تعلیق اقامه نماز در حرم الشریفین، حالت فوق العاده در مغرب

تهران-ایرنا- درحالی که کشورهای عربی در روزهای گذشته شاهد افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا هستند، اقدامات جدیدی از جمله تعلیق اقامه نماز در حرم الشریفین در عربستان، اعلام حالت فوق العاده سلامت در مغرب و ادامه ممنوعیت های آمد و شد و تعطیلی مراکز عمومی و مدارس و دانشگاه ها را برای مقابله با این ویروس در پیش گرفته اند.

عربستان اقامه نماز در حرمین الشریفین به تعلیق در آورد

دولت عربستان روز پنجشنبه اقامه نماز در صحن های حرمین الشریفین (مسجد الحرام در مکه مکرمه و مسجد النبی در مدینه منوره ) را بخصوص در روز جمعه به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا به حالت تعلیق در آورد.

ریاض روز سه شنبه اقامه نماز در مساجد را به تعلیق در آورده و ادای مناسک حج عمره به تعلیق در آمده و مدارس و مراکز تجاری تعطیل و پروازها متوقف شده بود.

عربستان همچنین همه پروازهای داخلی و حرکت اتوبوس ها و تاکسی ها و قطارها را به مدت ۱۴ روز از ۶ صبح روز شنبه به حالت تعلیق در می آورد.

وزارت کشور عربستان موراد اضطراری و ضروری و پروازهای ویژه و برای انتقال دارو و مواد غذایی را مستثنی کرده است. پروازهای مسافاری ضروری نیز با هماهنگی این بخش با وزارت کشور و وزرات بهداشت صورت خواهد گرفت.

سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان روز گذشته گفت که  کشورها در مرحله دشواری در مواجهه با گسترش سریع ویروس کرونا قرار گرفته اند.

وی خواستار تقویت آگاهی فردی و جمعی درباره این ویروس و تبعیت شهروندان این کشورها از بخشنامه ها و آموزش ها و راهنمایی ها شد.

عربستان تاکنون ۲۷۴ مورد مبتلا به ویروس کرونا را ثبت کرده است.

سوریه ورود افراد از  ۲۶ کشور به آن را ممنوع کرد

دولت دمشق اعلام کرد که ورود افراد از ۲۶ کشور از جمله ۱۱ کشور عربی به طور موقت به این کشور به منظور مقابله با ویروس کرونا ممنوع است.

سوریه ورود افراد از چین، ایتالیا، ایران، کره جنوبی، اسپانیا، آلمان، فرانسه، آمریکا و ژاپن، بلژیک، استرالیا، نروژ و دانمارک، سوئد و فنلاند را برای ۲ ماه تعلیق در می آرود و این تصمیم درباره دارندگان ویزای اقامت سوریه یا ویزای موقت نیز، خواهد بود.

از میان کشورهای عربی نیز ورود افراد از کشورهای قطر، بحرین، امارات، کویت، مصر، عراق، لبنان، عربستان، الجزایر، تونس، مغرب برای یک ماه دارای کارت اقامت یا ویزای موقت ممنوع است.

شهروندانی که در موارد ضروری از این کشورها وارد سوریه می شوند  اگر علایمی نداشته باشند به مدت ۱۴ روز تحت قرنطینه خانگی و اگر دارای علایم ابتلا به ویروس کرونا باشند ۱۴ روز در قرنطینه بیمارستانی در مراکز ویژه قرار خواهند گرفت.

وزارت کشور سوریه به کامیون ها و ترانزیت ها اجازه تردد در خاک سوریه و عبور از آن را پس از گذراندن تدابیر پیشگیرانه در نقاط مرزی را داده است.

همچنین به دیپلمات ها و اعضای سازمان ها و نمایندگی ها و هیات های بین المللی پس از انجام دادن تست های لازم اجازه تردد داده شده است.

مغرب حالت فوق العاده سلامت اعلام کرد

وزارت کشور مغرب به منظور مقابله با ویروش کرونا با اعلام حالت فوق العاده سلامت ، مقررات آمدو شد را از عصر روز جمعه در این کشور شدیدتر خواهد کرد.

طبق بیانیه این وزارتخانه براساس اینکه حالت فوق العاده سلامت اعلام شده افراد در صورت رعایت نکردن مقررات، تحت پیگرد و مجازات های کیفری قرار می گیرند. 

این وزارتخانه اعلام کرد که بانک ها و پمپ بنزین ها و بخش های مهم به فعالیت های خود ادامه خواهند داد.

همچنین افرادی می توانند تردد داشته باشند که باید در  مشاغل خود حضور فیزیکی داشته باشند و برگه هایی را از طرف مدیران و روسای خود برای حضور در محل اشتغال خود ارایه کنند و شهروندان دیگر نیز برای خرید کالاهای و مایحتاج بسیار ضروری و دارو می توانند در فروشگاه های و محل های تعیین شده ، از منازل خود خارج شوند.

وزارت بهداشت مغرب اعلام کرده که تا روز پنجشنبه ۶۳ مورد مبتلا به ویروس کرونا که دو نفر از آنها جان خود را از دست داده اند، ثبت کرده است.

مغرب پیش از این پروازها را به تعلیق در آورده و مدارس و دانشگاهها و مساجد و رستوران ها و کافه ها و مراکز تفریحی را تعطیل کرده است.

در الجزایر  خدمات حمل و نقل عمومی و حرکت قطار ها متوقف می شود

دولت الجزایر نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که خدمات حمل و نقل عمومی داخل شهری و بین شهری و حرکت قطارها به تعلیق در خواهد  آمد و رستوران ها و قهوه خانه ها و کافه ها تعطیل می شوند و نیمی از کارمندان ادارات دولتی در خانه می مانند . 

این کشور همچنین از نیروهای امنیتی خواست که از تجمعات جلوگیری و پروازهای داخلی لغو شود. این اقدامات از روز یکشنبه آغاز تا ۴ اوریل ادامه خواهد داشت.

الجزایر تاکنون ۹۰ مورد مبتلا به ویروس کرونا ثبت کرده که ۹ نفر از آنها جان خود را از دست داده اند.

الجزایر پروازهای بین المللی را به تعلیق در آورد و صدها نفر از افرادی که روز پنجشنبه از فرانسه وارد مرزهای این کشور شدند تحت قرنطینه قرار گرفتند.

کشتی الجزایری روز پنجشنبه با یک هزار و ۷۰۰ مسافر با ورود به بندر الجزیره پیش از بسته شدن همه مرزهای این کشور، مسافرانی که در خارج بودند را از فرانسه به این کشور رساند.

موریتانی تعطیلی مدارس و دانشگاهها را تمدید کرد

دولت موریتانی روز پنجشنبه اعلام کرد که تعطیلی همه مدارس و دانشگاه ها تا ۵ آوریل به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا تعطیل خواهد شد.

وزارت آموزش و پروش این کشور افزود که همه ساز و کارها برای آموزش های مجازی برای دانش آموزان و دانشجویان را در پیش خواهد گرفت.

موریتانی روز چهارشنبه دومین مورد ابتلا به ویروس کرونا را ثبت کرد.

در مصر مراکز عمومی تعطیل خواهند بود

دولت مصر اعلام کرد که همه قهوه خانه ها، مراکز تجاری و باشگاه های ورزشی به منظور جلوگیری از ویروس کرونا بسته خواهند بود. 

شورای وزیران این کشور اعلام کرد که این تصمیم شامل نانوایی ها و سوپر مارکت ها و داروخانه ها و مراکز فروش کالاهای اساسی نخواهد بود.

مصر پیش از این همه مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و حضور شمار کارکنان  در بخش های عمومی را در محل های کار را کاسته بود و همه پروازها را از روز پنجشنبه تا پایان ماه جاری میلادی به تعلیق درآورده و تنها پروزاها برای بازگرداندن اتباع خارجی به کشورهایشان برقرار خواهد بود.

مصر تاکنون ۲۵۶ مورد مبتلا به ویروس کرونا ثبت کرده که هفت نفر از آنها جان خود را از دست داده و ۴۲ نفر بهبود یافته اند.

ویروس کرونا برای اولین بار در ۱۲ دسامبر (آذر - دی ماه) گذشته در چین و در شهر «ووهان» شیوع پیدا کرد، اما پکن به طور رسمی در اواسط ژانویه (دی- بهمن) آن را اعلام کرد.

سازمان بهداشت جهانی چندی پیش برای مقابله با انتشار ویروس کرونا در سطح جهان آماده باش عمومی اعلام کرد.

تاکنون ۲۴۵ هزار و ۹۱۳ نفر به این ویروس مبتلا و ده هزار و ۴۸ نفر جان باخته و۸۸ هزار و ۴۶۵ نفر بهبود یافته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =