معذوریت دیار گردشگری لرستان از پذیرش مهمان نوروزی

خرم‌آباد - ایرنا - سرزمین چهار فصل لرستان با حضور مهمان ناخوانده ویروس کرونا و آغاز سال جدید و تعطیلات نوروزی به منظور سلامت مسافران و مردم این استان از پذیرش مهمانان نوروزی معذور است.

ویروس کرونا علاوه بر اینکه روزهای پایانی سال گذشته و بازارهای نوروزی و رفت و آمدهای پرشور و شوق را از رونق انداخت همچنان روزهای نخستین سال جدید را نیز تحت تاثیر قرار داده است و با تاکید مسوولان بر پرهیز از مسافرت های نوروزی و ماندن در منازل بسیاری از استان های کشور همچون دیار گردشگری لرستان از پذیرش مهمانان نوروزی عذرخواهی کردند.

پرهیز از دید و بازدیدها و مسافرت های نوروزی در ایام تعطیلات آغاز سال نو مورد تاکید و انتظار بسیاری از مردم از همدیگر است چراکه رفت و امدها و مسافرت های رهاوردی جز طولانی شدن یپک این بیماری و انتشار هرچه بیشتر ویروس کرونا را در پی نخواهد داشت.

مسافرت هایی با ترس و هراس از همراهی ویروس کرونا با مسافران نوروزری علاوه بر اینکه خاطرات خوشی برای این مسافران رقم نخواهد زد، نادیده گرفتن حقوق مردم و بی توجهی به در خانه ماندن دیگران است.

بر این اساس حضور درمحیط امن و عاری از ویروس کرونا برای خانواده های ایرانی و تجربه نوروزی متفاوت در کنار اعضای خانواده امکان بازگشتن به روزهای خوش در کنار هم بودن با فامیل و اقوام هرچه زودتر امکان پذیر خواهد کرد.

در این راستا با وجود اینکه بسیاری از خانوداه های ایرانی با احترام به حق سلامت برای خود و دیگران اعضای جامعه تصمیم در خانه ماندن را اجرایی کرده اند و در این راستا مسوولان نیز با اعلام عذرخواهی از پذیرش مهمانان برای زمین گیری ویروس کرونا هم گام شده اند.

در این راستا در لرستان نیز از همان روزهای پایانی سال گذشته مسولان عدم آمادگی برای پذیرش مهمانان نوروزی را اعلام کردند و اکنون نیز با تاکید بر لزوم ماندن در منازل و پرهیز از مسافرت مردم اعلام کردند که هیچگونه امکاناتی در استان برای پذیرایی مهمانان نوروزی وجود ندارد.

نظارت بر مبادی ورودی و خروجی شهرهای لرستان شدت می یابد

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان گفت: با توجه به احتمال حضور مسافران از سایر استانها، نظارت بر مبادی ورودی و خروجی شهرهای استان شدت می یابد.

محمود ثمینی اظهار داشت: برای جلوگیری از ازدحام جمعیت، مقرر شد صدا و سیمای استان از پخش برنامه‌های تبلیغی مراکز گردشگری استان و همچنین تبلیغات مراکز تجاری و فروشگاه‌ها که موجب ازدحام جمعیت در این مراکز می شود، خودداری کند.
وی افزود: با توجه به دستور ریاست محترم جمهور در خصوص تعطیلی اصناف غیر ضروری، تعزیرات حکومتی و اداره صمت نسبت به تشدید نظارت بر بازارها اقدام نموده تا علاوه بر کنترل تعطیلی بازار، مایحتاج عمومی مردم با قیمت مصوب در بازار عرضه شود.
ثمینی با بیان اینکه پذیرش میهمانان در مراکز گردشگری استان ممنوع است، اضافه کرد: با توجه به روند شیوع بیماری در استان مقرر شده مدیران شهرستان‌های استان در خصوص مرخصی کارمندان دارای مشکلات جسمی، بانوان همکاری کنند.
وی در پایان ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی استان نیز آمار فوتی‌ها، مبتلایان را روزانه منتشر می کند لذا آمار غیر رسمی مورد تایید نسیت.

هیچگونه خدماتی به مسافران نوروزی ارایه نمی شود

شهردار خرم آباد گفت:در راستای مقابله با ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار هر چه بیشتر این بیماری هیچ خدماتی به مسافران نوروزی ارایه نمی شودو از مسافران از توقف در لرستان پرهیز کنند.

محمد شریفی مقدم اظهار داشت: هرگونه اسکان موقت در پارک ها و میادین شهر جمع اوری خواهد شد.

وی ضمن درخواست از مهمانان نوروزی جهت ترک خرم آباد گفت:به علت خطرات ناشی از شیوع ویروس کرونا نه تنها هیچگونه خدماتی به مهمانان نوروزی ارایه نخواهد شد بلکه هر گونه اسکان موقت در سطح شهر نیز جمع آوری خواهد شد.

وی با تاکید بر آمادگی شهرداری برای ارایه خدمات آبرومندانه به مهمانان نوروزی پیش از شیوع کرونا اظهار داشت: شیوع غیر منتظره ویروس کرونا در سطح کشور و استان لرستان باعث لغو برنامه های نوروزی شهرداری گشته و ما امیدواریم در آینده نه چندان دور  با توقف شیوع کرونا بار دیگر شاهد حضور سبز  و با برکت گردشگران و مهمانان نوروزی باشیم

شریفی مقدم با تاکید بر عدم ارائه ‌ی خدمات اسکان به مسافرین نوروزی ادامه داد: هرگونه ارایه خدمات شهرداری به مهمانان و ایجاد کمپهای اقامتی در میادین و بوستانهای سطح شهر ممکن است به یک فاجعه جبران ناپذیر منجر شده و در این صورت در درجه اول سلامتی خود مسافرین تهدید خواهد شد.

۲۸۲هزار نفر در ورودی شهرهای لرستان غربالگری سلامت شدند

 مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر لرستان گفت: تاکنون ۲۸۲ هزار و ۷۷۴ نفر در ورودی شهرهای لرستان توسط امدادگران جمعیت هلال احمر مورد تست غربالگری سلامت قرار گرفتند.

صارم رضایی در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تست غربالگری سلامت ویروس کرونا در ورودی ۱۰ شهرستان استان توسط ۲۵۵ نفر پرسنل جمعیت هلال‌احمر و ۶۵۸ نفر نیروی داوطلب درحال انجام است.

وی گفت: با توجه به شرایط به وجود آمده در سطح کشور و نیاز مدیریت بحران و بر اساس ابلاغیه‌های وزارت بهداشت، جمعیت هلال احمر لرستان از امروز در قالب پست های بازرسی سلامت در ۲۴ نقطه استان به غربالگری سلامت می پردازد.

رضایی افزود: هدف از اجرای این طرح کمک به ارتقاء سلامت و حفظ ایمنی اقشار مختلف مردم، پایش و غربالگری مسافران در مبادی ورودی خروجی های شهر ها، شناسایی افراد مشکوک به بیماری و ارجاع به نظام سلامت، قطع کردن زنجیره انسانی انتقال ویروس کووید ۱۹ از افراد ناقل به افراد سالم و همچنین ارائه آموزش‌های عمومی و همگانی در خصوص ویروس کرونا است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان بیان کرد: این طرح با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و نیروی انتظامی صورت می گیرد.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در لرستان به ۴۰۹ نفر رسید

رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: تا کنون ۴۰۹ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در استان شناسایی شده و تحت درمان هستند.

دکتر محمدرضا نیکبخت با اشاره به آخرین آمار مبتلایان به کرونا ویروس در لرستان، اظهار داشت:یک هزار و ۲۳۳ نمونه از بیماران مشکوک به «کرونا» از لرستان به آزمایشگاه مرجع ارسال شده است.

وی بیان کرد: یک هزار و ۱۱۵ نمونه پاسخ داده شده که از این عدد ۴۰۹ مورد مثبت و ۷۰۶ نمونه منفی اعلام شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: تا به امروز ۳۰ مورد فوت قطعی بر اثر بیماری «کرونا» در استان ثبت شده است.

نیکبخت با اشاره به تفکیک شهرستان مبتلایان مثبت کرونا در لرستان گفت: در سلسله ۱۱۱ نفر، خرم آباد ۱۰۰ نفر، بروجرد ۵۰ نفر، دلفان ۵۱ نفر، دورود ۳۸ نفر، ازنا ۲۰ نفر، کوهدشت ۸ نفر، الیگودرز ۹ نفر،چگنی ۷ نفر، پلدختر ۹ نفر، رومشکان ۴ نفر و سپید دشت ۲ نفر بوده‌اند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۹۷ نفر در بیمارستان بستری هستند، ادامه داد: تا کنون نیز ۶۳ نفر بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند و ۲۱۹ نفر نیز در منزل تحت مراقبت هستند.

جلوگیری از ورود افراد مشکوک به بیماری کرونا به خرم آباد

فرماندار خرم آباد بیان کرد: اکیپ های غربالگری تست سلامت در  ورودی های شهر خرم آباد در راستای مقابله با بیماری کرونا مستقر هستند و از ورود افراد مشکوک به بیماری کرونا جلوگیری می شود و این افراد اجازه ورود به شهر خرم آباد را ندارند.

جعفر طولابی اظهار داشت: بر اساس مصوبه ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان و شهرستان خرم آباد تمام مکان های تفریحی و گردشگری خرم آباد تعطیل شده  و پذیرای هیچ مسافری نخواهیم بود و مسیرهای دسترسی مناظر طبیعی و گردشگری شهرستان نیز مسدود شده است.

طولابی افزود: از اسکان مسافران در مهمان پذیرها و هتل ها جلوگیری می شود و هیچ مسافری اجازه اسکان در پارک های شهرستان را ندارد.

هم‌اکنون ۴۰۹ نفر در استان به بیماری کرونا مبتلا هستند که از این مجموع  ۹۷ نفر در بیمارستان بستری هستند، تا کنون نیز ۶۳ نفر بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند و ۲۱۹ نفر نیز در منزل تحت مراقبت هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =