نگرانی‌ها از افزایش بیماری کرونا در اسفراین

بجنورد-ایرنا- وجود ۳۳ بیمار مبتلا به کرونا در شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین مردم و مسوولان این خطه از کشورمان را نگران کرده است شهرستانی که محل اتصال خراسان شمالی به استان خراسان رضوی و دیگر استان‌های جنوبی و مرکزی کشور است.

براساس آخرین آمار دانشکده علوم پزشکی اسفراین تا روز شنبه دوم فروردین سه نفر  بیماری کرونایی جان باخته اند و آزمایش ۲۸ نفر مشکوک به کرونا هم به مرکز استان ارسال شده است.

اکنون اسفراین در آمار ابتلا به ویروس کرونا پس از بجنورد مرکز خراسان شمالی در رتبه دوم قرار دارد و مسوولان شهرستان افزایش مبتلایان را بسیار نگران کننده خوانده و نسبت به احتمال اعلام وضعیت قرمز در صورت همکاری نکردن مردم در قطع زنجیره انتقال بیماری، هشدار می دهند.

نوشداری تشدید کنترل مبادی وردی از استانهای دیگر  چندان اثر نکرده و اکنون شمار زیادی از مسافران استانهای کرونایی در اسفراین حضور دارند

برخی ها علت افزایش شمار مبتلایان به بیماری کرونا در این شهرستان کوچک را بازگشت یکباره مسافران از استانهای درکیر کرونا برای دیدار خانواده و اقوام خود می دانند و برخی دیگر جدی نگرفتن خطر ویروس کرونا را  عامل تصاعدی بیماران کرونایی می دانند.

رییس دانشکده علوم پزشکی اسفراین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از مردم خواست با توجه به بازگشت مسافران زیاد از استان های درگیر ویروس کرونا به این شهرستان، برای حفظ سلامتی خود و خانواده در منزل بمانند.  

مردم اگر مراعات نکنند باید دربیمارستان با کرونا بجنگند و با افزایش حجم بیماران و فشار بار درمانی به بیمارستان، امکانات و تجهیزات درمانی پاسخگو نخواهد بود
دکتر اسحاق ایلدرآبادی اظهارداشت: شمار زیادی از اسفراینی ها در استان های تهران و البرز مشغول به کار فصلی یا اداری هستند و هرساله این افراد در آستانه تعطیلات نوروز  برای دیدار با خانواده های خود به این شهرستان می آیند.

 و ی گفت: امسال این امر به با توجه به تعطیلی زود هنگام مدارس، زودتر انجام شده است.

ایلدرآبادی گفت:  بیشتر  افراد مبتلا در  شهرستان کسانی هستند که به عنوان میهمان از استان تهران و دیگر استانهای درگیر با این بیماری  به اسفراین آمده اند یا اینکه در اجتماعات و ادارات پر تردد حضور داشته اند.

وی در پاسخ به اینکه آیا کنترلی بر ورود افراد  که از استانهای تهران و البزر و سایر شهرستانها به اسفراین بازگشته اند نبوده، گفت: ایستگاه های غربالگری و تب سنجی در ورودی های شهرستان این کار را انجام  می دهد اما،  از میان  ۱۰۰ درصد کسانی که این بیماری  دارند ۸۰ درصد افراد بدون علامت هستند که با کنترل  تب سنجی قابل تشخیص نیستند.

ایلدرآبادی گفت:  در این بیماری پنج درصد افراد دچار وضعیت وخیم می شوند که نیاز به بستری پیدا می کنند و ۱۵در صد علامت دار می شوند و ۸۰ درصد هم بدون علامت هستند.  

وی گفت : این افراد بی علامت بدون اینکه خود اطلاع داشته باشند، می توانند با حضور در اجتماعات و مراودات خانوادگی این ویروس را به دیگران منتقل کنند وآمار مبتلایان را افزایش دهند.


رییس دانشکده علوم پزشکی اسفراین افزود: هر فرد آلوده به ویروس که در جامعه تردد کند  می تواند چندین نفر را  مبتلا کند و در این میان افراد مستعد که بیماری زمینه ای  هم دارند آمار افراد بستری را افزایش می دهند.

امکانات درمانی در صورت ادامه روند صعودی آمارمبتلایان، پاسخگو نیست

ایلدرآبادی گفت: اگر چه تمهیداتی و امکانات درمانی برای مواقع بحران پیش بینی شده اما،  با توجه به محدود بودن  زیر ساخت های  درمانی در شهرستان  و کمبود پزشک و پرستار در صورت افزایش آمار مبتلایان، ارائه خدمات درمانی با مشکل مواجه خواهد شد.

وی افزود: این شهرستان اکنون فقط سه متخصص داخلی برای رسیدگی به بیماران بخش کرونا در اختیار دارد و در صورت رعایت نکردن مردم  و قطع نشدن زنجیره انتقال بیماری  امکانات درمانی جوابگو نخواهد بود.

ابلدرآبادی با تاکید بر نقش پررنگ مردم کنترل شیوع این بیماری گفت: در خانه ماندن مهم‌ترین اقدام برای قطع زنجیره انتقال بیماری است.

وی افزود: افراد اگر علائمی داشته یا میهمان هایی که از شهرهای دیگر آمده اند دارای  نشانه های این بیماری باشند،   دو هفته خود را قرنطینه کنند.


کنترل ورودیهای اسفراین شدت گرفته اما...

فرماندار اسفراین گفت: سختگیری در زمینه کنترل ورودی مسافران از  سمت سبزوار و جوین در خراسان رضوی به این شهرستان افزایش یافته است.


طاهر رستمی گفت: در بخش بام و صفی آباد نیز که با خراسان رضوی هم مرز است و ترددهایی از این مسیر به این بخش وجود دارد، باید اقدامات بیشتری برای پایش ترددها و مسافران ورودی به روستاها انجام شود.


در حالی که کنترل ورودی های شهرستان اسفراین از سمت خراسان رضوی شدت گرفته، اما ایستگاه کنترل و غربالگری مسافران در محل پلیس راه ایرج در ورودی محور بجنورد_ اسفراین تنها پس از ۴ روز فعالیت، از ۲۷ اسفند ماه با توجه به مصوبه ستاد ملی و دستور مقامات استانی جمع آوری شد.

سازهای ناکوک کرونایی

فرماندار اسفراین با انتقاد از بی توجهی برخی از مردم به هشدار های ستاد پیشگیری از کرونا گفت: برخی هنوز بحران کرونا را جدی نگرفته اند و با حضور در اجتماعات و مراودات اجتماعی به گردش ویروس کرونا کمک می کنند.

ساز های ناکوک برخی  با جدی نگرفتن خطر کرونا، آژیر خطر را زودتر خواهد نواخت
 رستمی  از مردم خواست: در خانه های خود بمانند و نوروز امسال که به دلیل شیوع ویروس کرونا، متفاوت تر از سالهای پیش است از اقوام وآشنایان خود بخواهند از مسافرت به اسفراین بپرهیزند و زنجیره انتقال ویروس در این شهرستان را قطع کنند.

وی  بابیان اینکه تلاش کادر درمان بدون همکاری مردم به تنهایی اثرگذار نیست افزود: مردم با همراهی در قطع زنجیره انتقال بیماری، کمک کنند شهرستان به شرایط اضطرار نرسد.

وی  گفت: تمام تلاش خود را برای تامین زیرساخت های درمانی شهرستان انجام داده ایم و اکنون ۲ بخش بیمارستان امام خمینی(ره)  به بحث کرونا اختصاص یافته و کلینیک تخصصی شهرستان نیز تجهیز و به ظرفیت تخت های بیمارستان شهرستان افزوده شده است.

شهرستان اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =