روسیه بدنبال مذاکرات صلح افغانستان با همکاری ایران

مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای از اوضاع سیاسی افغانستان پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور ابراز نگرانی کرد و بر آمادگی برای برگزاری مذاکرات صلح با همکاری ایران، چین و سایر طرف‌های منطقه‌ای تاکید کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: مسکو با نگرانی شاهد تشدید بحران سیاسی پیرامون نتایج انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان است.

«وضعیت پیش آمده نتایج انتخابات سال ۲۰۱۴ را به یاد می آورد که در آن یکی از نامزدها بدون انتشار نتایج شمارش آرا و برگه های انتخاباتی خود را برنده انتخابات اعلام کرد.»

گفتنی است پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، اشرف غنی و عبدالله عبدالله دو نامزد ریاست جمهوری، خود را برنده انتخابات اعلام کرده و بصورت جداگانه سوگند وفاداری یاد کردند.

مراسم تحلیف غنی در کاخ ریاست جمهوری با حضور سفرای خارجی و نمایندگان نهادهای ملی و بین المللی برگزار شد اما عبدالله عبدالله مراسم تحلیف خود را در جمع هوادارانش برگزار کرد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه از همه نیروهای سیاسی افغانستان دعوت شده است برای تامین منافع ملت این کشور، اختلافات خود را کنار گذاشته و دولت مورد پذیرش عمومی تشکیل دهند.

در بیانیه آمده است: دولت افغانستان و گروه طالبان به عنوان اقدام اولویت دار، همه اسرای خود را مطابق با توافقنامه ۲۰ فوریه دوحه آزاد کنند.

 روسیه همچنین از همه بازیگران خارجی درگیر در مساله افغانستان دعوت به احترام به حق حاکمیت این کشور و خودداری از مداخله در امور داخلی این کشور و خودداری از تلاش برای تحمیل نسخه خود برای حل مساله افغانستان به طرف های افغانی کرده است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =