۹ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۸:۰۲
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83722422
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

مهار کرونا در چین نوید بخش پایان همه گیری جهانی

پکن- ایرنا- موفقیت چین در مهار ویروس کرونا در سراسر این کشور از جمله در ووهان و استان هوبی، کانون شیوع این ویروس نشان می دهد که امیدهای زیادی برای پایان همه گیری جهانی کرونا وجود دارد هرچند چالش ها و مشکلات این مسیر نیز کم نیستند.

به گزارش ایرنا، منطقه ای که در روزهای نخست سرایت ویروس از ابتلای ۱۵ هزار نفر در روز خبر می داد، حالا برای هفتمین روز متوالی از کرونا پاک شده است تجربه ووهان و استان هوبی اولین کانون شیوع ویروس کرونا در چین و جهان این را نوید می دهد که امکان پایان همه گیری کرونا در دنیا وجود دارد.

آنچه مسلم ترین و قطعی ترین اصل در متوقف کردن کرونا محسوب می شود و ووهان سرامد اجرای آن است، اصل «ایزوله کردن فیزیکی» است درست در زمانی که مردم این شهر تدابیر قرنطینه را اجرا کردند و از قله شیوع بیماری عبور کردند، شمار مبتلایان روز به روز کاهش یافته است.

قطع ارتباطات افراد با یکدیگر به عنوان یک اصل مسلم برای مقابله با کرونا اهمیت زیادی دارد بخصوص زمانی که دارویی برای درمان بیماری پیدا نشده است به نظر می رسد که تجربه ووهان در متوقف کردن ارتباطات بسیار موفقیت آمیز بوده است و نتایج خوب آن در توقف بیماری و مبتلا نشدن دیگران در ۷ روز متوالی این را تایید می کند.

«ایزوله کردن فردی به معنای این نیست که فرد از لحاظ اجتماعی نیز منزوی می شود» بلکه به باور سازمان بهداشت جهانی مردم می توانند بدون ارتباطات فیزیکی از طریق اینترنت،  شبکه های اجتماعی و نرم افزارهای هوشمند همچنان با یکدیگر مرتبط باشند.

پیام ووهان چین برای مردم جهان این است که «ارتباطات را به صفر برسانند و از یکدیگر فاصله بگیرند» این راهی برای از بین بردن ویروسی است که مرموز می نماید و راهی برای درمانش پیدا نشده است.

ایزوله کردن، توان کادرهای پزشکی را در ووهان و دیگر مناطق چین برای درمان بیماران و مبتلایان بالا برد و باعث شد تا تسهیلات بیشتر و بهتر در اختیار کسانی قرار گیرد که واقعا به آنها نیاز دارند.

دو ماه کاهش ارتباطات در این منطقه و در بسیاری از شهرهای چین یک روی دیگر سکه را نمایان کرد این موضوع ثابت کرد که کرونا به این طریق می تواند از بین برود و کاملا مهار شود.

وقتی ناقلان بیماری در ایزوله فیزیکی باشند «راه انتقال ویروس کاملا بسته می شود» و افراد سالم در امنیت کامل هستند و پزشکان هم دیگر بیماران را با آسایش و آرامش بیشتری درمان می کنند.

برای همین از بیش از ۸۰ هزار نفری که در چین به این ویروس مبتلا شدند تاکنون نزدیک به ۷۲ هزار نفر درمان شده اند که آمار بسیار قابل توجهی است و موثر بودن ایزوله فیزیکی را بهتر نشان می دهد.

«جانگ بائولی» کارشناس بیماری های همه گیر در ووهان می گوید: خیلی زودتر از آنچه پیش بینی می کردیم بیماری متوقف شد کسی در ۱۰ روز گذشته به کرونا مبتلا نشده است.

«چن آرجین» از دیگر پزشکان چینی در استان هوبی خاطر نشان کرد: با تدابیر بسیار سرسختانه ای که به اجرا گذاشته شده و هنوز هم محدودیت هایی وجود دارد دیگر بعید است کرونا در چین شایع شود.

این کارشناسان تاکید کردند که بتدریج تمرکز بر مسافران ورودی به چین است که ممکن است به کرونا مبتلا باشند تا اجازه داده نشود ویروس رواج پیدا کند.

صدها منطقه ایزوله در فرودگاه های شهر پکن و دیگر شهرهای چین در نظر گرفته شده است تا همه مسافرانی که از کشورهای دیگر وارد می شوند بدقت مورد ارزیابی قرار گرفته و قرنطینه ۱۴ روزه شوند تا از شیوع ویروس از خارج کشور به چین جلوگیری شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =