استان سمنان در گذر ۹۸

سمنان- ایرنا- سال ۹۸ در استان سمنان با تمام اتفاق‌ها و رویدادهای تلخ و شیرین سپری شد، از لحظات ناب و شیرین گرفته تا حوادث ناگواری که در آرشیو تجریه تک تک مردم استان ماندگار شد.

استان سمنان با وسعت ۹.۷ میلیون هکتار و جمعیتی بیش از ۷۰۲ هزار نفر با دارا بودن حدود ۲ هزار واحد صنعتی از دیرباز نقش مهمی در حوزه اقتصادی، سیاسی، تحولات فرهنگی و اجتماعی کشور داشته است، اکنون که سال کهنه جایش را به سال نو داده است نگاهی گذرا و کوتاه به رویدادهای مهم استان سمنان داریم.

فروردین

« سیل »، سین هشتم مردم استان سمنان در نوروز ۹۸ بود. این استان همچون مازندران و گلستان فروردین سالی که گذشت را با سیلی آغاز کرد که از فعالیت سامانه بارشی در هفته آخر اسفند ۹۷ آغاز و ادامه یافت.

با گذشت زمان، بارش‌ها سبب وقوع سیلاب و خسارت‌های فراوانی به استان‌های سمنان، گلستان و مازندران شد، تا جایی که علاوه بر خسران مالی، در روز سه شنبه ششم فروردین ۹۸ یک کشته در جنوب شهر سمنان برجا گذاشت.

زمانی که بیشتر شهرها و روستاهای سمنان و سایر استان‌ها، درگیر سیل و برخی بلایای طبیعی دیگر بودند اما قهر طبیعت در شرق استان سمنان، رنگ و بوی دیگری داشت و رانش زمین در منطقه حسین آباد کالپوش که بیش از ۹۰۰ واحد مسکونی دارد، اهالی منطقه را تهدید کرد.

۳۳۰ خانه در روستای حسین آباد کالپوش شهرستان میامی در شرق استان سمنان خسارت دید که ۱۶۳ خانه به علت شدت آسیب ها و خطر برای ساکنان تخلیه شد و مردمانی که با رنج و درد، سال‌ها برای ساخت سرپناهی در تلاش بودند، یک شبه سقف بالای سرشان در آستانه نابودی قرار گرفت.

سیل به همراه رانش زمین در استان سمنان بیش از یک هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال به بخش های مختلف مسکونی، کشاورزی و زیرساختی خسارت وارد کرد.

البته، سیل به همراه تگرگ مردم شهرستان سمنان  و این استان را در نهم و دهم خرداد ۹۸ نیز غافلگیر کرد.

اردیبهشت و  نخستین پرواز خارجی از فرودگاه بین المللی شاهرود

نخستین پرواز خارجی فرودگاه بین المللی شاهرود صبح پنجشنبه، پنجم اردیبهشت ۹۸ با ۴۵ مسافر عتبات عالیات در مسافرتی یک روزه و با پرواز شماره ۲۳۴۱ هواپیمای EP-PUJ از شرکت پویا ایر به مقصد نجف اشرف انجام شد، پروازی که قرار بود دوم اردیبهشت، به مقصد نجف اشرف عزیمت کند و به دلایل نامعلوم انجام نشده بود.

اولین پرواز داخلی از فرودگاه سمنان نیز به مقصد مشهد مقدس، در قالب یک دوره ۶ ماهه و ۲ روز در هفته، در ۱۴ آبان سال گذشته، انجام شد.

خرداد و برگزاری همایش علمی ضرورت طرح انتقال آب

۲۵ خرداد ۹۸ همایش علمی و تخصصی ضرورت طرح انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان در دانشگاه سمنان برگزار شد.

طرح انتقال آب از دریای خزر از سال ۱۳۸۹ کلید خورد و در سال ۱۳۹۱ کار مطالعات فاز یک طرح انتقال آب از دریای خزر آغاز شد که سال گذشته به اتمام رسید.

نمایندگان مجلس در بودجه سال ۹۸ ردیف اعتباری برای این طرح در نظر گرفتند که مربوط به حوزه‌های مطالعه و اجرا می‌شد.

این همایش در ۶ محور الگوی مصرف، مطالعه‌های فنی، مطالعه‌های زیست محیطی، مطالعه‌های اجتماعی و اقتصادی، مطالعه‌های سیاسی و سرمایه گذاری طرح برنامه ریزی شد و پرفسور پرویز کردوانی پدر علم کویر شناسی، علیرضا آشناگر استاندار سمنان، مصطفی کواکبیان و احمد همتی نماینده‌های مجلس شورای اسلامی و بهروز مرادی مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از جمله سخنرانان حاضر در این همایش بودند.

سخنرانان در این همایش در خصوص تاریخچه طرح انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان، ضرورت‌ها و انتخاب گزینه برتر مسیر خط انتقال بحث و تبادل نظر می‌کنند.

کشته شدن معدنکاران زغال‌سنگ

پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۹۸ در حادثه ریزش تونل در معدن زغال‌سنگ البرز شرقی دامغان، ۲ نفر از کارگران که مشغول کار بودند، جان خود را از دست دادند و یک نفر نیز در آن حادثه مجروح و به بیمارستان منتقل شد.

درست سه روز بعد، در ۲۶ خرداد، وقوع حادثه در یکی از کارگاه های تونل غربی معدن طزره دامغان، منجر به گازگرفتگی یک معدنکار شد که متاسفانه در حال اعزام به بیمارستان ولایت دامغان فوت کرد.

تیر، سمنان میزبان پیکرهای عطرآگین

پارک کوهستان شهر سمنان در اولین روز از تیر ماه ۹۸ میزبان پیکرهای عطرآگین ۲ شهید گمنام بود.

میزبانی از شهیدان گمنام در این روز خاتمه نیافت، هشتم تیر ماه آئین وداع با چهار شهید گلگون کفن تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس همزمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع)، از میدان مادر به سمت مسجد المهدی (عج) سمنان در میان اجتماع باشکوه مردم دیار دارالمرحمه برگزار شد.

سمنانی ها افتخار غمخواری و میزبانی از ۲ شهید گمنام و ۲ شهید جاویدالاثر تازه تفحص شده به نام‌های علی اکبر تشرعی و حسین امینیان از شهدای دوران دفاع مقدس را داشتند و مردم ولایتمدار به همراه مسئولان و مدیران شهر، با شکوهی مثال زدنی در آئین وداع با شهدای تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس، برگ زرینی در تاریخ شهر سمنان رقم زدند.

پرندگان صلح به ایران بازگشتند

پرنده‌های سفید سفالی به عنوان پیام آوران صلح در آذرماه سال ۹۷ با حضور رئیس جمهوری در استان سمنان رونمایی شد و در تاریخ ۹ تیر سال ۹۸، ۲ پرنده از پرنده‌های صلح ایران که به کشورهای مختلف جهان فرستاده شده‌اند، توسط ۲ گردشگر ایتالیایی و آلمانی به محل تولید خود در خانه تاریخی ترابی در استان سمنان بازگشتند.

طرح «پرنده های صلح» توسط موسسه غیر دولتی «پاژ» در استان سمنان و با همکاری سفارت آلمان در تهران به منظور معرفی فرهنگ غنی ایرانی و انعکاس پیام صلح و دوستی به سراسر جهان از سال گذشته آغاز شد.

البته، در ششم مرداد سالی که گذشت نیز، پرنده صلح ایران پس از انتقال به کشور اتریش توسط سفیر این کشور به استان سمنان بازگشت.

شهریور ماه سفر مسوولان کشوری و برنامه‌های هفته دولت ۹۸

۸۳۴ طرح در استان سمنان، به مناسبت هفته دولت در در حوزه‌ها و شهرستان‌های مختلف استان سمنان آماده بهره‌برداری، سرمایه‌گذاری و کلنگ‌زنی شد که اعتبار طرح‌های عمرانی آماده افتتاح، سرمایه‌گذاری و کلنگ زنی ۱۸ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال بود.

۶۵۰ طرح از مجموع ۸۳۴ طرح، با اعتبار بالغ بر سه هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال در هفته دولت در استان سمنان افتتاح شد.

همزمان با سفر یک روزه سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ۱۴ شهریور به استان سمنان، ۴۰ طرح بهداشتی درمانی با اعتبار ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال، افتتاح و کلنگ‌زنی شد.

در سفر وزیر بهداشت، خوابگاه خیرساز دخترانه دانشکده پیراپزشکی شهرستان سرخه افتتاح، ساخت خوابگاه خیرساز دانشجویی دانشکده‌های تغذیه و علوم غذایی و مدیریت  اطلاع‌رسانی پزشکی شهرستان آرادان و عملیات ساخت گام آموزشی و سالن کنفرانس بیمارستان معتمدی شهرستان گرمسار آغاز شد.

نمکی، پس از افتتاح و کلنگ‌زنی طرح‌های عمرانی مربوط به حوزه بهداشت و درمان در شهرستان‌های گرمسار، آرادان و سرخه، در شهر سمنان اتاق‌های پیشرفته عمل، بخش وی آی پی و بخش فوق تخصصی کودکان در بیمارستان امیرالمومنین(ع) را افتتاح و شروع مرحله جدید توسعه مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی بیمارستان امیرالمومنین(ع) را کلنگ زنی کرد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان روز دوازدهم شهریور ۹۸ در سفر خود به سمنان نخستین مرکز رشد واحدهای فناور خیرساز کشور در شهمیرزاد را افتتاح کرد و در ادامه پس از دیدار با نماینده ولی فقیه در استان سمنان از مراکز دانش بنیان سمنان بازدید به عمل آورد و در شورای ادارای استان شرکت کرد و ۲ تفاهم‌نامه همکاری بین این معاونت و استانداری سمنان، به منظور تحقق سیاست‌های کلی کشور در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان امضاء شد.

مرکز رشد واحدهای فناور خیرساز کشور در زمین اهدایی توسط محمدعلی کیانی شهمیرزادی در وسعت ۸۰۶ متر مربع در چهار طبقه با زیربنای ۲ هزار و ۵۸ متر مربع با بیش از ۳۰ میلیارد ریال احداث شد.

در پانزدهمین جشنواره شهید رجایی کشور در تاریخ چهارشنبه ششم شهریور ۹۸، از علیرضا آشناگر استاندار سمنان به خاطر کسب عنوان دومین استان برتر در شاخص میزان رضایتمندی مردم از بخش اجرایی، توسط حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس جمهوری قدردانی شد.

سمنان، بعد از استان قزوین و بالاتر از خراسان جنوبی، رتبه دوم کشور را در شاخص رضایتمندی مردم از عملکرد مدیران دستگاه‌های اجرایی کسب کرد.

مهر و سفر رییس دفتر رییس جمهوری

محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری به منظور افتتاح چند طرح عمرانی و آموزشی و شرکت در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی سمنان در قالب سفر یک روزه در ۲۵ مهر ۹۸ به این استان سفر کرد.

در این سفر سه طرح آموزشی و عمرانی دانشگاه گرمسار با ۱۲۸ میلیارد ریال اعتبار و نیز مجتمع تجاری تفریحی عقیق در مساحتی با زیربنای ۱۹ هزار و ۸۴۶ متر با صرف ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار و با مشارکت بخش خصوصی به بهره‌برداری رسید.

آبان و سفر رییس مجلس شورای اسلامی

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، به منظور افتتاح گام دوم یک مجتمع تولیدی و یک مرکز تحقیقات دانشگاهی و شرکت در چهارمین اجلاسیه بین‌المللی مجاهدان در غربت، در ششم آبان سالی که گذشت، به شهر دامغان در استان سمنان سفر کرد.

« چهارمین بزرگداشت مجاهدان در غربت »همزمان با شب شهادت امام رضا(ع) با حضور مقام های کشوری، لشکری و مبارزان جبهه مقاومت منطقه در سرسرای همایش‌های دانشگاه دامغان برگزار شد.

در این مراسم علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، سید عدنان القَفله معاون بین‌الملل گروه انصارالله یمن، ابراهیم محمد الدیلمی سفیر یمن در ایران و ناصر ابوشریف نماینده جهاد اسلامی فلسطین در ایران حضور یافتند.

« اولین جشنواره ملی ایل سنگسر » ۱۵ آبان با حضور حسین اربابی معاون سرمایه‌گذاری وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، علیرضا آشناگر استاندار سمنان، احمد همتی نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی، حبیب‌الله خجسته‌پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان و جمعی دیگر از مسوولان کشوری و استانی افتتاح شد.

مهدی شهر یا سنگسر مرکز شهرستان مهدیشهر  واقع در استان سمنان، خاستگاه ایل عشایر سنگسری از شاخص‌ترین کوچ‌نشینان دامنه‌های البرز است که برای جابه‌جایی از ییلاق به قشلاق مسافت بیش از یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر را طی می‌کنند و طی چنین مسافت طولانی توسط عشایر بی مانند است، «برنارد هوکارد» محقق مشهور اروپایی نیز معتقد بود عشایر ایل سنگسری طولانی‌ترین مسیر کوچ رو جهان را دارند.

عشایر استان سمنان متشکل از سه هزار و ۱۸۱ خانوار و بیش از ۱۴ هزار و ۴۰۰ نفر جمعیت، شامل ۷۴ طایفه، ۱.۰۷ درصد از جمعیت عشایری کشور را شامل می شوند که مهمترین و بزرگترین طایفه را ایل سنگسری تشکیل می دهد، به روایتی این عشایر طولانی ترین مسیر کوچ عشایر کشور را دارند و تولید ۸۰ نوع مشتقات لبنی و ۴٠ نوع نان از جمله قابلیت های عشایر سنگسر در بخش گردشگری است.

اولین جشنواره ملی ایل سنگسر پس از سه روز برگزاری با تجلیل از عوامل برگزاری این جشنواره، رونمایی از لوح‌های ثبتی آثار تاریخی و تمبر ایل سنگسر و برگزاری جشنواره غذا به کار خود پایان داد. برپایی نمایشگاه فرش‌های دستباف، رونمایی از المان‌ها، ادای احترام به شهدا، نمایشگاه صنایع دستی و پوشاک و رونمایی از کمپ سیاه چادرهای عشایر، رونمایی از ۲ عنوان کتاب درباره عشایر ایل سنگسر و برگزاری جشن‌های شاد و برنامه‌های جذاب مانند آفرود از مهمترین برنامه‌های جشنواره ملی ایل سنگسر بود.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز پنجشنبه  ۱۶ آبان در سفری یک روزه به استان سمنان، پس از بازدید از جشنواره منطقه ای فرهنگی و گردشگری ایل سنگسر در جشنواره تئاتر استانی سمنان در شهرستان گرمسار شرکت کرد.

رضا اردکانیان وزیر نیرو روز دوشنبه ۲۷ آبان؛ در آیینی همزمان طرح مجتمع آبرسانی به ۳۱ روستای شهرستان‌های آرادان و گرمسار استان سمنان را افتتاح و کلنگ‌زنی کرد.

در قالب پویش « الف - ب - ایران »؛ طرح آبرسانی به ۲۰ روستای شهرستان گرمسار و آرادان با اعتبار بیش از  ۳۲ میلیارد ریال افتتاح و عملیات اجرایی گام نهایی طرح مجتمع آبرسانی به ۱۱ روستای شهرستان های گرمسار و آرادان با اعتبار ۹۲ میلیارد و ۲۲۳ میلیون ریال نیز کلنگ‌زنی شد.

آذر و حضور رییس جمهوری در سرخه

استان سمنان، چهارم آذر میزبان فرزند برومندش حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری در قالب سفر غیررسمی به منظور شرکت در آیین تشییع، خاکسپاری و ختم مرحومه «صدیقه فریدون»، خواهر خود بود.

«صدیقه فریدون» خواهر رییس‌جمهوری روز یکشنبه سه آذر پس از یک دوره بیماری دارفانی را وداع گفت.

طرح ملی «هر خانه یک پایگاه سلامت» روز پنجم آذر در دانشگاه علوم پزشکی سمنان همزمان با دانشگاه‌های علوم‌پزشکی قزوین و کاشان به صورت ویدئو کنفرانس با دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز شد.

این طرح به صورت نمونه در شهر سمنان در مرکزهای بهداشت شهری و روستایی شهید مطلبی، فامیلی و خیرآباد آغاز شد.

بهمن، برنامه‌ها و دستاوردهای دهه فجر

۷۱۲ طرح عمرانی و اقتصادی استان به مناسبت دهه فجر ۹۸ در شهرستان‌های مختلف استان سمنان با ۹ هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال افتتاح و کلنگ‌زنی شد.

این طرح‌ها شامل، ۶۱۰ طرح با اعتبار چهار هزار و ۷۱۰ میلیارد ریال افتتاح و ۱۰۲ طرح با اعتبار پیش بینی‌ شده پنج هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال کلنگ‌زنی شد..

۵۲ طرح سرمایه‌گذاری با اعتبار هفت هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال دهه فجر امسال در استان سمنان افتتاح و ۳ طرح سرمایه‌گذاری با اعتبار یکهزار و ۵۱۰ میلیارد ریال کلنگ‌زنی شد.

اما از فجر ۹۷ تا فجر ۹۸ بیش از ۲ هزار و ۲۵۰ مورد مجوز سرمایه‌گذاری در استان سمنان صادر شد که این آمار نشان‌دهنده افزایش میل به فعالیت اقتصادی است.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در کشور و سمنان در حالی در دوم اسفند برگزار شد که بررسی صلاحیت‌های این دوره از انتخابات از سوی شورای نگهبان بلاتکلیفی گروه‌های خاص را به همراه داشت و جناح اصلاح‌طلب در این استان چهره مطرح برای رقابت نداشت.

علی‌اصغر خانی  در حوزه انتخابیه شاهرود و میامی، اردشیر مطهری در حوزه انتخابیه گرمسار و آرادان، عباس گلرو در حوزه انتخابیه سمنان، مهدیشهر و سرخه و علی‌اکبر علیزاده برمی در حوزه انتخابیه دامغان پیروز انتخابات مجلس یازدهم شدند.

مجموع آرای اخذ شده  در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۲۴۳ هزار و ۷۹۸ رای بود که نشان از مشارکت ۴۷.۴۱ درصدی مردم استان سمنان داشت.

« کرونا، مهمان ناخوانده »

سوم اسفند ۹۸، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سمنان اظهارداشت که چند مورد مشکوک به کرونا ویروس در این استان وجود دارد که آمار قطعی آن بعد از تایید آزمایش به اطلاع مردم رسانده می‌شود.

نوید دانایی در گفت و گوی زنده تلویزیونی بدون اشاره به تعداد افراد مشکوک مبتلا به این بیماری ادامه داد که موارد محدودی از بیماران مشکوک به کرونا ویروس در استان سمنان وجود دارد و اقدامات لازم برای بررسی دقیق به آزمایشگاه‌های ویژه ارسال شده است.

اما، در نهایت هفتم اسفند، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آخرین آمار اعلامی در خصوص مبتلایان به ویروس کرونا در کشور ابراز داشت که ابتلای یک نفر در استان سمنان به کرونا اثبات شده است.

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان سمنان در آخرین روز سال ۹۸ به ۵۹۳ تن رسید.

طبق آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت، استان سمنان در شاخص نسبتِ مبتلایان به کل جمعیت، پس از استان قم، در رتبه دوم کشور قرار دارد.

ضدعفونی کردن شهرهای استان سمنان و حتی تعدادی از روستاها توسط نیروهای شهرداری، سپاه و گروه های مردمی هم چنین کنترل ورود و خروج با شهرها با تب سنجی و غربالگری از برنامه های مهمی است که این روزها شهروندان شاهد اجرای آن در مبارزه با کرونا هستند.

مدارس و دانشگاه های این استان نیز به علت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تا پایان سال جاری تعطیل شده است.شیوع ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته(آذر/دی) از کشور چین آغاز شد و تاکنون هزاران نفر در چین و سایر کشورها به این ویروس مبتلا شدند و صدها نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =