جانباختگان کرونا در استان اردبیل به ۳۴ نفر رسید

اردبیل- ایرنا- قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد که تعداد جانباختگان بیماری کرونا در این استان با فوت چهار فرد مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، به ۳۴ نفر افزایش یافت.

به گزارش روز شنبه ایرنا، دکتر افشین فتحی طی مصاحبه‌ای با اشاره به مثبت شدن نتیجه آزمایش ۶ فرد مشکوک به کرونا در این مدت، گفت:، تعداد مبتلایان استان نیز به ۲۷۲ نفر افزایش یافت.

وی بیان‌کرد: همچنین هم‌اکنون ۳۶۰ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌ها بستری هستند.

به گفته وی، از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون بیش از ۸۶۰ بیمار بستری شده‌اند که از این تعداد افزون بر ۴۵۰ نفر بهبود یافته و از بیمارستان‌ها مرخص شده‌اند.

فتحی با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا در استان اردبیل بسیار جدی و اضطراری است، گفت: به علت کاهش دید و بازدیدهای حضوری عید، آمار مبتلایان به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته کاهش یافت و پیش‌بینی می‌شود این کاهش ادامه یابد ولی اگر شهروندان رعایت نکنند، دوباره از روز پنجم فروردین ماه روند صعوی خواهد داشت.

وی ابرازامیدواری کرد که با همکاری مسوولانه مردم، روند ابتلا به کرونا در استان در نیمه فروردین ماه روند کاهشی را طی کند.

وی از شهروندان اردبیلی خواست تا در خانه مانده و از خرید و دید و بازدیدهای نوروزی صرف‌نظر کنند.

به گزارش ایرنا، اهالی استان اردبیل به رغم فرا رسیدن تعطیلات عید و با درک حساسیت کنترل بیماری کرونا از طریق کاهش ارتباطات، بر خلاف رسوم سال‌های گذشته کمتر سفر کرده و دید و بازدیدهای عید نوروز را به حداقل رسانده‌اند و با تشکیل کمپین‌ها و هشتگ‌هایی مانند #کرونا_را_جدی_بگیریم، #در_خانه_بمانیم و #کرونا_را_شکست_می_دهیم اقدامات عملی وسیعی را برای مبارزه با این بیماری آغاز کرده‌اند.

کم شدن ارتباطات میان‌فردی، توقف مصافحه و دست دادن و روبوسی شهروندان و حتی شیوع روش احترام چینی و ژاپنی از طریق چسباندن کف دو دست و بالاآوردن دست‌ها تا سینه و نیز پرهیز از هر گونه تماس مستقیم و حتی غیرمستقیم از جمله اقدامات اردبیلی‌ها در برابر احتمال انتشار ویروس کرونا طی چند روز گذشته بوده است.

در پی همکاری مناسب شهروندان استان اردبیل سیر صعودی مبتلایان کرونا در استان اردبیل متوقف شده و از ۳۵ مورد مثبت در گذشته به ۶ مورد مثبت در روز جاری کاهش یافت.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، هم اکنون ۲۷۲ نفر از اهالی این استان به طور قطعی به بیماری کرونا مبتلا هستند و تاکنون ۳۴ نفر از مبتلایان نیز جان خود را از دست داده‌اند.

سه روز پیش رسانه‌ها به نقل از منابع وزارت بهداشت و درمان اعلام کردند که در هر دقیقه یک نفر به کرونا مبتلا شده و یا جان خود را از دست می‌دهد.

کرونا ویروس یا بیماری کرونا در کشور چین از طریق حیوان به انسان و سپس از انسان به انسان منتقل شده به رغم این که میزان کشندگی بیماری کرونا ویروس جدید چین بسیار کم گزارش شده ولی سالمندان و افراد دارای نقص سیستم ایمنی از جمله گروه‌های پرخطر در مقابل این بیماری هستند.

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علایم بیماری کرونا ویروس جدید است.

کارشناسان بهداشتی، پرهیز از دست دادن و روبوسی با افراد دارای علایم تنفسی (سرفه ـ عطسه) پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه با دستمال و یا قسمت بالای آستین، شست و شوی کامل و مکرر دست‌ها با آب و صابون حداقل به اندازه ۲۰ ثانیه، استفاده از ژل‌های ضدعفونی کننده با پایه الکل و خودداری از تماس دست آلوده با چشم، بینی و دهان را از جمله راه‌های مقابله و پیشگیری ویروس کرونا اعلام کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =