کشورهای آسیای مرکزی تدابیر ضد کرونایی را تشدید کردند

تهران - ایرنا - گزارش ها از سطح کشورهای آسیای مرکزی حاکی است که مقامات این کشورها با علم به برگزاری گردهمایی های مربوط به سنت های دیرینه تجلیل از آغاز سال نوی خورشیدی تا حدودی اجتناب ناپذیر است، در عین حال تدابیر امنیت بهداشتی در مقابل ویروس مهلک کووید -۱۹ را نیز تشدید کردند.

مقامات قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان از امروز محدودیت های جدید را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا وضع و اعلام عمومی کردند.

دولت قزاقستان که تا کنون ۵۳ مورد ابتلا به کرونا را تایید کرد امروز شنبه طی صدور فرمانی همه پارک های تفریحی آلماتی، بزرگترین شهر این کشور را تعطیل اعلام کرد، در حالی که پیشتر نیز با صدور فرمان مشابهی اماکن عمومی در نورسلطان، پایتخت جدید این کشور و نیز آستانه را تعطیل کرده بود.

طی دو هفته گذشته پلیس و نیروهای گارد ملی این کشور چندین ساختمان مسکونی را که برآورد می شد شهروندان آلوده به کرونا در آن به سر برده باشند را در آلماتی بست.

البته از روز پنجشنبه ورودی نورسلطان و آلماتی نیز از طرف پلیس و نیروهای امنیتی مسدود شده بود.

در ازبکستان هم که تاکنون ۳۳ مورد ابتلا به کرونا تایید شده است دولت از دیروز جمعه همه مراکز تفریحی و قهوه خانه ها و برگزاری جشن های عروسی و مراسم های خانوادگی را تعطیل کرد.

وزارت حمل و نقل ازبکستان، به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور آسیای مرکزی اعلام کرده است که از دیروز جمعه اول فروردین به مدت ۴۰ روز هرگونه رفت و آمد به خارج از کشور متوقف می‌شود، اما حمل و نقل کالا ادامه خواهد داشت.

همچنین شوکت میرضیایف رئیس‌جمهوری این کشور هم دیروز دستور اختصاص بسته ۱ میلیارد دلاری برای مقابله با تبعات ویروس کرونا را امضا کرد که  قرار است این منابع از نهادهای بین‌المللی وام گرفته شود.

این کشور پیش‌بینی کرده است صادرات کشور تحت تاثیر کرونا حدود ۱.۱ میلیارد دلار کاهش یابد و رشد اقتصادی کشور نیز به میزان چشمگیری کند شود.

در تاجیکستان هنوز رسما ابتلای کسی به ویروس کرونا اعلام نشده، اما از روز جمعه همه پروازهای بین‌المللی در این کشور متوقف شده است.

در ترکمنستان هم که تاکنون رسما آماری از ابتلا به کرونا گزارش نشده است، جابجایی شهروندان این کشور  از شهرهای دیگر به عشق آباد، پایتخت ممنوع شد. 

در واقع از روز پنجشنبه ورودی‌های پایتخت، عشق‌آباد، محدود شده و تنها اهالی این شهر می‌توانند وارد شوند و البته ترددهای درون شهری نیز در این کشور محدود شده است.

یک مقام امنیتی در ورودی عشق آباد به رسانه های محلی گفت که هرگونه تردد غیر ضروری در بین دیگر شهرهای این کشور غدغن شده است.

دولت این کشور از قبل همه پرواز های بین المللی را قطع کرد بود، تاکنون در باره سطح و مدت زمان این محدودیت ها هنوز رسما اطلاعیه ای صادر نشده است.

دولت قرقیزستان هم که موارد ابتلا به کرونا در این کشور از دیروز به امروز یک شبه به ۱۲ نفر رسید امروز شنبه اعلام کرد که از فردا یکشنبه در سطح کشور وضعیت فوق العاده اعلام می کند و البته پیشتر هم مناطقی را که به ویروس کرونا آلوده شده بودند را تعطیل کرد.

شش نفر اول مبتلا به کرونا در این کشور پیشتر از عربستان وارد بیشکک پایتخت شده بودند.

البته دولت پیشتر در شهرستان های "نوکات" و "سزاک" وضعیت اضطراری اعلام کرده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =