سهم مدافعان سلامت در مهار کرونا

تهران- ایرنا- پویش مردمی #مدافعان_سلامت از جمله کمپین‌های پرطرفدار  فضای اینستاگرام به شمار می‌آید که به وسیله طیف وسیعی از مردم حمایت و دنبال می شود. ارزش و جایگاه کادر درمانی کشور آنقدر اهمیت دارد که بیش از هر چیز دلاوری و از خودگذشتگی رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را تداعی می‌کند.

 ویروس کرونا مهمان ناخوانده و شومی بود که از  روزهای پایانی بهمن‌ماه سال گذشته وارد کشور و باعث شده خیلی از ما مردم از هم دور شوند. کادر درمانی به خاطر لزوم ارائه خدمات درمانی به مبتلایان به کرونا در کشور و شرایط خاص رسیدگی به این گونه بیماران و همین‌طور احتمال بالای انتقال بیماری ناچارند به مدت طولانی و دور از خانواده و نزدیکان خود، در بیمارستانها و مراکز درمانی حضور داشته و با کرونا مقابله کنند. در این مبارزه تاکنون چند شهید خدمت از بین پرستاران و پزشکان داشته ایم. بیمارستان مسیح دانشوری یکی از مراکز متعدد درمانی است که از روزهای اول شیوع بیماری درکشور، به خط مقدم مقابله با کرونا ویروس تبدیل شده است و کادر درمانی این بیمارستان، جانانه و با از خود گذشتگی کامل،  برای بهبود بیماران مبتلا به کرونا تلاش می کنند.

تشکر صمیمانه رهبر انقلاب از زحمات پزشکان و پرستاران در مبارزه با کرونا

رهبر معظم انقلاب اسلامی درهمان روزهای ابتدایی شیوع کرونا در پیامی به جامعه پزشکی و پرستاری با تشکر صمیمانه از وزارت بهداشت و همکاران وزیر، پزشکان، پرستاران و کادرهای درمانی و مجموعه دست اندرکاران پزشکی کشور در مواجهه و مبارزه با ویروس کرونا، خاطرنشان کردند: این زحمات بسیار با ارزش، جایگاه جامعه پزشکی و پرستاری را در جامعه بالا می‌برد که برده است و اجر و ثواب الهی را به دنبال خواهد داشت. متن سخنان حضرت آیت الله خامنه‌ای به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 بنده می خواهم صمیمانه تشکر کنم از پزشکان و پرستاران و مجموعه‌ دست‌اندرکاران پزشکی در مواجهه و مبارزه‌ با این بیماری‌ای که اخیراً در کشور به‌وجود آمده. همچنین تشکر کنم از وزارت بهداشت و درمان و مجموعه همکاران آقای وزیر بهداشت در این مجموعه به خاطر تلاش هایی که می کنند و زحمتی که می کشند. من برنامه امروز را فقط ترتیب دادم برای همین که این تشکر را بکنم در حضور آقای دکتر مرندی رئیس محترم فرهنگستان علوم پزشکی. دوست داشتم که این تشکر قلبی خودم را به همه برادران و خواهران محترم پزشک و پرستار و کادرهای درمانی عرض بکنم. ان‌شاءالله که موفق باشید. کارتان بسیار با ارزش است. هم ارزش جامعه پزشکی و پرستاری را در جامعه بالا می برد که برده، هم مهمتر از این، ثواب الهی است که خدای متعال قطعاً به شما اجر خواهد داد و ثواب خواهد داد و امیدواریم که ان‌شاءالله این کار برجسته و سنگین خیلی هم طولانی نشود و ان‌شاءالله زودتر کلک این ویروس منحوس گرفته بشود ان‌شاءالله. ان‌شاءالله همه‌تان موفق باشید.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای همچنین با تأکید بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و توصیه پزشکان فرمودند: یقیناً هر چیزی که کمک کند به سلامت جامعه و عدم شیوع این بیماری، یک حسنه است؛ در نقطه‌ی مقابل هر چیزی که کمک کند به شیوع این بیماری، یک سیّئه است. خدای متعال ما را موظّف کرده که نسبت به سلامت خودمان و سلامت دیگران، سلامت مردم، احساس مسئولیّت کنیم.  

دلنوشته های مردم برای کادرپزشکی و پرستاری

در این میان مردم نیز سنگ تمام گذاشتند و به هر بهانه ای حمد و ثنای خود را همراه با ابراز قدردانی نثار این قشر زحمت کش و فداکار کردند. در ادامه به برخی دلنوشته هایی که در فضای اینستاگرام برای مدافعان سلامت نگاشته شده پرداخته ایم:


فریبا حق وردی از قم نوشته: پرستار که باشی
شاید در رویای بچه ها غول سفید پوشی هستی که مدام میخواهی آمپولشان بزنی و به خیال بزرگترها جلادی که روزیت را از گوشت و خونشان در می آوری.
پرستار که باشی
شاید هرمریضی که از بیمارستان بیرون می رود فکرش این است که تو چطور با همکارت میخندی
پرستار که باشی
شاید خیلی ها ندانند که تو چقدر گاهی دلت تنگ می شود برای دیدن یک فیلم، برای خواندن یک کتاب، برای خوردن یک آبگوشت کنار خانواده در یک پیک نیک ساده چند ساعته.
پرستار که باشی
شاید کسی نداند که تو چقدر خندیدی با خنده های بیمارت و چقدر اشک ریختی با اشک هایش.
شاید کسی نداند که چه شب ها از فرط خواب و خستگی تلو تلو خوردی در راهروهای بیمارستان و چقدر چرت زدی روی میز ایستگاه پرستاری.
پرستار که باشی
شاید خیلی ها خیلی چیزها را نداننداما تو میدانی که باید به لباس سفید مقدست عشق بورزی و دوستش داشته باشی
پرستارکه باشی
شایدلحظه‌های‌مهم زندگیت کنارخانواده ات نباشی

 

مصطفی زهراوی از رشت: به آخرین روز سال نود و هشت رسیدیم. امسال با همه سختی هاش داره تموم میشه داره نکبتی به اسم کرونا را با خودش تا سال بعد میبره. دو روز تصاویر جاده ها را میدیدم این همه مسافر داره میاد پیش خودم فکر میکردم خدای ناکرده ما مردم تا یکی از اطرافیانم دچار یک مشکل نشه هیچ وقت خطر جدی نمی گیریم یا چهار شنبه سوری که یک عده با توجه به خطرات کرونا و گرفتاری و عزاداری خیلی از خانواده ها تو خیابان آزادانه جشن و شادی می کنند به این فکر رسیدم که جامعه هنوز به تکامل فرهنگی نرسیده. کادر درمان روز به روز داره تعدادی از اعضا از دست میده از جمله تو همین استان‌گیلان یک عده دو سه روزه دوباره راه افتادند اومدند گیلان و مازندران به چهره معصوم نرجس خانعلی زاده نگاه کنید که جانشو در راه کمک به امثال شماها از دست داد. این دختر فردا می تونست کنار خانوادش سال تحویل کنه‌ ولی پر کشید. و پدر و مادر و برادرش را داغدار کرد. امسال عید و دید بازدید معنی نداره و فقط یک تحویل سال معمولی هست چون جامعه خیلی از افراد عزادار هستند. تمام دنیا مردم خودشون قرنطینه کردند ولی تو ایران یک عده میان مسافرت و یک عده خرید عید میروند. هر سال به یک عنوانی نامگذاری میشه امسال برازنده ترین نام نامیدن سال به نام نرجس خانعلی زاده هست کسی که اولین شهید پرستار درمان استان گیلان نام گرفت دختری که با یک دنیا ارزو و شوق و شور دیگه در بین ما نیست حداقل با این کار میشه نامش به عنوان یک ایرانی و در مرتبه اول یک گیلانی فداکار زنده نگه داشت هر چند باید در کل گیلان چند مکان و خیابان به نام او ثبت گردد دختری فداکار و معصوم از خطه گیلان زمین تا سالها همه اقشار نام او را زنده نگه دارند همانطور که سعدی گفته:
سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز
مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

علی محمد رستگاری از کرمان: حافظان سلامت این مرز و بوم!
شما که جلوه ی ایثارید و تجلی رحمت الهی
قدرتان را می دانیم
و به احترامتان
#در_خانه_می_مانیم

پیج ایستاگرامی آنتی کرونا نیز نوشته است: با رفتارمان، همسنگر مدافعان وطن باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =