۳ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۶
کد خبرنگار: 1188
کد خبر: 83723083
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سُکنی‌گزینی در خانه، توفیق اجباری روزهای کرونایی

خمین - ایرنا - شیوع مهمان ناخوانده‌ای به نام کرونا ویروس، خانواده‌ها را مجبور به حضور در خانه کرد و این درحالی است که همراهی در کنار یکدیگر برای همگانی کردن "پویش در خانه بمانیم"، راهبرد اصلی کمک به نظام سلامت در این روزهای کرونایی است.

ویروس کرونا با وجود اثرگذاری مخربش بر سلامت جسم و روان اعضای خانواده و اقتصاد کشور، اما این ویروس ماندنی نیست و می توان محدودیت‌های ناشی از آن را به فرصت های ارزشمند تبدیل کرد.
مهمترین محدودیت این بیماری ماندن در منزل، پرهیز از دید و بازدید های نوروزی و خود داری از سفرهای غیرضروری است. 
ماندن در منزل و تعطیلی مراکز آموزشی اوقات فراغت زیادی را برای خانواده ها ایجاد کرده است و مدیریت درست این اوقات توسط خانواده می‌تواند به عاملی برای مهارت آموزی و خودشکوفایی نسل جوان تبدیل شود.

بطاعت اوقات فراغت در منزل تهدید جدی برای خانواده ها


یک استاد روانشناسی دانشگاه گفت: چگونگی سپری کردن اوقات فراغت در زمان شیوع ویروس کرونا به موضوعی مهم برای خانواده‌ها تبدیل شده است. 
اسماعیل خانجانی افزود: این تعطیلات و ماندن در خانه می‌تواند در بروز خلاقیت و استعدادهای آینده سازان این مرزو بوم تاثیرگذار باشد و به آنها را قادر خواهد ساخت تا حتی علایق شغلی خود را پیدا کنند و با بهره برداری از امکان آزمون و خطا و تجربه‌اندوزی در این فرصت، آینده خود را رقم بزنند.
وی با تاکید بر اینکه خانواده ها  از بحران کرونا می توانند فرصت سازی کنند، ادامه داد: خانواده‌ها می‌توانند با هدایت و راهنمایی فرزندان خویش، این اوقات را به زمانی برای آموزش‌های سرگرم کننده بدل سازند تا نقطه عطفی در زندگی آنان باشد.
 این روانشناس گفت: بعد از انقلاب صنعتی، بحث اوقات فراغت در کشورهای صنعتی مطرح شد، تا خانواده‌ها بعد از زمان کار، فرصت تفریح، گردش، تعامل و گفتگو و پرداختن به امور زندگی شخصی خود با دیگر اعضاء خانواده را داشته باشند. 
خانجانی اظهار داشت: در واقع برخی پژوهشگران معتقدند کاهش اجباری زمان کار، برای پرداختن افراد به زندگی شخصی موضوع مهمی است، بدین معنی که بعد از انجام کار طاقت فرسا و خستگی، همه فرصت داشته باشند تا درکنار خانواده به امور زندگی بهتر بپردازند.
وی خاطرنشان کرد: ویروس کرونا و اجبار برای ماندن در خانه فرصتی برای بودن اعضای خانواده در کنار یکدیگر ، ایجاد صمیمیت و تعامل بیشتر همسران و فرزندان است.
خانجانی وی بیان کرد: هر قدر ارتباط چهره به چهره در خانواده کاهش یابد جو عاطفی بین افراد و انتقال مسائل فرهنگی از والدین به فرزندان نیز کاسته می‌شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: شتغال زنان و غیبت مادران که مرکز ثقل ارتباط و کانون اصلی گفتگو با اعضای خانواده است، باعث شده که با پدیده کودکان کلید به دست در جامعه مواجه شویم.

خانجانی گفت: ساعت حضور اعضای خانواده در منزل متفاوت شده است و نوع کار پدر و چند شیفت کار کردن مردان به عنوان سرپرست، باعث شده است که خانواده ثبات خود را از دست دهد.

این روانشناس با اشاره به اثرات مثبت گفتگو تاکید کرد: گفتگو بین اعضای خانواده باعث انتقال تجربه و فرهنگ بومی به فرزندان و افزایش فضای عاطفی و انرژی جهت در بین آن‌ها می‌شود.

خانه نشینی راهبردی که تهدید را به فرصت تبدیل می کند


مدیرعامل موسسه آوای مهر آفتاب کمره خمین گفت: هموطنان می توانند از فرصت ویژه نوروز امسال برای یادگیری مهارت‌های جدید و تمام کردن کارها و طرح‌های نیمه کاره استفاده کنند.
سحر راشدی با اشاره به اینکه  نوجوانان و جوانان از تعطیلی مدارس و دانشگاه ها برای یادگیری مهارت‌های هنری جدید استفاده کنند، افزود: آشپزی، خیاطی، هنرهای تجسمی و بازی‌های مفید رایانه ای، مطالعه و تماشای فیلم بهترین سرگرمی در نوروز امسال است.
وی ادامه داد: ماندن در خانه توفیق اجباری است برای زنان شاغل که بیشتر در کنار فرزندان خود باشند و برای دانش آموزانی که امسال کنکور دارند فرصت درس خواندن بدون مهمان را فراهم کرده  است.

از ورزش های هوازی در منزل غافل نشویم


رییس تربیت بدنی خمین با اشاره به اینکه انجام  ورزش هوازی به داشتن وسایل ورزشی خاص یا یک محیط بزرگ نیاز ندارد، گفت: ورزش کردن به بدن آماده و انگیزه نیاز دارد.
سعید امجدی افزود: انجام حرکاتی مانند تاباتی، پروانه، کوه نورد و شیب و نرمش‌ در منزل سبب سلامت جسم و شادابی روح اعضای خانواده می شود.
وی اظهار داشت: ورزش‌های ساده در منزل در شرایطی که به دلیل شیوع کرونا تمام باشگاه های ورزشی تعطیل است و فعالیتهای بدنی شهروندان کاسته شده از چاقی افراد و بیماری هایی نظیر دیابت جلوگیری می کند.
رییس تربیت بدنی خمین ادامه داد: تمام اعضای خانواده در هر سنی که باشند می توانند در منزل ورزش کنند و از اپلیکیشن های ورزشی در فضای برای یادگیری ورزش‌های ساده استفاده کنند.
مدیر انتشارات پرپروک خمین گفت: ماندن در خانه فرصت خوبی برای نوشتن داستان ها و سرودن شعرهای جدید است نبود رفت و آمدهای نوروز به این آفرینش هنری کمک می کند.
امید خسروی اظهار داشت: نوشتن خاطرات دوران شیوع کرونا ، عکاسی با دوربین گوشی تلفن همراه، بازی های جمعی و مطاله کتاب در فضای مجازی از جمله کارهایی است که اعضای خانواده می توانند در نروز امسال به جای سفر و عید و بازدید در منزل انجام دهند. 
راساس آخرین آمار تا کنون ۸۴۶ نفر در استان مرکزی به ویروس کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد ۴۷۸ مورد از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.
  
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =