تعداد بیماران کرونایی در خراسان جنوبی به ۱۶۳ نفر رسید

بیرجند - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شمار مبتلایان به ویروس کرونا در خراسان جنوبی با ثبت ۱۵ مورد مثبت جدید به ۱۶۳ نفر رسید.

محمد دهقانی فیروزآبادی شامگاه جمعه درباره آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ۱۵ مورد جدید تا ساعت ۱۲ ظهر امروز داشتیم که آزمایش آنها مثبت شده است.

وی درباره تعداد موارد جدید بیماری کووید ۱۹ به تفکیک شهرستان‌ها گفت: ۱۵ مورد مثبت جدید شامل یک نفر در شهرستان بیرجند، ۲ نفر شهرستان زیرکوه، ۲ نفر شهرستان فردوس، ۴ نفر شهرستان قاینات، ۵ نفر شهرستان طبس و یک مورد شهرستان سرایان بوده است. 

وی بیان کرد: تاکنون در استان خراسان جنوبی از مجموع ۵۱۲ تست کرونا که انجام شده، پاسخ ۳۴۹ مورد منفی و ۱۶۳ مورد مثبت بوده است.

افزایش فوتی‌ها به ۱۵ بیمار

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: متاسفانه یک بیمار دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد که خانمی ۴۲ ساله با سابقه دیابت از شهرستان طبس است.

وی اظهار داشت: جمع فوتی‌های کرونا در خراسان جنوبی به ۱۵ نفر رسیده که از این تعداد ۷ نفر مربوط به شهرستان بیرجند، ۷ نفر شهرستان طبس و یک فوتی مربوط به شهرستان قاینات است.

۵ شهرستان بیشترین میزان ابتلا را دارند

وی گفت: از موارد مثبت کرونا در خراسان جنوبی تاکنون ۵۸ نفر شهرستان بیرجند، ۳۱ نفر شهرستان طبس، ۲۲ نفر شهرستان قاینات، ۲۱ نفر شهرستان زیرکوه، ۱۴ نفر شهرستان فردوس، پنج نفر شهرستان سرایان، پنج نفر شهرستان بشرویه، چهار نفر شهرستان درمیان، ۲ نفر شهرستان سربیشه و یک مورد مربوط به شهرستان نهبندان بوده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند درباره طرح غربالگری سلامت که در حال اجراست، گفت: تا عصر امروز (جمعه) ۱۵۲ هزار و ۳۸۹ خانوار در استان غربالگری آنها انجام شد که این آمار ۶۲ درصد جمعیت زیرپوشش را شامل می‌شود.

وی اظهار داشت: از این تعداد یک هزار و ۲۶۹ مورد غربال مثبت داشتند که پیگیری‌ شدند و از این تعداد ۷۷۷ مورد خوشبختانه هیچ مشکلی نداشتند، به ۴۲۸ نفر استراحت در منزل توصیه شده، ۶۱ نفر به بیمارستان و مراکز درمانی برای ارزیابی ارجاع شدند و سه مورد هم تحت درمان سرپایی قرار گرفتند.

دهقانی فیروزآبادی افزود: از طریق سامانه خوداظهاری هم ۳۹ هزار و ۷۰۰ نفر پرسشنامه را پر کردند و اطلاعات آنها در سامانه ثبت شده است.

داروخانه‌ها موظف به ارایه ماسک استاندارد هستند 

وی درخصوص برخی ماسک‌های ارایه شده در داروخانه‌های استان و نظارت بر توزیع آنها گفت: یک مورد ماسک غیراستاندارد و بدون مجوز در بعضی داروخانه‌های استان توزیع شده بود که بلافاصله پس از اینکه مطلع شدیم معاونت غذا و دارو نسبت به جمع آوری این ماسک‌ها اقدام کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تصریح کرد: نظارت‌ها ادامه دارد و داروخانه‌ها هم موظف هستند از ارایه ماسک‌های غیراستاندارد خودداری کنند و اگر مواردی وجود داشته باشد حتما برخورد لازم صورت می‌گیرد.

وی افزود: به زودی از محموله‌های ماسک که به دست ما برسد در داروخانه‌ها با برنامه‌ریزی که انجام می‌شود، توزیع خواهیم کرد تا مردم به ویژه اقشار نیازمند به ماسک، بتوانند ماسک مورد نیاز خود را تامین کنند.

خطر کرونا برای افراد مسن بیشتر است

دهقانی همچنین گفت: دید و بازدید انتظاری است که بزرگان بخصوص والدین دارند اما باید بدانیم که افراد مسن در معرض خطر بیشتر هستند و ممکن است برای ما اتفاقی نیفتد اما احتمال انتقال ویروس به این افراد بیشتر است.

وی اظهار داشت: همه باید این شرایط را درک کنند، عید امسال را باید رعایت کنیم و دید و بازدیدها به صورت غیرحضوری انجام شود تا بتوانیم با همدلی و همکاری مردم، زنجیره انتقال ویروس را قطع کنیم.

موارد مثبت کرونا در خراسان جنوبی تا دیروز (پنجشنبه) ۱۴۸ نفر بود.

ویروس کرونا که ماه دسامبر گذشته از چین شیوع یافت، تاکنون به بیش از ۱۶۰ کشور دنیا سرایت و ۳۱ استان ایران را درگیر کرده است.

تاکنون ۱۰ شهرستان از ۱۱ شهرستان استان خراسان جنوبی درگیر با کرونا شدند و شهرستان‌های بیرجند، طبس، زیرکوه، قاینات و فردوس بیشترین میزان ابتلا را دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =