کرونا باعث فراموشی کشتار مسلمانان هند شده است

تهران- ایرنا- رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) گفت: شیوع ویروس کرونا در کشورمان همه را درگیر خود کرده، به گونه ای که باعث شده تا مساله کشتار مسلمانان در هند فراموش شود.

آیت الله محمدحسن اختری در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا گفت: آنچه که امروز در هند اتفاق می افتد، قبلا نیز در مناطقی مانند کشمیر رخ داده و یک حرکت خطرناک و در واقع نوعی نژاد پرستی است که افراد تندرو و افراطیون هندی خود را با مسلمانان درگیر کردند وبسیاری از مسلمانان را کشتند و بسیاری از خانه ها و مساجد و حسینیه ها را آتش زدند.

وی افزود: وقتی در منطقه ای یک درگیری بوجود می آید، هر دو طرف رفتارهایی را خواهند داشت ولی هنوز در مساله کشتار مسلمانان هند یک اقدام بازدارنده و خاص صورت نگرفته که بتوان روی آن تکیه کرد و گفت که آینده ای را برای ما روشن کند.

اختری با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران در این زمینه اظهار داشت: موضع گیری هایی در کشور ما صورت گرفته و علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی تماس هایی داشته و موضع گیری هایی را اعلام کرده است و غیر از اقدامات وزارت امور خارجه و بیانیه های مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مواضع دیگری بوده ولی کفایت نمی کند.

وی اضافه کرد: در همین راستا تعدادی از دانشجویان در مقابل سفارت هند در تهران اعتراض های خود را اعلام کردند ولی شیوع ویروس کرونا در کشورمان باعث شده تا همه درگیر این ویروس شوند، به گونه ای که دولت، مردم، مسئولان و نهادها را درگیر خود کرده و خطر تجمع ها و بسته شدن نمازهای جماعت و مساجد باعث شد تا این مساله فراموش شود و در واقع اهمال شود.

اختری افزود: آقای لاریجانی اقدام خوبی کرده بود ولی به نظرم لازم است پیگیری هایی صورت گیرد و می توان مجالس کشورهای اسلامی را دعوت کرد تا جلسه فوق العاده ای بگذارند و اگر کرونا مشکلاتی بوجود آورده به صورت ویدیو کنفرانسی با یکدیگر گفت و گو کنند و مواضعی بگیرند و حتی ازدولت هند یا سازمان ملل درخواست کنند.

رسانه ها در مساله هند کوتاه نیایند

دبیرکل سابق مجمع جهانی اهل بیت (ع) با انتقاد از رسانه ها و صدا و سیما افزود: متاسفانه در نشریات و اخبار رادیو و تلویزیون شاهد انتشار اخبار کشتار مسلمانان هند نیستیم تا هر روز گزارش هایی از مسائلی که در آنجا می گذرد، برای مردم بیان شود و مسائل جدید کمتر نقل می شود.

وی از رسانه ها خواست تا در این مساله کوتاه نیایند و در ادامه گفت: رسانه ها آخرین اخبار مربوط به این مساله را از آنجا به خوبی منتقل کنند و به مردم بگویند که در آنجا چه می گذرد و چه کاری باید انجام داد.

مکاتباتی با دولت هند صورت می گیرد

اختری از آماده شدن دو نامه برای نخست وزیر هند و علمای هندو خبر داد و اعلام کرد: قرار است این نامه ها به زودی ارسال شود ولی با توجه به مسائل کشوری مثل هند و تمدن کهن این کشور و ارتباطات خوب کشورهای اسلامی با هند، این رفتار و برخوردها شایسته چنین کشوری نیست و دولت هند باید جلوی این کار را بگیرد.

لازم است نشست هایی میان روسای ادیان شکل بگیرد و با توجه به ارتباطات خوب ادیان در هند، روسای ادیان با هم صحبت کنند. اگر مسائل به خوبی تشریح شود، بسیاری از درگیری ها، نگرانی ها و برخوردها حل می شود.

موسس دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) ادامه داد: همه ادیان، چه ادیان ابراهیمی و آسمانی و چه سایر ادیان معمولا به خوشرفتاری، مهربانی و محبت دعوت می کنند و اینها با این شعائر دینی که حتی در میان دین هندو معمول است و ما شاهد رفتارشان هستیم، مغایرت دارد و اگر بزرگان بنشینند، شاید بتوانند راه حل خوبی را پیدا کنند.

رهبران دینی کشورها دخالت کنند

وی تاکید کرد: باید سران کشورهای اسلامی، علمای بزرگ اسلام، مفتی های کشورهای اسلامی و رهبران دینی کشورها در این مساله دخالت کنند و تاکنون ما شاهد واکنش های جدی کشورهای اسلامی نبودیم.

اختری برگزاری نشست فوق العاده سازمان کشورهای اسلامی در این زمینه را خواستار شد و گفت: این سازمان همچنین می تواند کمیته ای را تعیین کند تا این مساله را با هند در میان بگذارد.

وی افزود: مساله تابعیت که هند در رابطه با مسلمانان مطرح کرده، با وضعیت نظام هند مطابقت ندارد. لذا روسای کشورهای اسلامی باید اقدامی داشته باشند. همچنین اتحادیه مجالس کشورهای اسلامی باید حرکتی داشته باشد.

نظاره‌گری کشتار مسلمانان هند یک ننگ است

رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) ادامه داد: دولت هند جزو کشورهای غیرمتعهد است و کشورهای غیرمتعهد می توانند، برای جلوگیری از ادامه کشتار مسلمانان هند و رفتارهای ناهنجار اقداماتی کنند و با ارائه راه  حل هایی باعث خاتمه دادن به این مساله شوند.

وی تاکید کرد: این مساله برای یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون مسلمان در دنیا و برای ۵۶ کشور اسلامی زشت و ننگ است که بنشینند و نگاه کنند که اینگونه به مسلمانان اهانت و جسارت می کنند و مسلمانان را به خاک و خون می کشند و آنها فقط تماشا می کنند.

لازم است که از راهکارهای حقوقی و بین المللی به نحو کامل استفاده شود و اقداماتی دنبال شود. مثلا دانشجویان و اساتید دانشگاه ها نیز می توانند در این مساله سهم داشته باشند و اقدام کنند. همه موسسات حقوقی، بین المللی، دینی و حقوق بشری همه باید در این گونه مسائل ورود کنند.

وی ادامه داد: دولت هند باید بداند که این مسلمانان، پشتیبان و حامی دارند و کشورهای دیگر با آنان هستند. از طرف دیگر کشور هند ارتباطات زیادی با کشورهای اسلامی دارد و اگر کشورهای اسلامی از این ارتباطات استفاده کنند، می توانند مانع این تجاوزها و افراط گرایی ها شوند .

دبیر کل سابق مجمع اهل بیت (ع) درباره اقدامات سازمان های بین المللی گفت: معمولا آمریکا و کشورهای اروپایی در زمانی از طریق مجامع بین المللی پیگیری می کنند که منافع خودشان در خطر باشد یا سیاست های آنان مورد آسیب قرار گرفته باشد و تلاش می کنند تا با بزرگ نمایی، آن مسائل را دنبال کنند ولی در مسائلی که خطری برای آنها نداشته باشد، ورود پیدا نمی کنند. 

اختری تاکید کرد: البته بخشی از این مساله مربوط به کشورهای اسلامی است . همین کشورهای اسلامی که در سازمان ملل یا سازمان حقوق بشر حضور دارند، اگر این مسائل را مطرح کنند، کشورهای دیگر نیز از آنان حمایت می کنند. در واقع این مساله بیشتر به کشورهای اسلامی و سیاستمداران و علما و اندیشمندان کشورهای اسلامی برمی گردد و مردم مسلمان که باید دیگران را به حرکت درآورند.

به گزارش ایرنا خشونت ها در دهلی نو از روز اول مارس (۱۱ اسفند) پس از آنکه معترضان به اصلاح قانون شهروندی هند اقدام به مسدود کردن خیابان در نزدیکی ایستگاه مترو جعفر آباد واقع در شمال شرق دهلی نو کردند، آغاز شد.

کاپیل میشرا یک رهبر حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی (بی جی پی) از طرفداران این حزب خواست تا در حمایت از این اصلاحات قانون شهروندی در این منطقه حضور یابند، اما پس از اجتماع گروه زیادی از مردم که اکثر آنها چهره خود را پوشانده بودند، حامیان اصلاحات قانون شهروندی با چوب، سنگ، چاقو و اسلحه به سوی مخالفان اصلاحات قانون شهروندی هند هجوم بردند.

تصاویر منتشر شده نشان می دهد که این اعتراضات به سرعت به یک درگیری میان گروه های هندو و مسلمان تبدیل شده و در مواردی  پلیس دهلی نیز همراه با گروه های هندو، به جمع کردن سنگ جهت حمله به گروه های مسلمان کمک کرده اند؛ اگرچه پلیس دهلی اتهامات علیه خود را رد کرده است.

اصلاح قانون شهروندی هند در تاریخ ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) در این کشور به تصویب رسید. بر اساس این قانون پناهجویان کشورهای بنگلادش، افغانستان و پاکستان در هند که بدون اوراق معتبر پیش از سال ۲۰۱۵ میلادی وارد این کشور شده‌اند می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند اما این قانون شامل حال مسلمانان نمی‌شود. مسوولان هند درباره علت این اقدام گفته‌اند که مسلمانان کشورهای همسایه تحت پیگرد نیستند.

اما گروه های منتقد به این اصلاحات معتقدند که هدف واقعی از قوانین جدید تحت فشار قرار دادن بیشتر مسلمانان و تبعیض علیه آنان برای راضی نگاه داشتن احزاب هندو است.

واکنش ها به کشتار مسلمانان هند

پس از انتشار کشتار مسلمانان در هند رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام کردند: قلب مسلمانان جهان از کشتار مسلمانان در هند جریحه دار است. دولت هند باید در مقابل هندوهای افراطی و احزاب طرفدار آنها بایستد و با توقف کشتار مسلمانان، از انزوای خود در جهان اسلام جلوگیری کند. 

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در پیام توییتی خشونت های سازمان یافته علیه مسلمانان هند را محکوم کرد و نوشت: ایران قرن‌ها دوست هند بوده است. از مقامات هند می‌خواهیم که رفاه همه هندی‌ها را تضمین کنند و اجازه ندهند این آدم‌کشی بی‌معنا ادامه یابد. مسیر پیش رو باید بر اساس گفتگو و حاکمیت قانون باشد.

این پیام ظریف باعث شد تا وزارت خارجه هند سفیر ایران در دهلی نو را احضار کند و روزنامه هندی هندوستان تایمز در این زمینه نوشت: وزارت خارجه هند علی چگنی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو را فراخواند و مراتب نگرانی و اعتراض خود را در باره اظهارات محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در توئیتر در باره خشونت های دهلی نو به وی ابلاغ کرد.

مجمع جهانی اهل بیت(ع) با محکوم کردن جنایات اخیر افراط‌گرایان هندو علیه مسلمانان اعلام کرد: دموکراسی در هند در ابتدایی‌ترین آزمون خود مفتضحانه شکست خورده است.

در این بیاینه همچنین آمده است: پس از دیدار ترامپ رئیس جمهور اسلام ستیز آمریکا از هندوستان و اظهارات مغرضانه و خصمانه علیه مسلمانان این کشور، هزاران نفر از افراط گرایان هندو با آتش زدن منازل و مساجد مسلمانان درگیری های فرقه ای خونین را بوجود آورده که تاکنون بیش از ۳۵ کشته و ۲۰۰ نفر زخمی از میان افراد بی گناه و مظلوم برجای مانده است.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در ۱۳ اسفند با غیرقابل تحمل دانستن نسل‌کشی مسلمانان در هند از رسانه‌ها و دستگاه دیپلماسی کشور خواست تا افکار عمومی و مجامع بین‌المللی را علیه این نسل‌کشی بسیج کنند.

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه گفت: این کمیسیون از دولت هند خواسته به مسئولیت خود عمل کند و حقوق ۱۸۰ میلیون مسلمان را حفظ کند.

حجت الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در پیامی به نارندرا مودی» نخست وزیر هندوستان اعلام کرد: ما نباید شاهد اموری باشیم که مزیت‌های کشورتان را به عنوان مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان مخدوش کند و تاریخ نشان داده است که هر نوع افراطی‌گری مذهبی در نهایت محکوم به شکست است.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران نیز در بیانیه‌ای تهاجم وحشیانه علیه مسلمانان هندی را شدیداً محکوم و از دولت هند خواست تا حقوق انسانی و شهروندی مسلمانان این کشور را تضمین و اسلام‌ ­ستیزان و خشونت­‌گرایان را مجازات کرده و جامعه‌ای امن و محیطی آرام برای زندگی مسلمانان هندی، فراهم کند.

در همان ایام حجت الاسلام کاظم لطفیان دبیر شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت طی بیانیه ای اعلام کرد: جهان اسلام اکنون سوگوار قتل عام مسلمانان مظلوم و بی یاور هند است که زیر ستم بدخواهان، پرچم اسلام را برافراشته نگه داشته اند.

رئیس مرکز گفت‌و گوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نامه‌ای به رئیس شورای تحقیقات فلسفی هند به وی پیشنهاد کرد تا این شورا نیز با محکومیت خشونت‌های روا داشته شده علیه هندیان مسلمان سهم خویش را در پایان بخشیدن به این خشونت‌ها ایفا کند.

مجلس خبرگان رهبری نیز در بیستم اسفند ضمن تقبیح کشتار مردم و تخریب مساجد و اماکن مذهبی مسلمانان هندوستان توسط هندوهای افراطی، خواستار اقدام مناسب دولت هند در قبال حمایت از شهروندان مسلمان این کشور شد.

همچنین مجمع جهانی بیداری اسلامی با صدور بیانیه ای ضمن ناگوار توصیف کردن حق کشی، از بین رفتن حقوق اولیه و اقدامات و قوانین  توهین آمیز اخیر علیه ۲۰۰ میلیون مسلمان هند، تاکید کرد: دست گروه های افراطی و هندوهای متعصب علیه مسلمانان همراه با سکوت و نظاره مراجع مربوطه باز گذاشته شد تا با توهین، هتک حرمت و از بین بردن حقوق اولیه آنان، به تدریج استحاله فرهنگی را در حق مسلمانان با همکاری برخی نهادها و گروه های وابسته شکل دهند تا مسئله مسلمانان به فراموشی سپرده شود و این در حالی است که مسلمانان هند سالیان متمادی و طولانی در کنار مردم هند با فرهنگ و تمدن، زندگی مسالمت آمیز داشته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =