مهمترین دغدغه مرحوم صالحی، وحدت حوزه و دانشگاه بود

مشهد-ایرنا- مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و دبیر شورای فرهنگ عمومی این استان گفت: از مهمترین دغدغه‌های فکری و آرمانهای مرحوم دکتر حجت الاسلام محمد مهدی صالحی، معاون فرهنگی – سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و رییس ستاد ازدواج دانشجویی، وحدت حوزه و دانشگاه بود.

جعفر مروارید روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مرحوم صالحی برای بحث وحدت حوزه و دانشگاه، همه فکر و زندگی خود را گذاشته بود، برای این موضوع راهبرد داشت و در سطح عمومی و نخبگانی برای رسیدن به این هدف، سیاستگذاری داشت و برنامه ریزی و تلاش می‌کرد.

وی اضافه کرد: حجت الاسلام صالحی در سطح عمومی سعی می‌کرد همفکری و همدلی بین حوزه و دانشگاه و همزیستی مسالمت آمیز و تقریب بین ایده‌ها و افکار میان این دو طیف پدید آید و تلاش وی در سطح نخبگانی نیز ارائه یک تفسیر عقلانی و معنوی از آموزه‌های دینی بود.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی  مشهد گفت: مرحوم صالحی برآمده از دو نهاد حوزه و دانشگاه بود یک دانشمند جوان و عالم فرهیخته حوزوی بود که هم دانش خوب آکادمیک در فضای فلسفه و الهیات اسلامی داشت و هم عقلانیت سیاسی و عقلانیت فرهنگی اسلام، یک دغدغه مهم برای وی بود.

مروارید اظهار داشت: مرحوم صالحی به پیروی از مقتدای خود، رهبر معظم انقلاب، اسلام را در دانشگاه‌ها، اسلام کارآمد و اسلام عزیز می خواست، بصیرت انقلابی را هم در این تفسیر کارآمد از اسلام می‌دید، قدمهایش، افکار و ایده‌هایش همه در این مسیر قرار داشت و در همین مسیر هم، الگویی برای حوزویان و دانشگاهیان در فضای آینده فکری حوزه و دانشگاه خواهد بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: آشنایی من با مرحوم دکتر صالحی از سال ۱۳۹۰ شروع شد که ایشان مسوول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه فردوسی بودند و آقای صالحی ویژگیهای شخصیتی جذابی داشتند که به نظر من الگویی برای کادرسازی و تعاملات فرهنگی و اجتماعی می تواند باشد.

مروارید ادامه داد: مرحوم صالحی شخصی متواضع به معنای واقعی کلمه بودند و این تواضع هم در تعاملات اجتماعی و هم در فضاهای گفت و گو و نقادی ظهور و بروز داشت، مدل وی نقد همراه با ادب بود و انتقادپذیر نیز بود، اگر ایده و اعتقادی داشت این اعتقاد را به شکل غیر متصعبانه بیان می کرد و اگر در جایی هم نقدی بر دیدگاه‌هایش وارد می‌شد بدون تعصب آن نقد را می پذیرفت.

وی اضافه کرد: ویژگی‌های که از مرحوم صالحی ذکر شد ویژگیهای یک عالم دینی است که تعهد به علم دارد و علم برای وی یک کمال است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی، یکی دیگر از ویژگی‌های مرحوم صالحی را صبر وی دانست و گفت: آن مرحوم در عرصه‌های عملی و نظری صبور بود، صبوری وی در عرصه های عملی در گفت و گو و حل مشکلات ظهور پیدا می‌کرد و بارها شاهد بودیم که در فضاهای دانشگاهی و بروز اختلاف سلیقه‌ها و چالشهای مربوط به مسایل فرهنگی۰ وی با گفت و گو و صبر در ارتباط با طیفهای مختلف، مساله را حل می‌کرد.

مروارید اظهار داشت: در عرصه های نظری نیز مرحوم صالحی  نماد روشن اندیشی بود و صبوری می‌ورزید و  نظر مخالف را تحمل می کرد و حضور ایشان در جلسات مختلف هم به عنوان شخصیت حقوقی و هم از نظر شخصیت حقیقی و ویژگیهای فردی، آرامش بخش بود و این صبر و آرامش ایشان، در روشن اندیشی و تحمل نظر مخالف، آشکار بود.

 وی ادامه داد: مرحوم حجت الاسلام صالحی، طلبه به معنای واقعی کلمه بود، طلبه برای جست و جوی حقیقت، طلبه برای رسیدن به آرامش معنوی و طلبه برای خدمت به خلق بود.
او اضافه کرد: یکی دیگر  از ویژگی  شخصیتی ایشان، تجربه غنی وی در ارتباط با طیفهای مختلف اجتماعی بود.

 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: شخصیت حجت الاسلام صالحی به گونه‌ای بود که با طیفهای مختلف و سلائق مختلف، از دانشجو تا طلبه، ارتباط و تجربه گفت و گو داشت و سعی می‌کرد این شبکه اجتماعی را در راستای اعتلای اسلام و کارآمدی تفکر دینی در دوران معاصر به کار گیرد و این ظرفیت را فعال کند. 

وی مرحوم حجت الاسلام صالحی را انسانی پاک دست و اخلاق مدار ذکر و بیان کرد: در سفری که من به همراه سایر اساتید دانشگاه و آن مرحوم به عتبات عالیات رفتیم سلوک معنوی، حب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، کمک به خلق و رعایت تقوای الهی در همه عرصه ها در ایشان عیان و آشکار بود و این ویژگیها در زندگی روزمره ایشان مداوم بود. 

مروارید اضافه کرد: زمانی که مرحوم صالحی مسوولیت نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه فردوسی مشهد را داشت به خوبی نقش پدر بودن و چتر گسترده و شمول گرایی انقلاب برای طیفهای مختلف دانشگاهی را ایفا می‌کرد و تلاش می‌کرد گروه‌های مختلف  دانشگاهی و نیز  گروه‌های موثر و  بیرون از دانشگاه را ذیل آرمانهای  انقلاب گرد هم آورد.

وی ادامه داد: مرحوم دکتر صالحی تلاش می‌کرد در راستای عمل به ایده‌ها و آرمانهای انقلاب اسلامی، تفسیری که رهبری معظم از انقلاب اسلامی دارند را تبیین کند و تفسیری کارآمد و حیات بخش از مفاهیم اسلامی در فضاهای مختلف اجتماعی و فرهنگی دانشگاه و حوزه داشته باشد و گفتمان اسلام فرهنگی را تقویت کند. 

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان خراسان رضوی  افزود: مرحوم صالحی بعد از اینکه به عنوان معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها منصوب شد عضو ناظر شورای فرهنگ عمومی استان نیز بود و ما حضور وی را در شورا مغتنم می شمردیم و ایده‌ها و نظرات وی در شورای فرهنگ عمومی و مفاهیم فرهنگی، تاثیرگذار بود. 

مروارید اظهار کرد: برکات فرهنگی و اجتماعی و سیره صالحی که مرحوم صالحی داشت، باعث علو شان و کمال معنوی وی در نزد خدای متعال است.

وی اظهار امیدواری کرد که راه و فکر وی در راستای وحدت حوزه و دانشگاه و روشن اندیشی حوزوی و دانشگاهی ادامه یابد.

حجت الاسلام محمد مهدی صالحی ۲۲ اسفندماه ۱۳۹۸ بر اثر سانحه تصادف در یکی از بیمارستانهای تهران بستری شد و در روز اول فروردین ماه ۱۳۹۹ دعوت حق را لبیک گفت.آن مرحوم از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۷ مسوول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه فردوسی مشهد بود و از آبان ماه سال ۱۳۹۷ به عنوان معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های کشور در تهران به خدمت مشغول شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =