استاندار ایلام: مردم برای تست کرونا به سامانه غربالگری مراجعه کنند

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام گفت: مردم برای تعیین وضعیت سلامت خود و همچنین تست ابتلا به کرونا باید بجای مراجعه به مراکز درمانی در سامانه غربالگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی ثبت نام کنند.

قاسم سلیمانی دشتکی روز شنبه در نخستین جلسه ستاد مبارزه با کرونای استان ایلام در سال ۹۹ اظهار داشت: مردم برای کاهش بار مراجعه مردم به بیمارستان ها با هدف غربالگری کرونا باید در سامانه غربالگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی به نشانی salamat.gov.ir ثبت نام کنند تا از طریق این سامانه در صورت نیاز وضعیت سلامت آنها توسط کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی به صورت دائمی چک شود.

وی افزود: به نسبت جمعیت میزان شیوع کرونا در استان ایلام بالاست که بخشی از این ابتلا به علت مراجعه مردم به مراکز درمانی است که در محیط بیمارستان ها با توجه به حجم زیاد مراجعات مردمی برخی از افراد به ویروس کرونا مبتلا می شوند که با ثبت نام در سامانه غربالگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی هم حجم مراجعه به مراکز درمانی کاهش می یابد هم میزان ابتلا به ویروس کرونا کمتر می شود.

سلیمانی دشتکی یادآور شد: شرکت مخابرات و زیرساخت باید با ارسال پیامک به همه مشترکان و شماره تماس سرپرستان خانوار و درج نشانی اینترنتی سامانه غربالگری سلامت، مردم را نسبت به ثبت نام در این سامانه و مزایا و اهداف آن آگاه کنند و همچنین صدا و سیما و رسانه های مجازی نیز به کرات اطلاعیه شرکت مردم در این سامانه را منتشر و اطلاع رسانی کنند.

وی اضافه کرد: هدف از اجرای طرح ثبت نام در سامانه غربالگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی جلوگبری از تردد مردم به مراکز درمانی، شناسایی افراد مشکوک به بیماری و ترغیب بیماران مشکوک برای انجام تست غربالگری کروناست که با تماس و پیگیری های مداوم کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی میسر می شود.

وی با بیان اینکه استان ایلام در سال ۹۸ از مدیریت رویدادهای مهم و گسترده ای چون سیل، اربعین و سهمیه بندی بنزین سربلند بیرون آمد و با فاصله استان اول کشور بود، گفت: باید با همدلی و جهاد بیشتر موضوع کرونا نیز مدیریت شود و از هیچ یک از ادارات و دستگاه ها و نیروها کم کاری پذیرفته نیست و در صورت لزوم نیروهای متعهد جایگزین نیروهای کم کار شوند.

استاندار ایلام تاکید کرد: مسوولان ارشد کشور تصمیم ها و برنامه ریزی های خوبی برای مهار کرونا دارند که البته تحقق این برنامه ها به همت و همکاری مردم، تسریع در اجرایی کردن مصوبه ها و فعالیت مستمر جهادی نیاز دارد که در کمترین زمان ممکن این اپیدمی در کشور مهار و کنترل شود و در استان ایلام نیز متناظر و هم سو با ستاد ملی کرونا و مصوبه های استانی باید برای کنترل کرونا اقدام های جدی و اساسی انجام شود.

وی اظهار داشت: باید همه مبادی ورودی استان ایلام با همکاری پلیس راه، راهداری، فوریت های پزشکی، هلال احمر و بسبج به شدت کنترل شود و افراد مشکوک شناسایی و به مدت ۱۴ روز در قرنطینه قرار بگیرند و در این زمینه هیچ گونه اهمال کاری و کم کاری از هیچ نهادی پذیرفتنی نیست.

سلیمانی دشتکی با اشاره به اینکه ستاد ملی کرونا هر هفته روزهای شنبه و سه شنبه جلسه به صورت ویدیو کنفرانس با حضور استانداران دارد از همه مسوولان و مدیران دستگاه ها و نهادهای استان خواست: اگر درخواست، مشکل و نیازی در موضوع کرونا دارند موارد را به استانداری اطلاع دهند تا در جلسه ویدیو کنفرانس ستاد ملی کرونا با رییس جمهوری برای رسیدگی بیشتر مطرح شود.

وی با بیان اینکه مردم به طور جدی از پذیرش مهمانان نوروزی ساکن در استان های دیگر خودداری کنند، اظهار داشت: بخش عمده ای از ازدیاد میزان ابتلای شهروندان استان ایلام به کرونا حضور مهمانان نوروزی دیگر استان هاست و باید این مساله ریشه یابی و آسیب شناسی شود.

استاندار ایلام در مورد سامانه توزیع اقلام بهداشتی هم گفت: در قالب این سامانه اقلام بهداشتی و پیشگیرانه خانوارها با هدف توزیع هدفمند و عادلانه، قیمت یکسان دولتی و نیز جلوگیری از احتکار توسط پست یا داروخانه ها به دست متقاضیان می رسد و در این سامانه با درج کدپستی و شماره ملی سرپرست خانوار اقلام بهداشتی بر اساس جمعیت هر خانوار به خانواده‌ها تعلق می گیرد و هر خانوار تا تا قبل از اتمام زمان تعیین شده خود حق ثبت نام و خرید مجدد را نخواهد داشت و برای مددجویان دستگاه های حمایتی نیز یارانه باید تعلق می گیرد تا این جامعه هدف نیز توان خرید این اقلام را داشته باشند.

همکاری و همراهی بانک های عامل با بدهکاران، تعطیلی صنوف عرصه محصولات غیرضروری، شیفت بندی کارکنان دستگاه های دولتی و دادن مرخصی یا دورکاری به کارکنان، همکاری شهرداری و مسوول آرامستان عمومی صالح آباد در تدفین اموات مبتلا به کرونا با دانشگاه علوم پزشکی، ضدعفونی و گندزدایی شهرستان های ایوان، چرداول، سیروان و هلیلان توسط ارتش غرب کشور و سایر شهرستان ها توسط سپاه و ناجا از دیگر موارد مطروحه ستاد پیشگیری از بیماری کرونا در استان ایلام بود.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی ایلام تاکنون ۱۶۶ نفر در این استان کرونا مبتلا شده و ۱۰ نفر نیز فوت کرده اند و ۷۰ نفر نیز بهبود یافته و مرخص شده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =