وزیر راه آهن پاکستان: مطالبه مردم ما لغو تحریم های ایران است

اسلام آباد - ایرنا - وزیر راه آهن پاکستان روز شنبه گفت: لغو تحریم های یکجانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مطالبه مشترک دولت و مردم پاکستان است و ما از آن قویاً حمایت می کنیم.

«شیخ رشید احمد» در حاشیه کنفرانس مطبوعاتی خود در پاسخ به سئوال ایرنا درخصوص تدابیر بخش راه آهن پاکستان برای مدیریت شیوع کرونا گفت: ما از لغو تحریم های ضدایرانی آمریکا حمایت می کنیم.

وی افزود: مطالبه عمران خان نخست وزیر از جامعه جهانی برای نقش آفرینی در لغو تحریم های آمریکا خواسته تمام مردم پاکستان است.

شیخ رشید تاکید کرد: ایران درپی گسترش شیوع ویروس کرونا دچار مشکلاتی شده است که عمده دلیل آن تحریم های آمریکا است به همین دلیل مطالبه ما نیز لغو این تحریم ها در این شرایط بحرانی است.

نخست وزیر پاکستان روز گذشته با ظالمانه توصیف کردن تحریم‌های آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر خواستار لغو فوری این تحریم ها شد.

«عمران خان» تاکید کرد: من از جامعه جهانی می خواهم تا نقش خود را برای لغو تحریم های ظالمانه بر جمهوری اسلامی ایران ایفا کند زیرا این معضل سبب شده تا صدمه های انسانی ناشی از کرونا در این کشور افزایش یابد.

وزیران امور خارجه، بهداشت و امور مذهبی پاکستان نیز از برجسته ترین مقامات ارشد دولت این کشور هستند که طی روزهای اخیر ضمن اذعان به دشواری ملت ایران در مبارزه کرونا به دلیل تحریم های یکجانبه آمریکا، خواستار لغو فوری این تحریم ها شده و همزمان از جامعه جهانی نیز خواستند تا در این خصوص نقش آفرینی کند.

«شهباز شریف» رییس حزب مسلم لیگ نواز و برادر نخست وزیر پیشین پاکستان گفت: تحریم‌های آمریکا مشکلات ملت ایران برای مبارزه کرونا را دوچندان کرده و جامعه جهانی باید برای غلبه بر این چالش به یاری جمهوری اسلامی ایران بشتابد.

وی که ریاست دومین حزب سیاسی بزرگ پاکستان را برعهده دارد، افزود: اکنون زمان آن فرا رسیده که جامعه جهانی منافع بشریت را در درجه اول قرار داده و به ایران برای کاهش چالش مشترک کووید-۱۹ کمک کند.

 تاکنون ۲۰ هزار و ۶۱۰ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده، هزار و ۵۵۶ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۷ هزار و ۶۳۵ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه در گفت وگو با روزنامه معتبر فولیا دی سان پائولو برزیل در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ایران دارای سومین آمار بالای مرگ و میر ناشی از کرونا است و برای رفع این مشکل، با مشکلات دیگری هم روبه رو است. تحریم‌ها و انزوای اقتصادی بر این وضعیت چگونه تأثیر می‌گذارد؟ گفت: این تحریم‌ها منابع اقتصادی ما، نه تنها ذخایر نفت بلکه بخش خصوصی ما را نیز تحت تاثیر قرار داده است. سیاست آمریکایی فشار حداکثری علیه ما، مانع  صادرات ما می شود؛ بنابراین منابع کمتری برای سرمایه گذاری داریم.

وی اظهار داشت: ما یک کشور ثروتمند هستیم  اما به دلیل تحریم‌ها منابع لازم را برای خدمت به مردم آسیب دیده دراختیار نداریم. حتی اگر توانایی مالی تهیه آن را داشته باشیم، تحریم‌ها مانع خرید دارو و تجهیزات می‌شود. محدودیت‌های بانکی و مالی اعمال شده مشخص نمی‌کند که شما کالاهای بشردوستانه خریداری می‌کنید یا خیر. هنگامی که یک بانک تصور می‌کند که انجام تجارت با ایران خطرناک است، به سادگی در را می بندد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =