تروریسم اقتصادی و پزشکی آمریکا تهدید جدی علیه سلامت مردم ایران است

اسلام آباد - ایرنا - سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان روز جمعه گفت: تروریسم اقتصادی و پزشکی رژیم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به طور مستقیم سلامت ملت ایران و توانایی مقابله با بحران های بهداشتی ناشی از ویروس کووید-۱۹ را تحت تاثیر قرار داده است.

در بیانیه مطبوعاتی سفارت ایران در اسلام آباد در خصوص تاثیرات تروریسم اقتصادی آمریکا بر شیوع ویروس کرونا مده است: در حالی که گسترش ویروس خطرناک کرونا به طور روزافزونی تمام دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد و مردم در بیش از ۱۵۰ کشور با این ویروس روبرو شده‌اند؛ برخی اقدامات غیرانسانی مبارزه جهانی و هماهنگ با این بیماری مهلک و مسری را تحت تاثیر منفی قرار داده است.

دولت آمریکا با رفتاری غیرمسئولانه، یکجانبه و قلدرمآبانه و با تخطی از قوانین حقوق بین الملل و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، یک نظام تروریسم اقتصادی و پزشکی را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده که به طور مسقیم توسعه سلامت و توانایی مقابله با بحران های بهداشتی را تحت تاثیر قرار می دهد.

سفارت ایران در پاکستان افزود: این تحریم ها نه تنها برخلاف موازین بشردوستانه حقوق بین الملل و آرای دیوان بین الملل دادگستری است؛ بلکه با محروم کردن ایران از دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی، حق دسترسی به بهداشت و حق حیات ملت ایران را نیز نقض می کند و با توجه به خاصیت مسری بودن و شیوع سریع ویروس، امنیت بهداشتی تمام کشورهای منطقه و جهان را به خطر می‌افکند.

خروج یکجانبه آمریکا از برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، تشدید تحریم ها در قالب برنامه نژادپرستانه ایراد فشار حداکثری به ایران، اعمال فشار بر شرکای تجاری و همسایگان ایران برای ایجاد ممانعت در همکاری های تجاری، اقتصادی و مالی در سطوح دولتی و حتی مردمی و بستن کانال های بانکی بین المللی برای سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی ایرانی، مانع از فروش صادرات محصولات نفتی و غیرنفتی ایران می شود. مردم و دولت ایران اکنون به طور ظالمانه ای از دسترسی به منابع مالی خود در خارج از کشور و بهره مندی از عواید صادرات کشور محروم مانده اند، در حالی که تولید و واردات تجهیزات، اقلام و داروهای بهداشتی و پزشکی، درمان بیماران، انتقال تکنولوژی و پژوهش درخصوص راه های پیشگیری و درمان نیازمند منابع مالی فراوان است.

سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران در اطلاع رسانی به موقع، پیشگیری، کنترل و درمان بیماری جدید با تمام توان در حال اجرا است. تمام دستگاه های اجرایی کشور و به ویژه بیمارستان ها و مراکز درمانی با تمام قوا در حال مقابله با این ویروس جدید از طریق شناسایی و درمان بیماران هستند. 

ایران یکی از ۱۰ کشور برتر دنیا از نظر وجود کادر متخصص در حوزه بهداشت و درمان است اما کمبود لباس‌های مخصوص محافظتی و تجهیزات، سبب آسیب پذیری روزافزون کادر درمانی ایران در مقابله با این بیماری شده و متاسفانه تاکنون تعدادی از پزشکان، پرستاران و کادر درمانی بیمارستان ها مظلومانه قربانی این بیماری شده اند و قطعاً تمام مراجعی که با پیروی از تحریم های ظالمانه آمریکا، مانع از واردات تجهیزات مورد نیاز و داروها و بهره مندی مردم ایران از عواید حاصل از صادرات محصولات نفتی و غیرنفتی شده اند در این ظلم شریک و مسئول هستند اما حافظه تاریخی ملت ایران هیچگاه در این خصوص پاک نخواهد شد.

در بیانیه سفارت ایران آمده است: دولت آمریکا به طور ریاکارانه و منافقانه ای اعلام کرده است که دارو و غذا مشمول تحریم ها نیست و آمادگی کمک به کشور ایران را دارد، اما از سوی دیگر در همین برهه حساس شیوع ویروس، با سوء استفاده از تمرکز رسانه ها بر ویروس جدید، تحریم های اعمالی علیه ایران را تشدید کرده و سعی دارد مانع از دریافت کمک ها و حمایت های بین المللی و خرید اقلام مورد نیاز توسط دولت ایران شود.

در حالی که شهروندان مظلوم در ایران هر روزه قربانی ویروس کشنده جدید می شوند، دولت ترامپ به شکل شریرانه‌ای پروژه تروریسم اقتصادی و پزشکی علیه ایران را به پیش می برد و ماهیت ضدبشری خود را آشکار می سازد.

همکاری سازمان‌های بین‌المللی مربوطه به ویژه سازمان جهانی بهداشت دریافت حمایت، همکاری و کمک مردم و دولت در کشورهای دوست از جمله چین، پاکستان، ترکیه، آلمان، فرانسه، ژاپن، قطر، آذربایجان و روسیه در این زمینه بسیار دلگرم کننده و امیدبخش است، دولت و ملت ایران هرگز کمک این ملل نوع دوست در روزهای سخت را فراموش نخواهد کرد.

سفارت ایران در اسلام آباد گفت: تاکنون مقامات دولت های حقیقت جو و صلح طلبی مانند چین، پاکستان و روسیه نسبت یه تاثیرات منفی و مخرب اقدامات یکجانبه و تحریم‌های ضدایرانی آمریکا بر مقابله با شیوع این ویروس در ایران و منطقه تاکید کرده و از جامعه جهانی خواهان اعمال فشار بر آمریکا جهت رفع هرچه سریعتر این تحریم ها شده اند.

اتخاذ رویکرد سازنده و همکاری جویانه در مقابله هماهنگ و جمعی علیه شیوع جهانی این ویروس، امروز وظیفه‌ای انسانی و جهانی بر دوش تمام ملت ها و دولت هاست و نباید اجازه داد اهداف برتری جویانه سیاسی برخی قدرت های غیرمسئول، ادای این وظیفه انسانی را تحت الشعاع قرار دهد؛ چرا که ما امروز همگی در یک کشتی نشسته ایم و شیوع سریع ویروس جدید تا سطح پاندمیک (pandemic) به طور نمادین ثابت کرد که سرنوشت تمام آحاد بشریت بیش از پیش به یکدیگر وابسته است.

«شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان امروز با اذعان به دشوار بودن مبارزه با کرونا برای مردم ایران در شرایط تحریم، از آمریکا خواست تا هرچه سریعتر تحریم‌های ضدایرانی را لغو کند.

نخست وزیر پاکستان هفته گذشته با تاکید بر ضرورت پایان یافتن تحریم ضدایرانی آمریکا، گفت: تحریم های آمریکا مانعی در مسیر مبارزه ایران با ویروس کرونا است.

«عمران خان» در مصاحبه با آسوشیتدپرس و با اشاره به تاثیرات تحریم های آمریکایی علیه ایران، تصریح کرد: این تحریم ها توانایی ملت ایران برای جلوگیری از گسترش شیوع کرونا را تحت تاثیر قرار داده است.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته در پیامی گفت: متأسفانه، بخش اعظم خطر پیش‌روی ایرانیان ناشی از محدودیت‌هایی است که منحصراً توسط دولت ایالات متحده بر آنان تحمیل شده است. امروز ایران متحمل شدیدترین تحریم‌های تاریخ وضع شده علیه یک کشور است؛ آن هم نه موافق آرای سازمان ملل، بلکه بر خلاف آن.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =