مخالفت رهبران شیعی عراق با الزرفی به برهم صالح ابلاغ شد

 بغداد – ایرنا – رهبران جریان ها و گروه های شیعه عراقی مخالفت خود را با مکلف شدن «عدنان الزرفی» برای تشکیل دولت انتقالی به «برهم صالح» ابلاغ کردند.

فراکسیون‌های شیعه پنجشنبه شب برای رایزنی و تصمیم گیری درباره معرفی الزرفی در منزل سید «عمار حکیم» گردهم آمدند و به نپذیرفتن وی برای تشکیل دولت رای دادند.

پایگاه خبری المسله در این مورد نوشت که رهبران ائتلاف های شیعه از جمله «هادی العامری، نوری المالکی، سید عمار حکیم، فالح فیاض» و نمایندگان صادقون در این نشست پس از ساعت ها بحث و بررسی تصمیم به عدم پذیرش الزرفی برای مکلف شدن به تشکیل دولت گرفتند.

در همین حال برخی منابع می گویند که گروه های شیعی در پایان این جلسه با تنظیم و ارسال نامه‌ای به رئیس جمهوری اعلام کردند که الزرفی را به عنوان نخست وزیر ملکف و مامور به تشکیل دولت نمی‌پذیرند.

گفته می شود فراکسیون های شیعی با تشکیل کمیته ای به صالح اطلاع داده اند که باید گزینه دیگری را به نخست وزیری برگزیند.

در این باره «الغد پرس» در خبری اعلام کرد که در پایان نشست رهبران شیعه در منزل حکیم نام های «نعیم السهیل» و «اسعد العیدانی» برای جایگزینی الزرفی به رئیس جمهوری ارسال شده است. 

ائتلاف های شیعی الفتح، دولت قانون، جریان حکمت ملی، العطا، صادقون و گروه های مقاومت از جمله مخالفان جدی مکلف شدن الزرقی به شمار می روند.

بر این اساس، سخنگوی ائتلاف «دولت قانون» به رهبری «نوری المالکی» نخست وزیر اسبق عراق دیروز (پنجشنبه) اعلام کرد که تاکنون ۱۷۰ نماینده از ۳۲۹ نمایندگان مجلس با مکلف شدن «عدنان الزرفی» به تشکیل دولت مخالفت دارند.

بهاء الدین النوری» سخنگوی ائتلاف دولت قانون در این باره گفت که  ائتلاف «البناء» و جریان «حکمت ملی» عراق دو روز پیش در نشستی مخالفت رسمی خود را با عدنان الزرفی اعلام کردند و به سازوکار نامزدی و معرفی وی از سوی برهم صالح به نخست وزیر مکلف اعتراض کردند.

وی توضیح داد که ائتلاف البناء که بزرگترین جناح مجلس است از رییس جمهوری عراق خواسته  سازوکار مامور شدن الزرفی را برای تشکیل دولت که به آن استناد کرده است مشخص کند.

سخنگوی ائتلاف دولت قانون تاکید کرد که برهم صالح قانون را نادیده گرفته و با این کار کشور را وارد بحران سیاسی کرده است.

«برهم صالح» رییس جمهوری عراق پیش از ظهر سه شنبه گذشته در آیینی با حضور برخی چهره های سیاسی و نمایندگان مجلس در کاخ «السلام» ریاست جمهوری، عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد. عدنان الزرفی دومین انتصاب پس از کناره گیری «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق است که از سوی رییس جمهوری عراق معرفی می شود.

وی از اعضای «فراکسیون النصر» به رهبری «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) در مجلس عراق است.

با این حال معرفی الزرفی موجی از مخالفت شدید در میان جریان های پارلمانی شیعه و گروه های مقاومت عراق به راه انداخته است.

الزرفی که سه دوره مختلف استاندار نجف بوده از زمان مکلف شدن  طبق قانون ۳۰ روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند اما با وجود مخالفت جریان های اصلی شیعی که اکثریت را تشکیل می دهند موفقیت وی در تشکیل دولت امری دور از ذهن به نظر می رسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =