۶۰ درصد جمعیت استان اردبیل علیه کرونا غربالگری شدند

اردبیل- ایرنا- دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد که ۶۰ درصد جمعیت این استان شامل ۶۹۹ هزار نفر علیه بیماری کرونا غربالگری شده و تحت پایش قرار گرفتند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، غربالگری جمعیت استان اردبیل از روز آخر سال گذشته و روز نخست سال ۱۳۹۹ و از طریق تماس تلفنی ۴۰۳۰ توسط کارکنان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل انجام شده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، در طرح غربالگری کرونا در استان یک‌هزار و ۴۵۴ نفر از کارکنان مراقب سلامت، کارشناسان مامایی، بهورزان، پزشکان و نیروهای بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل مشارکت کرده‌اند.

طی ۲ روز گذشته از سوی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و از طریق شماره ۴۰۳۰ با شهروندان استان تماس گرفته و برای اطمینان از سلامتی اهالی، علایم کرونای شهروندان بررسی شده و ضمن راهنمایی شهروندان، اقدامات لازم احتمالی نیز انجام شده است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل امروز در جریان بازدید از آزمایشگاه شبانه روزی تشخیص کرونای اردبیل اعلام کرد: با راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در استان و با تلاش شبانه‌روزی کارکنان این مجموعه، جواب‌دهی نمونه‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن میسر شده است.

دکتر بابک نخستین گفت: پیش از این نمونه‌های اخذ شده از مبتلایان احتمالی کرونا به انستیتو پاستور تهران و تبریز ارسال می‌شد و تاخیر طولانی در جواب‌دهی نمونه‌های ارسالی وجود داشت ولی با آغاز فعالیت آزمایشگاه تخصصی در اردبیل، جواب نمونه‌ها در مدت زمان کمتر از ۱۸ ساعت آماده و اعلام می شود.

به گزارش ایرنا، اهالی استان اردبیل به رغم فرا رسیدن تعطیلات عید و با درک حساسیت کنترل بیماری کرونا از طریق کاهش ارتباطات، بر خلاف رسوم سال‌های گذشته کمتر سفر کرده و دید و بازدیدهای عید نوروز را به حداقل رسانده‌اند و با تشکیل کمپین‌ها و هشتگ‌هایی مانند #کرونا_را_جدی_بگیریم، #در_خانه_بمانیم و #کرونا_را_شکست_می_دهیم# اقدامات عملی وسیعی را برای مبارزه با این بیماری آغاز کرده‌اند.

کم شدن ارتباطات میان‌فردی، توقف مصافحه و دست دادن و روبوسی شهروندان و حتی شیوع روش احترام چینی و ژاپنی از طریق چسباندن کف دو دست و بالاآوردن دست‌ها تا سینه و نیز پرهیز از هر گونه تماس مستقیم و حتی غیرمستقیم از جمله اقدامات اردبیلی‌ها در برابر احتمال انتشار ویروس کرونا طی چند روز گذشته بوده است.

در پی همکاری مناسب شهروندان استان اردبیل سیر صعودی مبتلایان کرونا در استان اردبیل متوقف شده و از ۳۵ مورد مثبت در گذشته به ۶ مورد مثبت در روز جاری کاهش یافت.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، هم اکنون ۲۷۲ نفر از اهالی این استان به طور قطعی به بیماری کرونا مبتلا هستند و تاکنون ۳۴ نفر از مبتلایان نیز جان خود را از دست داده‌اند.

سه روز پیش رسانه‌ها به نقل از منابع وزارت بهداشت و درمان اعلام کردند که در هر دقیقه یک نفر به کرونا مبتلا شده و یا جان خود را از دست می‌دهد.

کرونا ویروس یا بیماری کرونا در کشور چین از طریق حیوان به انسان و سپس از انسان به انسان منتقل شده به رغم این که میزان کشندگی بیماری کرونا ویروس جدید چین بسیار کم گزارش شده ولی سالمندان و افراد دارای نقص سیستم ایمنی از جمله گروه‌های پرخطر در مقابل این بیماری هستند.

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علایم بیماری کرونا ویروس جدید است.

کارشناسان بهداشتی، پرهیز از دست دادن و روبوسی با افراد دارای علایم تنفسی (سرفه ـ عطسه) پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه با دستمال و یا قسمت بالای آستین، شست و شوی کامل و مکرر دست‌ها با آب و صابون حداقل به اندازه ۲۰ ثانیه، استفاده از ژل‌های ضدعفونی کننده با پایه الکل و خودداری از تماس دست آلوده با چشم، بینی و دهان را از جمله راه‌های مقابله و پیشگیری ویروس کرونا اعلام کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =