هزار و ۹۸۹ زندانی خراسان جنوبی به مرخصی نوروزی رفتند

بیرجند - ایرنا - مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبی گفت: با توجه به بخشنامه ارسالی از سوی رییس قوه قضاییه یک هزار و ۹۸۹ نفر از زندان‌های استان به مرخصی نوروزی رفتند.

علی هاشمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این بخشنامه به دلیل فرارسیدن نوروز ۹۹، اعیاد شعبانیه و عید مبعث ابلاغ شد.

وی گفت: با توجه به ابلاغیه مقام معظم رهبری به قوه قضاییه در ارتباط با عفو زندانیان پیش بینی می‌شود ۲۵۰ زندانی از زندان‌های هفت‌گانه استان خراسان جنوبی آزاد شوند.

مدیرکل زندان‌های خراسان جنوبی درباره شرایط استفاده از عفو طبق این ابلاغیه اظهار داشت: نداشتن بیش از یک فقره سابقه محکومیت مؤثر کیفری، عدم ارتکاب جرم عمدی جدید مستوجب مجازات درجه یک تا پنج موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی، نداشتن شاکی یا مدعی خصوصی یا جلب رضایت وی و یا جبران ضرر و زیان و ترتیب پرداخت خسارت مدعی خصوصی و زیان‌دیده از مهمترین شرایط عفو است.

وی گفت: طبق این ابلاغیه مرتکبین جرایم ذیل از شمول این عفو مستثنی هستند که عبارت است از قاچاق اسلحه و مهمات، جرایم امنیتی با محکومیت بیش از پنج سال حبس، آدم‌ربایی در صورت عدم گذشت شاکی خصوصی، اسیدپاشی، تجاوز به عنف، دایر کردن مراکز فساد و فحشا، سرقت مسلحانه یا مقرون به آزار یا سرقت سارقانی که میزان محکومیت حبس آنان بیش از پنج سال باشد.

هاشمی اختلاس، ارتشا بیش از ۵۰۰ میلیون ریال، کلاهبرداری بیش از یک میلیارد ریال، جعل اسکناس و ضرب سکه تقلبی پولشویی، اخلال در نظام اقتصادی کشور و همه جرایم مربوط به مشروبات الکلی را از دیگر مستثنیات شمول این عفو ذکر کرد.

وی با بیان اینکه برخی از بندهای عفو مشروط به بعضی تبصره‌ها است گفت: امیدواریم با بررسی‌های صورت گرفته بتوانیم ۲۵۰ زندانی استان را به آغوش گرم خانواده برگردانیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =