ائتلاف بین‌المللی، جابجایی نیرو در افغانستان را متوقف کرد

تهران- ایرنا- ائتلاف آمریکا و ناتو اعلام کرد که با توجه به شیوع ویروس کرونا، جابجایی نیرو در افغانستان را موقتاً متوقف می‌کند.

به گزارش تارنمای هیل، ژنرال «اسکات میلر» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این تصمیم، همچنین به معنای آن است که برخی نیروها امکان خروج از افغانستان را نخواهند داشت.
وی گفت: این ائتلاف تعدیلات لازم را برای توقف موقتی اعزام نیرو به میدان انجام می‌دهد. در برخی موارد، این اقدامات باعث می‌شود تا برخی نیروها فراتر از تاریخی که برای مأموریتشان تعیین شده بود، بمانند.
وی افزود: تا روز پنجشنبه ۲۱ نفر از این نیروها علائمی مشابه آنفلوانزا داشته و قرنطینه شده‌اند.  
به نوشته هیل، در افغانستان هیچ آزمایشگاهی برای تحلیل آزمایش کرونا وجود ندارد و نمونه‌ها برای بررسی بیشتر به تأسیسات آزمایشگاهی آمریکا در آلمان یا مراکز غیرنظامی در نقاط دیگر فرستاده می‌شود.
میلر اظهار کرد که یکهزار و ۵۰۰ نیرو اعم از غیرنظامی و پیمانکار، هفته گذشته به افغانستان وارد شدند و در زمان حاضر در قرنطینه هستند.  
وی افزود که قرنطینه این افراد، «صرفاً یک اقدام احتیاطی» است.
ائتلاف بین‌المللی همچنین ملاقات‌های حضوری با همتایان افغانستانی را محدود کرده و جلسات آنها از طریق «ابزارهای فنی» انجام خواهد شد.  
توقف جابجایی نیروهای بین‌المللی در افغانستان در حالی است که آمریکا، طبق توافق با طالبان، باید در مدت ۱۳۵ روز نیروهایش را کاهش داده و به هشت هزار و ۶۰۰ نفر برساند. آمریکا گفته که کاهش نیروها آغاز شده است.  
«سونی لگت» سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان روز چهارشنبه در توئیتی نوشت که مقام‌ها «همچنان به اجرای دستور کاهش نیرو تا هشت هزار و ۵۰۰ نفر ادامه می‌دهند.»

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =