ها این واحدها احیا و فعال سازی شود.

نوسازی ۸۸ واحد صنعتی در البرز 

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان البرز  بیان داشت : اکنون ۸۸ واحد صنعتی به عت فرسودگی ماشین آلات در دست تعمیر و نوسازی قرار دارند که تا پایان سال ۹۹ به چرخه تولید باز

می گردند.

احیای ۷۷ واحد تولیدی البرز در سال ۹۸

فرشی  گفت : سال ۹۸ در واقع تحول در صنعت البرز بود به طوریکه در این مقطع زمانی ۷۷ واحد تولیدی و صنعتی  راکد دیگر در استان البرز  احیا و راه اندازی شد.

وی افزود: نبود منابع مالی، نداشتن سرمایه در گردش، وجود کالای مشابه قاچاق، از رده خارج بودن تکنولوژی و نداشتن بازار سبب شده بود تا این واحدها راکد و یا کمتر از ظرفیت خود فعالیت کنند.

فرشی گفت: البرز با داشتن صنایع مختلف، استانی مستعد برای جهش تولید و ایجاد فرصت های مناسب برای تولید و سرمایه گذاری است، به همین منظور تمام تلاش ما در سال گذشته این بود که واحدهای نیمه راکد و راکد را به چرخه تولید بازگردانیم که به همین منظور ۷۷ دیگر نیز به چرخه تولید بازگشتند.

با هدف رفع هر چه بیشتر موانع پیش روی واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی استان البرز بنا داریم تا مشکلات تمام واحدها به صورت مرتب رضد، در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید عنوان تا واحدها بتوانند با فراغ بال به تولید و اشتغال زایی بپردازند.

صادرات ۴۴۱ میلیون دلاری واحدهای تولیدی البرز در ‌سال ۹۸

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار البرزگفت:صادرات ۴۴۱ میلیون دلاری واحدهای تولیدی البرز در ۹۸ با وجود تحریم های ظالمانه دشمنان از نقاط قوت و امید بخش صنعت این استان بوده که بخشی از درآمدهای نفتی کشور را جبران کرد.

جهانگیر شاهمرادی  اظهار داشت: بخشی از این محصولات دارو به کشور روسیه بوده که از اهمیت فراوانی برخوردار است.یکی از مباحثی که در جنگ اقتصادی با آن مواجه هستیم شناسایی و آسیب‌شناسی مسائل و مشکلاتی است که مانع از رشد و توسعه و حرکت بالنده اقتصادی می‌شود.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز با تاکید بر اینکه حوزه تولید و صنعت نیازمند حمایت و پشتیبانی قضایی است، بیان داشت: آنچه فعالان بخش تولید و صنعت به ما منعکس می‌کنند حاکی از عدم حمایت و پیشتیبانی لازم در حوزه قضایی است و آنان معتقدند در زمانی که کشور با جنگ نظامی مواجه بود برخی نیروها در خط مقدم و مابقی در پشت صحنه جنگ تلاش می‌کردند تا پشتیبانی لازم را انجام دهند که امروز نیز این نگاه را سربازان حوزه اقتصادی از مسئولان خود دارند.

شاهمرادی با بیان اینکه  اگر قبول داریم که کشور در جنگ اقتصادی قرار دارد پس باید حمایت همه‌جانبه از آن داشته باشیم، در زمان حاضر حدود ۱۲ شهرک صنعتی در استان وجود دارد که قطع به یقین البرز در کنار استان تهران، یکی از استان‌های پیشرو اقتصادی در کشور بوده که از این ظرفیت برخوردار است.

وی با بیان اینکه استان البرز با وجود ۶ شهرک صنعتی خصوصی گامی مهم در جهت تحقق اصل ۴۴ قانون اساسی برداشته است، گفت: اکنون شهرک صنعتی ماهدشت و زیبادشت نیز در حال راه‌اندازی است که با بهره‌برداری از  آن‌ها در آینده‌ای نزدیک، هشت شهرک صنعتی بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سطح استان فعال می‌شود که می‌تواند در کنار شهرک‌های صنعتی بخش دولتی از جمله، نظرآباد، کوثر، اشتهارد، و البته اشتهارد ۲ و نجم آباد که در حال ساخت است، گامی بسیار مهم در راستای رونق تولید استان برداشت.

وی در ارتباط با صنایع تولید داروی استان البرز گفت: البرز تنها استان کشور است که ۹۰ درصد صادرات یک داروی خاص را به روسیه انجام می‌دهد و با تولید فیلتر دیالیز از طریق ۲ کارخانه سها و شهرک صنعتی اشتهارد سهم مهمی در رفع مسائل و مشکلات بیماران دیالیزی کشور دارد. 

شاهمرادی گفت : فعالیت  صنایع بزرگ تولید ماکارونی در البرز از مزیت ها است ضمن آنکه وجود ظرفیت یک هزارو۲۰۰ تنی آرد در این استان از دیگر مزایای این استان به شمار می رود.

سخن آخر

استان البرز در ۲ بخش صنعت و کشاورزی دارای ظرفیت های فراوانی است که استقرار بیش از ۵۰ مرکز تحقیقاتی و پژوهشی و دانشگاهی  به عنوان پشتوانه علمی صنعت و کشاورزی ایران نقش کلیدی در تحول صنعتی و کشاورزی  البرز دارند.

وجود مراکز پژوهشی بزرگ کشور در البرز از ظرفیت ها و مزیت هایی است که باید بیش از پیش برای نوآوری ، بومی سازی و افزایش چندبرابری تولید از آنها بهره گرفت. از جمله این مراکز می توان به پژوهشگاه مواد وانرژی ایران، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی  رازی، موسسه تحقیقات و اصلاح نهال و بذر، موسسه بیوتکنولوژی ، موسسه تحقیقات علوم دامی ، بانک ملی ژن گیاهی ایران ، مجموعه صنایع نیروگاهی، ساخت لوکوموتیو و ماشین آلات گروه صنعتی مپنا، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران ، دانشگاه خوارزمی ، دانشگاه آزاد اسلامی ، سازمان ملی استاندارد،

موسسه زمین شناسی ، معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، شهرک تحقیقاتی صنعتی کاوش وزارت صنعت ، معدن و تجارت، پارک علم وفناوری  و... نام برد.    

همچنین وجود حدود ۷۰ هزار هکتار زمین حاصلخیز کشاورزی و باغی با تولید محصولات با کیفیت از مزیت های تولیدی است  ضمن آنکه وجود صدها جوان نخبه علمی در بخش های مختلف به عنوان موتور محرک تولید، صنعت ، کشاورزی و خدمات می تواند جهش دهنده تولید و خدمات در این استان باشد.

در کنار این مزیت ها همانطور که اشاره شد، فعالیت فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی پیام، خطوط ریلی کشور و جاده های ترانزیتی در جابه جایی محصولات صنعتی و کشاورزی استان البرز و همچنین تامین مواد اولیه تاثیر گذار هستند.

ذکر این نکته ضروری است که باید در سال جهش تولید بانک های عامل بیش از پیش به کمک تولید در ۲ بخش صنعت و کشاورزی بیایند ضمن آنکه طرح های کوچک و زودبازده اقتصادی در روستاها با کمک بسیج سازندگی ، وزارتخانه های صنعت ، معدن و تجارت و جهادکشاورزی هدایت و راهبری شود.

اکنون استان البرز با برخورداری از بزرگترین شهرک داروسازی کشور موسوم به «برکت » و فعالیت حدود ۵۰ شرکت داروسازی در این استان یکی از قطب های تولید دارو ومواد بهداشتی کشور بوده که انتظار می رود در سال جهش تولید تمام ظرفیت تولیدی شهرک برکت با توجه به شیوع بیماری کرونا فعال و واحدهای تولیدی جدید در این شهرک مستقر شود.

 همچنین اختصاص بسته های حمایتی برای تشویق تولید کنندگان در ۲ بخش صنعت و کشاورزی موتور محرکه این بخش در سال جهش تولید خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =