احتمال افزایش مبتلایان به کرونا در خراسان شمالی

بجنورد - ایرنا - سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: با توجه به اینکه این استان دیرتر از دیگر استان ها درگیر ویروس کرونا شده است انتظار افزایش آمار مبتلایان این بیماری در چند روز آینده زیاد است.

 دکتر سیداحمد هاشمی روز شنبه در نشست ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا با اشاره به کاهش ۴۷ درصدی میزان تردد خودروها در محورهای استان در ابتدای نوروز امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، اظهار داشت: این در حالی است که میانگین کشوری این کاهش ترددها به ۷۰ درصد رسیده که در برخی استان‌ها تا ۹۰ درصد نیز بوده است.
وی از تردد خودرو و ورود مسافران به استان به عنوان عاملی موثر در افزایش شمار مبتلایان و شیوع این بیماری یاد کرد و گفت: پیشنهاد می شود هر کسی وارد استان می شود قرنطینه شده و کنترل های بیشتری روی وی صورت گیرد.
هاشمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمامی اطرافیان فوتی‌های ناشی از کرونا نیز رصد شده و مورد مراقبت شدید قرار می‌گیرند.
وی میانگین سنی فوتی های ناشی از ویروس کرونا در استان را بالای ۶۰ سال اعلام کرد و گفت: فقط یک مورد از فوتی ها زیر ۵۰ سال بوده که آن هم سابقه بیماری زمینه‌ای داشته است.

حضور کارکنان ادارات به حداقل می رسد 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: به منظور پیشگیری از افزایش ابتلا به ویروس کرونا، حضور کارکنان دولت در محل کار به حداقل ممکن خواهد رسید.
ولی الله حیاتی از اعلام تعطیلی برخی اتحادیه ها خبر داد و افزود: بر این اساس اتحادیه هایی از قبیل پوشاک، مصالح ساختمانی، تراشکاری، طلافروشان، آرایشگران، نجاران، آهن فروشان، لوازم بهداشتی و آرایشی، عکاسان، پارچه فروشان، کتابفروشی ها، موبایل، لوازم خانگی، رستوران داران و بسیاری دیگر از اتحادیه ها تا ۱۵ فروردین تعطیل خواهند بود.
وی خاطرنشان کرد: همچنین چهار پاساژ بزرگ مرکز استان شامل ارم، لادن، خوشی و رامین تا ۱۵ فروردین تعطیل شده اند.
حیاتی از غربالگری تمامی افراد وارده به استان خبر داد و گفت: در این راستا در تست های صورت گرفته ۵۱۳ نفر از افرادی که مورد غربالگری قرار گرفتند، تب بالا داشتند که از این تعداد ۳۱۸ نفر مربوط به داخل استان و ۱۹۵ نفر مربوط به خارج از استان بودند.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه ورود به داخل استان می‌تواند تبعات بالایی در افزایش آمار مبتلایان داشته باشد در حال حاضر غربالگری ها توسط یک پزشک مقیم در هر ورودی برای جلوگیری از افزایش آمار مبتلایان با دقت و جدیت در حال انجام است.

انتقاد از عملکرد وزارت کشور 

رییس کل دادگستری خراسان شمالی نیز در این نشست از آنچه که عملکرد ضعیف وزارت کشور در بحث هماهنگی مدیریت و کنترل و مقابله با ویروس کرونا در استان ها خواند، انتقاد کرد و گفت:
 ستاد ملی مبارزه با کرونا در کشور هنوز نتوانسته خودش به صورت منسجم در کشور عمل کند.
حجت الاسلام اسدالله جعفری افزود: برخی گرفتاری ها، مشکلات و کمبودها در استان ها ناشی از ناهماهنگی هایی است که باید ستاد ملی مبارزه با کرونا در سطح استان‌ها آنرا برطرف می کرد.

وی اظهار داشت: چرا باید در بحث تامین اقلام خام مورد نیاز برای تهیه و تولید اقلام بهداشتی،  استاندار خراسان شمالی در این شرایط حساس بارها رایزنی کند و بعد از چندین بار تماس، خواهش کند تا این اقلام به استان وارد شود.
جعفری با طرح این سوال که مگر اکنون کمبود اقلام بهداشتی به عنوان یک مشکل ملی در کشور مطرح نیست؟ افزود: مگر نه اینکه طرح جامع مقابله با کرونا را ستاد ملی و وزیر کشور باید پیگیر باشند پس چرا باید در کشور این همه مشکل و ناهماهنگی داشته باشیم.
 وی افزود: هم اینک برخی کالاها وارد می شود که خیلی هم دور از انتظار نیست، ولی متاسفانه گاهی اوقات مشاهده می‌شود جلو انتقال بار محلولی که در جایی دیگر بارگیری شده و مجوز سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت را نیز دارد، در استانی دیگر گرفته می شود که دیشب برای محموله سفارش شده خراسان شمالی این اتفاق افتاد.

حجت الاسلام جعفری یادآور شد: در این شرایط جایگاه وزیر کشور در ستاد ملی کرونا کجاست و چرا باید مدیران یک استان التماس کنند که این گونه محموله‌ها را به استان بدهند و در آخر هم محموله توسط مسوولان برخی استان‌های دیگر مصادره شود.
 رییس کل دادگستری خراسان شمالی گفت: گاه پارچه از سایر استان ها تهیه می شود و بعد از اعلام به ستاد ملی و برآورده شدن نیازها بارگیری می شود ولی اجازه ارسال آن از همان استان داده نمی شود که خود این امر نیز یک اشکال اساسی است که متوجه ستاد ملی کرونا است.

تا ظهر امروز -شنبه- شمار مبتلایان ویروس کرونا در استان خراسان شمالی به ۱۳۹ نفر و تعداد جانباختگان این بیماری به ۱۴ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =