۲ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۴۲
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83723013
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

دو مقام دولت فرانسه به اهمال‌کاری در مهار کرونا متهم شدند

تهران - ایرنا - نخست وزیر فرانسه و وزیر سابق بهداشت این کشور به اهمال‌کاری در خصوص مهار ویروس کرونا متهم شدند.

به نوشته روزنامه «سود اوئست» فرانسه، سه تن از پزشکان فرانسوی به نمایندگی از گروهی از مراقبان بهداشتی روز پنجشنبه شکایتی را علیه «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر فرانسه و «اگنس بوزن» وزیر سابق بهداشت این کشور به دیوان دادگستری  که تنها ارگان توانمند برای قضاوت در خصوص اقدام های انجام شده از سوی اعضای دولت به شمار می رود، ارائه کردند.

به گفته وکیل این گروه که خود را «C۱۹» نامیده‌اند، شاکیان، فیلیپ و بوزن را به انجام ندادن اقدام‌های بموقع برای مهار اپیدمی کرونا متهم کرده‌اند.

در شکایت مزبور که توسط سه پزشک فرانسوی به نام‌های «فیلیپ نکاشه»، «امانوئل سرازین» و «لو دو ویک تورو» به دادگستری ارائه شده تصریح شده که نخست وزیر فرانسه و وزیر بهداشت سابق این کشور از خطر آگاه و از ابزارهای عملی هم برخوردار بودند. با این وجود آنها تصمیم گرفتند که اقدامی نکنند.

پزشکان فرانسوی پیش بینی نکردن و سهل انگاری این دو مقام فرانسوی را محکوم کردند.

این افراد به اظهارات اگنس بوزن وزیر سابق بهداشت در گفت و گو با روزنامه «لوموند» فرانسه استناد می کنند که گفته بود از ژانویه گذشته به نخست وزیر نسبت به جدی بودن خطر ویروس کرونا هشدار داده و گفته شده بود احتمالا امکان برگزاری انتخابات شهرداری‌ها هم وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شکایت مزبور هم اینک در کمیسیون برنامه در دست بررسی است و با تصمیم کمیسیون این شکایت رد و یا به کمیسیون تحقیق ارجاع داده خواهد شد. کمیسیون تحقیق نیز همانند یک دادرس می‌تواند درباره شروع تحقیقات کیفری درباره این پرونده تصمیم گیری کند.

در این رابطه، «متر فابریک دی ویزیو» وکیل ویژه پزشکان آزاد که قرار است این شکایت را پیگیری کند به نمایندگی از سوی این گروه در گفت و گو با شبکه خصوصی «سو رادیو»  فرانسه گفته ما چندی پیش این سوال را از خودمان پرسیده و آماده بودیم تا پایان اپیدمی و قرنطینه منتظر بمانیم تا اینکه خانم بوزن اعتراف عمومی کند. هدف ما این است که به دولت نشان دهیم تحت نظر است و اگر به پزشکان پاسخ ندهد  باید به داوران پاسخ دهد.

او گفته امروز ما در شرایطی هستیم که پزشکان هیچ امکانی برای محافظت از خود ندارند. پرستاران ماسک ندارند.

دولت فرانسه از سه شنبه گذشته به مدت دو هفته قرنطینه عمومی اعلام و دستورالعمل‌های محدود کننده اجتماعی سخت‌گیرانه‌تری برای مهار کرونا در این کشور اتخاذ کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =