افزایش ۴۰ درصدی عملیات امداد و نجات آتش‌نشانی در مهاباد

مهاباد- ایرنا- مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مهاباد گفت: ۷۶۰ مورد عملیات امداد و نجات طی یک سال گذشته در این شهرستان انجام شد که نسبت به سال قبل از ان ۴۰ درصد افزایش داشت.

رحمان احمدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه بیشتر این عملیات‌ها به آتش‌سوزی مربوط بوده، افزود: با توجه به وجود پوشش گیاهی مناسب و همزمان با آن افزایش درجه حرارت هوا در برخی از روزهای سال قبل، وقوع آتش‌سوزی در مزارع و عرصه‌های منابع طبیعی نسبت به سال قبل از آن با افزایش چشمگیر روبرو شد.

وی ادامه داد: ۷۶۰ ماموریت در طول یک سال گذشته توسط این سازمان انجام شد که ۵۷۴ مورد آن مربوط به اطفای حریق در این شهرستان بود.

احمدی اضافه کرد: در مدت یک سال گذشته ۶۳۶ مورد ماموریت شهری و ۱۲۴ مورد ماموریت خارج از محدوده شهری در زمینه امداد و نجات در این شهرستان انجام شد که نشان از ۲ برابر شدن اقدامات بیرون شهری نسبت به سال قبل از آن دارد.

وی همچنین افزود: در طول یک سال گذشته ۴۷ مورد حوادث جاده‌ای و تصادفات، ۶۳ مورد دفع حیوانات موذی و مابقی امدادرسانی متفرقه شامل رهاسازی در آسانسور، نجات حیوانات اهلی، رفع نشست گاز و سیلاب نیز با موفقیت انجام شد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مهاباد اظهار داشت: در این مدت ۱۰۰ نفر شامل ۶۹ نفر مرد و ۲۸ نفر زن و سه نفر کودک مصدوم شدند و ۳۰ نفر از جمله ۲۵ مرد و پنج زن فوت کردند.

«احمدی» با بیان اینکه آموزش مهم‌ترین راه مقابله با کاهش حوادث احتمالی است، گفت: در طول یک سال گذشته بیش از ۸۰ کلاس آموزشی در زمینه نکات ایمنی و راه‌های مقابله با آتش‌سوزی، توسط ماموران این سازمان به دانش‌آموزان، مربیان و کارکنان ادارات به صورت رایگان ارایه شد.

«احمدی» همچنین با اشاره به اینکه برای افزایش ایمنی و حفظ سلامت شهروندان، صدور پایان کار آپارتمان‌ها از سوی شهرداری مهاباد، منوط به نصب و راه‌اندازی کپسول و تجهیزات آتش‌نشانی در آنهاست، افزود: امسال ۲۰۰ گواهی ایمنی برای ۱۴۳ ساختمان و ۵۷ مورد واحد تجاری و آموزشی صادر شده‌است.

وی تاکید کرد: شهروندان برای برخورداری از هرگونه راهنمایی و مشاوره ایمنی با شماره تلفن ۱۲۵ این سازمان در طول شبانه‌روز تماس حاصل کنند.

روزانه به طور میانگین ۱۵۰ تماس با سامانه ۱۲۵ این سازمان برقرار ولی کمتر از ۱۰ درصد آن منجر به عملیاتی می‌شود.

هم‌اکنون این سازمان در مهاباد در قالب سه ایستگاه، ۴۲ نفر پرسنل عملیاتی و با برخورداری از هشت دستگاه خودرو سبک و نیمه سنگین، عملیات امداد و نجات و اطفای حریق را انجام می‌دهد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =