گچساران- ایرنا- سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون ۹۰میلیارد ریال برای مبارزه و پیشگیری از انتشار ویروس کرونا از سوی دولت و خیران در این استان تخصیص یافته است.

جلال پوران فرد روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از این میزان اعتبار ۵۰میلیارد ریال از سوی وزارت بهداشت و درمان دریافت شده و ۴۰ میلیارد ریال نیز از سوی خیران به طور مستقیم به بیمارستان ها و مراکز درمانی کهگیلویه و بویراحمد اهدا شده است.

وی بیان کرد: این میزان اعتبار برای خرید ابزارهای پزشکی چون تجهیزات آزمایشگاه ویروس یابی استان و خرید وسایل حفاظت فردی نظیر ماسک،دستکش و سایر وسایل مورد نیاز مراقبت های بهداشتی  تخصیص یافته است.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد:باتلاش نماینده نماینده مردم شهرستان های گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی ۷۰میلیارد ریال اعتبار جهت درمان و پیشگیری از ویروس کرونا از محل اعتبارات سازمان برنامه و بودجه استان اختصاص یافته است.

پوران فرد با اشاره به روزهای سخت پرسنل علوم پزشکی استان از اسفند ماه تاکنون افزود: بخشی از حقوق این خادمان پرداخت شده است.

وی مشارکت خیران، مسئولان و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی درباره ویروس کرونا در استان را بسیار خوب ارزیابی کرد و افزود: بخشی از اعتبارات اختصاص یافته به پیشگیری و درمان ویروس کرونا و بخشی از اعتبارات اهدایی خیران باپیگیری نمایندگان  حوزه های انتخابیه  بویراحمد و دنا و کهگیلویه بزرگ محقق شده که جای قدردانی دارد.

وی با یادآوری این نکته که روزهای پایانی اسفند تا پانزدهم فروردین ماه روند ویروس کرونا در استان افزایشی است نسبت به حضور افراد در برنامه های جمعی به ویژه دید و بازدیدهای نوروزی و انجام سفر در این شرایط سخت هشدار داد.

پوران فرد گفت: مشارکت مردم در پایبندی به قرنطینه های خانگی اصل پیشگیری از همه گیر شدن ویروس کرونا در استان است.

تاکنون ۶۱ بیماری کرونایی در استان ۷۲۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده که ۲ نفر آنان جان خود را از دست داده اند.

براساس آخرین آمار که روز گذشته منتشر شده است ۱۹ هزار و ۶۴۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و یکهزار و ۴۳۳ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۶ هزار و ۷۴۵ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

بروشورهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، عامل بیماری کرونا را با خانواده بزرگی از ویروس‌ها مرتبط دانسته که کووید-۱۹ به عنوان هفتمین رده جدید آن در شهر «ووهان» چین پیدا شد؛ علایم ابتلا به این ویروس شامل تب، سرفه، کوتاهی تنفس، علایم گوارش و در موارد شدید، عفونت ریه ( پنومونی)، سندرم تنفسی حاد شدید و نارسایی کلیه است.

انتقال این ویروس به صورت فرد به فرد امکان‌پذیر و راه‌های احتمالی انتقال آن از طریق انتشار از راه هوا، تماس نزدیک با انسان مبتلا و دست زدن به وسایل آلوده میسر است.

مهمترین راه برای پیشگیری از ابتلا و قطع این زنجیره، پرهیز از حضور در تجمعات و باقی ماندن در خانه  و به تبع آن تعطیلی صنوف غیرضرور و  توقف سفرها ذکر شده است. 
اما با افزایش شمار مبتلایان به کرونا و به صدا درآمدن زنگ خطر گسترش آن در کشور، ایرانیان امسال سال نوی متفاوتی را تجربه می کنند که براساس آن نیاز است همگان با پرهیز از سفر و یا دیدوبازدیدهای معمول، در خانه پذیرای بهار باشند.

اتاق خبر صبا - نستوه -

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =