جذب سرمایه گذار داخلی و افزایش تولیدات صادراتی اولویت سازمان منطقه آزاد انزلی

انزلی-ایرنا- رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی جذب سرمایه گذار خارجی و افزایش تولید محصولات صادراتی به منظور خروج ارز از کشور را از اولویتهای این سازمان در سال ۱۳۹۹ عنوان کرد.

به گزارش روز شنبه مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی ، محمد ولی روزبهان در نشست کارگروه اقتصاد مقاومتی، در خصوص راهکارها و سازوکارهای دست یابی به اهداف سازمان در حوزه های مختلف ترسیم افق های جدید در حوزه های مختلف سرمایه گذاری، پایش مستمر عملکرد و جدیت بیشتر در دست یابی به اهداف را به عنوان سه محور اصلی عملکرد مجموعه سازمان متبوع خود در سال ۹۹ اعلام کرد.

وی  خاطرنشان کرد:  منطقه آزاد انزلی از ظرفیت ها، زیرساخت ها و فرصت های متنوعی در زمینه جذب سرمایه گذار در زمینه های مختلف به منظور اجرایی نمودن سیاست های اقتصاد مقاومتی، ارتقاء جایگاه خود در عرصه های گردشگری، صادرات محصولات تولیدی، افزایش تزانزیت و صادرات مجدد برخوردار است .

وی افزود: علی رغم تحریم های بین المللی،می توان از ظرفیت ها و موقعیت های انحصاری این منطقه همچون قرار گرفتن در کریدورهای بین المللی و جایگاه منطقه در ارتباط با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، به منظور جذب سرمایه گذاران کشورهایی چون ترکیه، روسیه، چین و حتی قزاقستان و جمهوری آذربایجان به منظور تولید محصولات خود جهت صادرات به داخل و خارج از ایران، استفاده حداکثری نمود.

روزبهان متذکر شد: گردشگری از کمترین ریسک سرمایه گذاری در شرایط تحریم برخوردار است ، در عین حال جذب سرمایه گذار خارجی در حوزه بندری، زیرساختی، شهرک صنعتی ناحیه ۳ منطقه و صنعت ساختمان، از کشورهای منطقه قابل دست یابی است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه رویکرد سازمان در زمینه جذب فعالان اقتصادی حوزه ترانزیت و واردات، تبدیل آنها به سرمایه گذاران حوزه تولیدی و صادرات مجدد است، با ارائه تحلیلی از میزان واردات کشاورزی بازار روسیه، بر لزوم جذب سرمایه گذار در حوزه های فرآوری محصولات کشاورزی و شیلات با توجه به ظرفیت های استان گیلان و جایگاه این منطقه به عنوان اصلی ترین مسیر صدور کالاهای ایرانی به اوراسیا تأکید کرد.

وی در ادامه همراهی،ارائه مشاوره و کمک به رفع مشکلات سرمایه گذاران و واحدهای تولیدی راکد و بررسی مجدد طرح های سرمایه گذاری نیمه راکد بخش خصوصی به منظور فعال سازی، در کنار بهره گیری از تجربه های سایر مناطق آزاد در این عرصه را مهم عنوان کرد.

روزبهان اظهار داشت: سال آینده احداث شهرک صنعتی ناحیه ۳ با اولویت واحدهای تولیدی صادرات محور و دانش بنیان از مهمترین برنامه های کاری سازمان است و از سوی دیگر در شاخص مهم حمایت از شرکت های دانش بنیان،جذب شرکت هایی که ساخت و صادرات  محصولات به منظور جلوگیری از ورود نمونه های مشابه خارجی را انجام می دهند در اولویت قرار می گیرد.

رییس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی همچنین  بر لزوم تنوع بخشی به سبد کالایی و خدمات صادراتی منطقه در حوزه های گردشگری و خدمات بندری تأکید و اضافه کرد: در سال آتی عملیاتی نمودن گردشگری دریایی با بهره برداری از زیرساخت های موجود بندری در سطح بنادر ایرانی دریای خزر از طریق همراهی سایر نهادها و راه اندازی  کشتی گردشگری با همکاری منطقه ویژه اقتصادی لوتوس  را باید به عنوان اولویت کاری در نظر گرفت.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است . کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ درصد در منطقه، امکان فعالیت بانکها و موسسات مالی - بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی به گزارش خبرنگار ایرنا؛ منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است . کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ درصد در منطقه، امکان فعالیت بانکها و موسسات مالی - بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی ،فعالیت بوری کالای منطقه  زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =