بی توجهی مردم بغداد؛ دغدغه اصلی مسوولان در مقابله با کرونا

بغداد – ایرنا – شمار قابل توجهی از مردم بغداد همچنان بدون توجه به مقررات منع تردد ، آزادانه در شهر رفت و آمد می کنند و در این راستا فرماندهی عملیات امنیت بغداد خواستار پایبندی شهروندان به این مقررات امنیتی و بهداشتی برای جلوگیری از همه گیری ویروس کرونا شد.

این فرماندهی در بیانیه ای از همه اهالی بغداد خواست که برای حفظ سلامت خود و خانواده هایشان در خانه باقی بمانند و از گشت و گذار در سطح شهر خودداری کنند.
با وجود درخواست های مکرر مراجع بهداشتی و امنیتی در پایتخت عراق برای ماندن مردم در خانه  همچنان بخش قابل توجهی از مردم در حال رفت و آمد در خیابان های بغداد هستند.
شماری از مردم بدون توجه به مقررات منع تردد و توصیه های اکید مراجع بهداشتی و امنیتی برای ماندن در خانه، پای پیاده راهی منطقه کاظمین در شمال بغداد برای شرکت در زیارت رجبیه سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع) شدند.
خبرنگار ایرنا جمعیت قابل توجهی از زائران را بامداد امروز شنبه در شهرک صدر مشاهده کرد که همچنان پای پیاده راهی کاظمین هستند.
برخی موکب های دینی نیز با وجود پایان زیارت رجبیه امروز به پذیرایی از زائران پیاده در سطح شهر ادامه دادند.
این درحالی است که ایست های امنیتی ممانعت از تحرک در سطح شهر، قادر به کنترل جمعیت گسترده مردمی نبوده و برخی از زائران با پای پیاده و برخی به واسطه موتور سه چرخه های موسوم به «تکتک» از این ایست های امنیتی عبور می کنند.
تعداد زیادی از مغازه داران نیز در چهارمین روز مقررات منع تردد همچنان باز بوده و خرید و فروش و تحرک درون محله های به روال روزهای عادی در پایتخت ادامه دارد.
این درحالی است که بخش شرقی بغداد موسوم به «الرصافه» که بیشترین تراکم جمعیتی در آن وجود دارد و شهرک پرجمعیتی مانند «صدر» در آن واقع شده، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آن از مرز 50 نفر عبور کرده است.
در همین حال مراجع بهداشتی عراق از شناسایی 6 مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در بغداد خبر دادند.
مقام های استان دیوانیه در جنوب عراق نیز پیش بینی کرده اند که در سه روز آینده ، روزهای سختی از حیث شیوع کرونا در پیش خواهد بود.
«احمد منفی» استاندار دیوانیه گفته است که این استان در حال بررسی امکان تمدید مقررات منع تردد برای سه روز دیگر است تا کنترل بیماری میسر شود.
وزارت بهداشت عراق در بیانیه اعلام کرده است که تعداد مبتلایان به ویروس در سراسر عراق به 208 نفر رسیده و سه مورد مرگ ناشی از ابتلا به این ویروس نیز ثبت شده است تا تعداد متوفیان در عراق به 17 نفر برسد.
از مجموع سه مرگ ناشی از ابتلا به کرونا دو مورد آن متعلق به بغداد و یک مورد بصره بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =