نماینده مجلس عراق: عقب‌نشینی آمریکایی ها از پایگاه القائم نمایشی است

بغداد - ایرنا - «کریم علیوی» عضو فراکسیون بدر و کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق امروز شنبه فاش کرد که عقب نشینی نیروهای آمریکایی از پایگاه «القائم» در غرب استان الانبار جنبه نمایشی و ظاهری دارد.

وی گفت که این یک اقدام غیر واقعی و عملیات جابه جایی صوری با هدف استقرار دوباره نیرو است.
به گزارش وبگاه بغداد الیوم، علیوی بیان کرد که القائم پایگاهی کوچک است و نظامیانی که آنجا را ترک کردند راهی پایگاه‌های دیگر به ویژه عین الاسد شدند و لذا این عقب‌نشینی واقعی نیست و موضوع مربوط به جابه جایی نیروها است.
ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا پنجشنبه گذشته اعلام کرد که پایگاه القائم را پس از خروج به نیروهای ارتش عراق تحویل داده است.
در همین حال، کمیته رسانه ای امنیت عراق دیروز (پنجشنبه) اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور پس از خروج ائتلاف بین المللی، کنترل و اداره یک پایگاه نظامی در استان الانبار را به دست گرفتند.
در بیانیه کوتاه کمیته رسانه ای امنیت عراق بدون اشاره به نام این پایگاه آمده است که امروز نیروهای امنیتی عراق پس از عقب نشینی ائتلاف بین المللی، مدیریت و اداره این پایگاه را در الانبار با تمام تجهیزات نظامی موجود در اختیار گرفتند.
همچنین برخی منابع خبر دادند که نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکایی از پایگاه «الفوسفات» در شهر القائم استان الانبار خارج شدند و آن را به ارتش عراق تحویل دادند.
اداره این پایگاه بر عهده نیروهای آمریکایی، فرانسوی و لهستانی بود.
گفته شده است که پس از خروج ائتلاف بین المللی پایگاه الفوسفات تحویل تیپ ۳۲ از لشکر ۸ ارتش عراق شده است.
سخنگوی رسمی عملیات مشترک عراق نیز خبر داد که پس از القائم نیروهای ائتلاف از پایگاه القیاره هم خارج خواهند شد.

روزنامه الاخباریه لبنان روز  شنبه نیز به نقل از یک مقام بلندپایه عراقی نوشت که نیروهای آمریکایی قصد دارند که دو پایگاه «کی وان» (k۱) در استان کرکوک و «القیاره» را ترک کنند.
آمریکا ۱۴ پایگاه نظامی در سراسر عراق دارد.
این در حالی است که پارلمان عراق پنجم دی ماه گذشته در نشستی فوق‌العاده با حضور «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور رای به اخراج نیروهای بیگانه از کشور داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =