تلخ و شیرین مهاباد ۹۸

مهاباد- ایرنا- مهاباد در سال ۱۳۹۸ با حوادث و رویدادهای تلخ و شیرینی همراه بود که از جمله آنها می‌توان به شهادت پنج نفر از مردم این شهر در حادثه هواپیمای اوکراینی، انتخابات مجلس شورای اسلامی، افتتاح طرح‌های عمرانی مختلف و شیوع ویروس کرونا اشاره کرد.

مردم مهاباد طی سال گذشته با سفرهای پربرکت مسوولان کشوری از جمله معاون پارلمانی رییس‌جمهوری، رییس مجلس شورای اسلامی، وزیر نیرو، وزیر ورزش و جوانان همراه شد و طرح‌های مختلف عمرانی، خدماتی و تولیدی در بخش‌های مختلف این شهرستان به بهره‌برداری رسید. 

مردم مهاباد در طول سال ۱۳۹۸ در راهپیمایی‌های روز قدس،۱۳ آبان و ۲۲ بهمن حضوری باشکوه داشتند و در روز دوم اسفند نیز با حضور پرشور خود در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کردند تا بار دیگر تعلق خاطر خویش به نظام اسلامی را به نمایش بگذارند.

برگزاری پانزدهمین جشنواره فیلم، فیلمنامه و عکس مهاباد، انتخاب ۲ روستای مهاباد به عنوان روستای دوستدار کتاب و پذیرش نخستین دوره دانشجویان پرستاری در مهاباد نیز از جمله مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی و علمی شهرستان در سال ۱۳۹۸ بود.

افتتاح ۸۴ طرح عمرانی و خدماتی در مهاباد 

بیشتر طرح‌های مهاباد طی نیمه نخست سال و در هفته دولت و طی نیمه دوم سال در دهه فجر افتتاح می‌شود و پارسال ۳۵ طرح در هفته دولت و ۴۹ طرح در دهه‌فجر به بهره‌برداری رسید.

 همزمان با دهه مبارک فجر ۴۹ طرح در زمینه‌های مختلف عمرانی و خدماتی در مهاباد افتتاح شد که از این تعداد ۴۲ طرح در روستاها و ۶ طرح نیز در مناطق شهری بوده و در مجموع بیش از ۵۷۰ میلیارد ریال برای آنها هزینه شده بود.

افتتاح معادن مرمریت و گرانیت سفید در روستاهای بخش مرکزی با مجموع ۲۴۰ میلیاد ریال هزینه و اشتغال‌زایی ۱۷ نفر، افتتاح یک واحد تولیدی پایین دست پتروشیمی با ۱۴۸ میلیارد ریال هزینه و اشتغال‌زایی ۴۷ نفر، کارخانه تولید انواع تابلو برق صنعتی با ۱۸ میلیارد ریال هزینه و اشتغال‌زایی برای ۱۰ و افتتاح جایگاه تک منظوره CNG با ۶۰ میلیارد ریال هزینه در نزدیکی سه‌راهی دارلک از جمله مهم‌ترین طرح‌های دهه فجر پارسال بود.

 طرح‌های آبخیزداری شامل بندهای رسوبگیر، اسکله، جنگل‌کاری و لوله‌گذاری با ۱۰ میلیارد هزینه، لکه‌گیری و روکش آسفالت و ایجاد طرح‌های هادی در ۱۲ روستای بخش مرکزی و ۶ روستای بخش خلیفان، شامل احداث پل، دیوار ساحلی، جدول‌گذاری و سنگ فرش معابر با هشت میلیارد ریال هزینه نیز در این ایام به بهره‌برداری رسید.  

 ۲ طرح دیگر نیز به همین مناسبت با مجموع ۵۰ میلیارد ریال کلنگ‌زنی شد که شامل احداث خط ۲۰ کیلووات هوایی در روستای «قزلقوپی» با هفت میلیارد ریال اعتبار و گازرسانی به ۲۵ واحد صنعتی با ۲۵ هزار و ۲۰۸ متر لوله‌گذاری و چهار میلیارد ریال اعتبار است.

سال ۱۳۹۸ همچنین ۳۵ طرح صنعتی، عمرانی و خدماتی با ۸۷۴ میلیارد ریال هزینه طی هفته دولت در مهاباد افتتاح شد که از این تعداد ۳۰ طرح عمرانی و خدماتی در روستاهای بخش مرکزی مهاباد، چهار طرح در بخش روستاهای خلیفان و یک طرح نیز در سطح شهر به بهره‌برداری رسید.

طرح های بخش مرکزی مهاباد شامل کارخانه دانه‌بندی شن و ماسه، گازرسانی روستاهای «گاپیس» و «دوستعلی»، آسفالت معابر «دارلک»، آبیاری تحت فشار روستای «دریاس»، پرواربندی جهادآباد، کارگاه تولیدی مبل، راه اندازی شرکت‌های «پاک تدبیر» و «تاران مهر» بود.

 افتتاح مدرسه روستای «کانی‌سیب»، سیلندر پرکنی در بخش روستای خلیفان، طرح آبخیزداری «آفان» در بخش خلیفان مهاباد و مدرسه بنیاد علوی در سطح این شهر طی این هفته به بهره‌برداری رسد.

 سه طرح عمرانی خدماتی شامل سالن ورزشی، پل غیر مسلح شهرداری و واحد جمع‌آوری شیر «ایل‌تیموری» با ۱۳۱ میلیارد ریال اعتبار کلنگ زنی شد.

افتتاح یکی از مجهزترین تصفیه‌خانه‌های آب کشور در مهاباد 

یکی از مجهزترین تصفیه‌خانه‌های آب شرب کشور با ۶۳۰ میلیارد ریال هزینه و با حضور «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی و «رضا اردکانیان» وزیر نیرو طی سال گذشته در مهاباد به بهره‌برداری رسید.

این تصفیه‌خانه با ظرفیت برداشت ۷۵۰ لیتر آب در ثانیه قادر است تا افق سال ۱۴۱۸ برای بیش از ۲۴۶ هزار نفر جمعیت شهری مهاباد آب شرب سالم و بهداشتی تامین کند.

این تصفیه‌خانه که دارای یک برج آبگیری است، در چهار فاز مختلف قبل از بهره‌برداری تست و تایید نهایی شد و با نصب کامل اتصالات داخلی شبکه آبرسانی، آب شرب موردنیاز شهروندان مهابادی به طور کامل از طریق این تصفیه‌خانه تامین می‌شود.

این تصفیه‌خانه از نوع «داف» است که جدیدترین فرآیند تصفیه آب در سطح کشور است و بر اساس نوع مواد و وضعیت کیفیت آب سد از لحاظ بیولوژیکی طراحی شده و بر این اساس با وارد شدن به مدار، مشکل کیفیت و تغییر رنگ آب شرب این شهر نیز به طور کامل رفع شد.

عملیات احداث این تصفیه‌خانه در قالب قرارداد ساخت، بهره‌برداری و انتقال (BOT) در سال ۱۳۹۳ آغاز شده بود و اکنون تصفیه‌خانه مهاباد قادر است در شبانه‌روز بیش از ۶۴ هزار متر مکعب آب را تصفیه و وارد مدار مصرف کند.

وزیر ورزش و جوانان ۴ طرح ورزشی مهاباد را افتتاح کرد

چهار طرح ورزشی با حدود ۲۰۰ میلیارد ریال هزینه در سفر آبان ماه ۱۳۹۸ وزیر ورزش و جوانان به مهاباد در این شهرستان به بهره‌برداری رسد.

این طرح‌های ورزشی شامل بهره‌برداری از فاز نخست بازسازی و تجهیز ورزشگاه آزادی مهاباد، افتتاح ورزشگاه پنج هزار نفری شهر «گوگ‌تپه» این شهرستان و بهره‌برداری از یک باب سالن ورزشی چندمنظوره و یک زمین چمن مصنوعی سرپوشیده بود.

 بازسازی فاز نخست ورزشگاه آزادی مهاباد شامل بهسازی ۲۵ هزار مترمربع از فضای این ورزشگاه، نصب ۱۰ هزار و ۳۵۰ مترمربع چمن مصنوعی و نصب پنج هزار صندلی است که در مجموع ۱۹ میلیارد و ۱۹۳ میلیون ریال برای آن هزینه شده است.

 ورزشگاه پنج هزار نفری شهر گوگ‌تپه مهاباد نیز با ۶۰ میلیارد ریال هزینه در سفر وزیر ورزش و جوانان به این شهرستان به بهره‌برداری رسید.

 این ورزشگاه نیز شامل زمین چمن مصنوعی، قسمت اداری، سرایداری، سالن ورزش‌های رزمی و رختکن است که در فضایی به مساحت ۲۰ هزار مترمربع احداث شده بود.

در این سفر همچنین ۲ طرح ورزشی بخش خصوصی نیز شامل یک سالن ورزشی چندمنظوره با زیربنای یکهزار و ۵۵۰ مترمربع و با هزینه بیش از ۳۰ میلیارد ریال و یک باب زمین چمن مصنوعی سرپوشیده با زیربنای یکهزار و ۵۰۰ مترمربع و با ۸۰ میلیارد ریال هزینه نیز افتتاح شد.

پذیرش دانشجو در دانشکده پرستاری مهاباد 

نخستین دوره فعالیت دانشکده پرستاری مهاباد با تشکیل کلاس‌های درس این دوره در آموزشگاه بهورزی این شهرستان طی سال گذشته آغاز و کلاس‌های تئوری دانشجویان ورودی سال تحصیلی ۱۳۹۸- ۱۳۹۹ به صورت موقت و تا تکمیل شدن دانشکده پرستاری در آموزشگاه بهورزی تشکیل شد.

کلاس‌های عملی نیز در بیمارستان امام خمینی(ره) تشکیل می‌شود و برای کلاس‌های آزمایشگاهی و کارگاهی قرارداد همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد بسته شده است.

دانشکده پرستاری مهاباد که در زمینی به مساحت ۶ هزار و ۷۰۰ مترمربع در حال احداث است پیشتر مقرر شده بود تا دانشکده علوم اجتماعی باشد اما با پیگیری انجام شده به ساختمان پیراپزشکی و در نهایت به مجتمع عالی سلامت و دانشکده پرستاری تغییر یافت.

دانشکده پرستاری مهاباد برای نخستین بار، امسال با ظرفیت ۲۲ نفر از طریق کنکور سراسری در رشته پرستاری دانشجو جذب کرد.

مهاباد قطب درمانی جنوب آذربایجان‌غربی محسوب می‌شود و در حال حاضر ۲ بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی دولتی و ۹۶ تختخوابی تامین اجتماعی در حال احداث است.

برگزاری پانزدهمین جشنواره فیلم، فیلمنامه و عکس مهاباد

طی سال گذشته ۲۵۰ قطعه اثر از ۴۲ عکاس، ۴۵ فیلم از ۴۳ فیلمساز و ۱۱ فیلمنامه از هفت فیلمنامه‌نویس به دبیرخانه پانزدهمین جشنواره فیلم، فیلمنامه و عکس مهاباد ارسال شده‌ بود.

در پایان داوری‌ها ۲۲ قطعه عکس برتر از ۱۳ عکاس انتخاب و در قالب نمایشگاهی در حاشیه جشنواره به نمایش گذاشته شد و همچنین ۳۶ فیلم شامل ۱۷ فیلم اول و ۱۹ فیلم بخش اصلی به اکران درآمد.

آثار هنرمندانی از شهرستان‌های بوکان، اشنویه، نقده، سردشت، مهاباد، سقز و بانه در این جشنواره حضور داشت و در حاشیه این جشنواره چهار نشست نقد و بررسی فیلم و ۲ کارگاه عکس برگزار شد.

این جشنواره در راستای ارج‌نهادن به فعالیت هنرمندان عکاس و فیلمسازان این شهرستان، ارزیابی آثار تولیدی و تصویری آنان، ایجاد بستر در عرصه تولید آثار و کشف استعدادهای خلاق در حوزه فیلم‌سازی هر ۲ سال یک‌بار برگزار می‌شود.

موفقیت ۲ روستای مهاباد در جشنواره کشوری دوستدار کتاب

روستاهای «سیدآباد» و «لج» با قرار گرفتن در میان برگزیدگان جشنواره روستاها و عشایر  ایران به عنوان روستاهای دوستدار کتاب در کشور معرفی شدند.

ششمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب با ارسال آثاری از یک‌هزار و ۴۱۹ روستا و آبادی در تهران برگزار شد که پس از چند مرحله داوری روستاهای برتر و شایسته تقدیر انتخاب شدند.

در این مراسم روستای «سیدآباد» مهاباد در بین ۱۰ روستای برتر و برگزیده حوزه کتاب و کتابخوانی انتخاب و معرفی شد و روستای «لج» نیز در این جشنواره در بین ۱۰ روستای شایسته تقدیر دوستدار کتاب قرار گرفت.

کتابخانه «کامیاب ٣» روستای «سیدآباد» در نهم آذر سال گذشته به همت انجمن حامی و گروه توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی مکریان مهاباد، تاسیس شده و مدیریت آن توسط توسط هیات امنا و کتابداری جوان فعال و خوش ذوق به نام «خالق مام‌اسماعیلی» و همکاری «زکریا فیض‌الله» و «سالار رحمانی» انجام می‌شود.

کتابخانه روستا «لج» نیز در طبقه بالای مسجد روستا واقع شده است و هم‌اکنون دارای سه هزار جلد کتاب و ۴۵۰ نفر عضو دارد که از این تعداد ۱۵۰ عضو از اهالی روستاهای اطراف این روستا هستند.

در شهرستان مهاباد هم‌اکنون ۱۱ کتابخانه روستایی فعال وجود دارد؛ علاوه بر این، هفت کتابخانه فعال در مهاباد با زیربنای یک‌هزار و ۹۷۵ متر مربع وجود دارد که از این تعداد سه کتابخانه عمومی و چهار کتابخانه به طور مشارکتی است؛ بیش از ۵۴ هزار جلد کتاب در قالب ۵۹ هزار نسخه در این کتابخانه‌ها نگهداری می‌شود.

پیکر ۵ شهید حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در مهاباد تشییع شد

پیکر پنج شهید مهابادی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی با حضور مردم و مسوولان این شهر تشییع شد و در باغ فردوس این شهر به خاک سپرده شدند.

در آیین تشییع و خاکسپاری شهدای این سانحه هوایی فرماندار و امام جمعه مهاباد، فرماندهان نظامی و انتظامی، جمعی از خانواده‌های معظم شهدا و اقشار مختلف مردم مهاباد حضور داشتند.

در سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین، فاطمه (سروه) پساوند، عایشه (سنور) پورقادری، اوین ارسلانی، هیوا مولانی و کوردیا مولانی به درجه رفیع شهادت نایل شدند.

پیکرهای پاک این شهدا، روز قبل از آن از تهران به مهاباد منتقل شد و با حضور و مشارکت گسترده مردم این شهرستان و با سردادن شعارهای الله اکبر و لااله الا الله به خاک سپرده شدند.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی با ۱۷۶ مسافر و ۹ خدمه پروازی که صبح چهارشنبه هجدهم دی‌ماه ۹۸ تهران را به مقصد «کی‌یف» پایتخت اوکراین ترک می‌کرد، حوالی شهر جدید پرند در استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن جان باختند.

شرکت پرشور مردم مهاباد در انتخابات مجلس 

مردم مهاباد با شرکت پرشور در انتخابات مجلس شورای اسلامی برای بار سوم جلال محمودزاده را به عنوان منتخب این شهرستان برای حضور در مجلس انتخاب کردند.

در این انتخابات از مجموع ۵۳ هزار و ۶۴۵ رای ماخوذه، جلال محمودزاده با ۱۹ هزار و ۳۰۴ رای توانست بیشترین تعداد آرای این حوزه را به خود اختصاص دهد.

سلام ستوده با ۹ هزار و ۴۱۹ رای، عبدالرحیم نوربخش با هفت هزار و ۶۳۲ رای، عثمان احمدی با پنج هزار و ۴۰۴ رای، رضا اسمعیلی با سه هزار و ۴۹۱ رای و مهناز ایروانی نیز با ۲ هزار و ۴۶۶ رای در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

 سلیم احمدی‌افشار با یک‌هزار و ۶۴۳ رای، سیدمسعود مصطفایی با ۵۱۴ رای و منصور اسماعیل‌پور با ۱۸۱ رتبه‌های بعدی را در این حوزه انتخابیه به خود اختصاص دادند.

در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در مهاباد ۹ نامزد با یکدیگر برای کسب یک کرسی به رقابت پرداختند.

غرس ۳۰ هزار اصله نهال همزمان با هفته منابع طبیعی 

کاشت ۳۰ هزار اصله نهال با همکاری اعضای انجمن‌های زیست محیطی و منابع طبیعی مهاباد در طول هفته منابع طبیعی در پارک آبخیز سد مهاباد صورت گرفت.

در اجرای این طرح از ۲۰ گونه‌ بومی و غیربومی مثمر و غیرمثمر از جمله زالزالک، گلابی وحشی، کاج نقره‌ای و مخوطی، تاج تهرانی، نسترن، بنه، بلوط، افرا، داغداغان، زرشک، بادام ... که سازگاری زیادی با شرایط آب و هوایی این منطقه دارد، استفاده شد.

آذرماه پارسال نیز با همکاری اعضای انجمن‌های زیست مهاباد بیش از هزار و ۵۰۰ اصله نهال از گونه‌های بومی و غیربومی در پارک آبخیز سد مهاباد غرس شده بود تا این منطقه را به عنوان یک تفرجگاه سرسبز تبدیل کند.

پارک آبخیز سد مهاباد در مجموع بیش از ۱۱۰ هکتار مساحت دارد و برای تجهیز و تکمیل آن ۶۰ میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی شده که تاکنون ۳۰ میلیارد ریال آن تامین و هزینه شده است.

این طرح شامل عملیات پروژه آبیاری قطره‌ای در ۷۰ هکتار از جنگل‌کاری حاشیه سد مهاباد، احداث یک استخر با حجم ۶۰۰ مترمکعب، ۶ کیلومتر لوله‌گذاری و ۲۰ کیلومتر فنس‌کشی محوطه جنگل‌کاری است.

آمار مبتلایان به کرونا در مهاباد تا ۲۹ اسفند به ۱۷ نفر رسید

در آخرین روز سال ۱۳۹۸ با مثبت اعلام‌شدن جواب آزمایش یک نفر دیگر مجموع مبتلایان به کرونا در مهاباد به ۱۷ نفر رسید که از این تعداد تاکنون ۱۰ نفر با بهبودی کامل از بیمارستان امام خمینی (ره) مهاباد مرخص شدند.

مردم مهاباد در حالی سال ۱۳۹۸ را به پایان رساندند که از گسترش ویروس کرونا در این شهرستان ابراز نگرانی می‌کنند و شمار زیادی از مردم این شهر با پیوستن به پویش ۲۹۱۴ تصمیم گرفتند در ایام تعطیلات نوروز در خانه بمانند.

مهاباد با ۲۴۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =