سهم مدیریت شهری سمنان در جولانگاه مبارزه با کرونا

سمنان- ایرنا- تاخت و تازها و شبیخون‌های این روزهای ویروس کرونا به عنوان دشمنی مشترک مطرح است که افزایش هم‌گرایی و اتحاد ملی میان مردم و مسوولان برای مبارزه را به همراه داشته است و مدیریت شهری سمنان نیز در این کارزار نقش در خور توجهی را ایفا می‌کند.

مذهب و دین، سرزمین، زبان، فرهنگ و آداب و سنن، نژاد و دشمن مشترک از جمله عوامل ایجابی هستند که وجودشان زمینه‌ساز هم‌گرایی و اتحاد ملی و حتی در مواقعی فراملی می‌شود.

کارشناسان حوزه جامعه‌شناسی ملت را اینگونه تعریف می‌کنند: مجموعه‌ای از مردم را که از نظر سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مشترکاتی دارند و از نظر جغرافیایی مکان مشخصی را اشغال کرده‌اند و می‌توان بر روی نقشه جغرافیایی از آن‌ها به عنوان یک ملت با جنبه‌ها و هویت‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی یاد کرد.

امروزه ملت‌ها در شرایطی قرارگرفته‌اند که دشمنی مشترک با دیباچه و نشان COVID-۱۹ (کرونا) در کارزار نبرد، لباسی آهنین به تن کرده است و سلامت تک تک افرادِ ملت‌ها را نشانه گرفته است.

این امر به این معناست که یکی از عوامل و فاکتورهای ایجاد همگرایی و اتحاد ملی و یا فراملی در جهان شکل گرفته است و اتحاد و همبستگی برای مبارزه با این دشمن مشترک میان ملت‌ها آغاز شده است و همکاری‌های بین‌المللی نیز به شکل بسیار جدی دنبال می‌شود.

همگرایی مذکور در سطح ملی نیز نمود بسیار پررنگ‌تری داشته است و به طوری که از فرد به فرد می‌توان همدلی، همبستگی، انسجام، اتحاد و همکاری را شاهد بود.

دولتی‌ها و غیردولتی‌ها نیز از طریق نهادها و دستگاه‎های اجرایی خود با همگرایی و همدلی وارد رزمگاه و آوردگاه مبارزه با ویروس کرونا شده‌اند و نمی‌توان به هیچ عنوان از نقش‌های بی مَثَل آنان چشم پوشید.

زنگ خطر ویروس کرونا در سمنان همزمان با کشور به صدا در آمد و علاوه بر مردم و پیوستن آن‌ها به پویش های مختلف به منظور مبارزه با دشمن مشترک، مسوولان این استان نیز برای مقابله با ویروس کرونا تدابیری نظیر ضدعفونی ادارات، معابر و مسیرها، تلاش برای بستن ورودی های شهرستان و تعطیلی بازار به جز اصناف مورد نیاز مردم اتخاذ کردند.

شهرداری سمنان نیز از جمله ارگان‌هایی است که در راستای مبارزه با ویروس کرونا وظیفه سنگینی بر عهده دارد چنانچه این ارگان نیز تلاش خود را مضاعف کرده و علاوه بر فعالیت هایی که برای آماده‌سازی شهر در آستانه نوروز انجام داد، برای مقابله با این ویروس عالمگیر همگام با مردم اقداماتی را در دستور کار خود قرار داده است.

شهردار سمنان در رابطه با اقدامات صورت گرفته برای مقابله با ویروس کرونا در این شهر گفت: مبارزه با ویروس کرونا در شهرداری سمنان در بخش‌های ناوگان حمل و نقل عمومی، بوستان‌های شهر، بازارچه های محلی و میدان میوه مرکزی، معابر و مبلمان شهری، خدمات پسماند و آرامستان‌ها انجام می‌گیرد.

محمدناظم رضوی به اقدامات شهرداری در بخش ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره و بیان کرد: شستشو و ضدعفونی روزانه اتوبوس های درون شهری، تاکسی‌ها، توزیع اقلام بهداشتی شامل ماسک، دستکش و مایع ضدعفونی میان رانندگان ناوگان(اتوبوس و تاکسی)، شستشو و ضدعفونی روزانه ایستگاه‌های اتوبوس و شستشو و ضدعفونی کردن ترمینال مسافربری از جمله اقدامات در این بخش است.

وی ادامه داد: خدمات پسماند شامل شستشو و ضدعفونی روزانه سطل‌های زباله سطح شهر، خودروهای حمل زباله، مخازن پسماند، توزیع اقلام بهداشتی شامل ماسک، دستکش و مایع ضدعفونی میان بین پاکبانان و نیروهای خدماتی و غرفه داران پسماندهای خشک، شستشو و ضدعفونی روزانه خودروی حمل زباله‌های عفونی، امحای روزانه زباله‌های عفونی در کوره زباله سوز است.

ناظم‌رضوی اقدامات مبارزه با کرونا در بوستان‌های شهری را شامل شستشو و ضدعفونی روزانه مبلمان پارکی، وسایل بازی و ورزشی، جمع‌آوری آبخوری‌های غیرضروری در بوستان‌ها مطابق دستورالعمل ارسالی مرکز بهداشت عنوان کرد.

شهردار سمنان اضافه کرد:  نصب و توزیع تراکت‌های اطلاع‌رسانی راه‌های پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در سازمان‌ها و ادارات شهرداری و نصب بنرهای اطلاع‌رسانی در سطح شهر با مشارکت مرکز بهداشت با بیش از ۹۰ بنر و انتشار بسته‌های آموزشی در فضای مجازی از فعالیت‌های همکاران شهرداری سمنان در بخش اطلاع‌رسانی برای کنترل و پیشگیری از شیوع بیشتر کرونا در جامعه است.

وی ضدعفونی ایستگاه های آتش نشانی، ضدعفونی مستمر مجموعه آرامستان، ضدعفونی معابر شهری در پنج مرحله با مشارکت سپاه و ضدعفونی کوچه به کوچه در سطح معتبر منطقه یک را از دیگر فعالیت‌های شهرداری سمنان در مبارزات مذکور عنوان کرد.

آماده باش مدیریت شهری سمنان برای مقابله با ویروس کرونا

سید مسعود سیادتی رییس شورای شهر سمنان نیز ابراز داشت: مدیریت شهری سمنان در راستای مقابله با این بیماری و در راستای ارتقاء سطح بهداشت، امنیت و سلامت شهروندان تجهیزات حمل و نقل عمومی را برای خدمت رسانی به شهروندان در مبدا و مقصد به صورت روزانه پاکسازی، شست و شو و ضدعفونی می‌کند.

وی ادامه داد: در اختیار قراردادن وسایل و اقلام بهداشتی به رانندگان تاکسی و تاکید رعایت نکات بهداشتی، ضد عفونی معابر، بوستان ها و تجهیزات مربوط به پسماند شهری از جمله اقدامات مدیریت شهری به صورت روزانه است.

وی تاکید کرد: مجموعه شهرداری و شورای اسلامی شهر به صورت شبانه روزی در حال خدمت رسانی برای عبور از این بحران هستند و عده‌ای می خواهند تلاش خادمان مدیریت شهری را در این روزهای سخت نادیده گرفته و کارگران و کارمندان این نهاد مردمی را مورد بی مهری قرار دهند و در چنین وضعیت بحرانی به تضعیف این مجموعه بپردازند.

ضدعفونی گسترده شهر سمنان برای مقابله با کرونا

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری سمنان نیز از ضد عفونی معابر شهری سمنان در هفت مسیر پر تردد این شهر خبر داد.

علی اکبر بنی اسدی ابراز داشت: شهرداری سمنان و سازمان‌های زیر مجموعه آن به صورت روزانه به شست و شو و ضدعفونی اتوبوس های شهری ،تجهیزات پسماند، بوستان ها،ترمینال،میدان میوه و تره بار ،مبلمان شهری و ساختمان های تحت نظارت شهرداری می پردازند.

وی افزود: مرحله اول ضدعفونی گسترده معابر پر تردد شهری  یکشنبه هفته پیش و مرحله دوم آن نیز امشب با نظارت مرکز بهداشت شهرستان سمنان در راستای پیشگیری و از بین بردن ویروس کرونا با دقت کافی انجام شد.

وی ادامه داد: امشب مرحله دوم ضد عفونی معابر شهری و مناطق پرتردد شهر نیز مانند مرحله اول آن با همکاری شهرداری و سپاه ناحیه سمنان با نظارت مرکز بهداشت انجام شد و  این عملیات در صورت لزوم و با برنامه ریزی در روزها یا هفته های آینده در مسیرهای تعیین شده انجام می شود.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری سمنان گفت: ضد عفونی مناطقی از شهر از جمله میدان سعدی تا میدان راه آهن،میدان سعدی تا میدان امام علی(ع) از مسیر بلوار قائم،میدان امام(ره) تا منطقه جهادیه از مسیر خیابان امام(ره) و میدان شهید بهشتی، خیابان شیخ علاءالدوله تا میدان ابوذر و سه راه لتیبار،آرامستان وادی السلام،بیمارستان امیر و کوثر،ساختمان های پزشکان بوعلی و قومس،مسکن مهر ،شهرک آوست و مناطق حکیم الهی و خیابان هفت تیر تاگنون در چند مرحله انجام شده است.

بنی اسدی خاطرنشان کرد: تلاش های بسیاری برای ضدعفونی و شستشو در مراکز مختلف با نظارت مرکز بهداشت در حال انجام است اما بیشترین تاثیر جلوگیری از شیوع این ویروس رعایت فرهنگ شهروندی مناسب و  تردد نکردن غیرضروری شهروندان در مواجهه با آن است.

لزوم حفظ سلامت پرسنل و مراجعان شهرداری سمنان

علیرضا شربتدار سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع شهرداری سمنان اعلام کرد که برای مقابله با کرونا و پیشگیری از سرایت آن، برنامه هایی را برای کارکنان خود و مراجعان در دستور کار قرار داده است.

شربتدار افزود: رسالت و ماهیت شهرداری‌ها خدمت‌رسانی با کیفیت و مطلوب به شهروندان شهر است و در این میان حفظ سلامت کارکنان شهرداری نیز باید تضمین شود چرا که هر گونه آسیب و معضل برای این افراد، روند خدمت‌رسانی را نیز دچار اختلال می‌کند.

وی ضمن قدردانی از شهروندان درخواست کرد که از مراجعه غیرضروری به واحدهای ستادی بپرهیزند و از طریق تلفن و یا پرتال شهرداری در صورت لزوم پیگیر مراجعات خود باشند.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع شهرداری، مهلت پرداخت عوارض نوسازی و احتساب مبلغ خوش حسابی را تا پایان سال مالی اعلام و بیان کرد: شهروندان می‌توانند با مراجعه غیرحضوری نسبت به پرداخت عوارض‌ها اقدام کنند.

وی گفت: محدودیت‌های استفاده از خدمات و سرویس‌های عمومی با نظر مسوولان وزارت بهداشت و برای حفظ سلامت مردم انجام ‌شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha