دبیرکل ناتو: نگران تأثیر کرونا بر بودجه‌های دفاعی اعضا هستم

تهران- ایرنا- «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز پنجشنبه با بیان اینکه شیوع ویروس کووید-۱۹ «پیامدهای بزرگ اقتصادی» دارد، تأکید کرد که نگران تأثیر کرونا بر بودجه‌های دفاعی اعضای پیمان است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، استولتنبرگ در یک کنفرانس خبری ویدئویی، با بیان اینکه «قادر به رویارویی با همه تهدیدات هستیم»، افزود: این ویروس همه‌گیر در کوتاه‌مدت، پیامدهای اقتصادی بسیار بزرگی بر بودجه های دفاعی خواهد داشت اما من انتظار دارم اعضای ناتو از نظر سرمایه گذاری های دفاعی به تعهدات خود عمل کنند.

کشورهای عضو ناتو متعهد شده اند که در سال ۲۰۲۴ میلادی ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به هزینه های دفاعی اختصاص دهند.

 ۹ کشور عضو ناتو در سال ۲۰۱۹ به این هدف دست یافتند و این موضوع در دستور کار همه  جلسات ناتو قرار دارد.

استولتنبرگ اعلام کرد که امیدوار است بتواند برگزاری جلسه‌ای را با حضور وزیران امور خارجه کشورهای عضو پیمان در تاریخ ۲ و ۳ آوریل در بروکسل تنظیم کند اما هنوز تصمیم نهایی درباره چگونگی برگزاری این جلسه گرفته نشده است.

وی خاطرنشان کرد: "هدف، برگزاری این جلسه است و ما اکنون ارزیابی می کنیم که آیا طبق معمول آن را با حضور اشخاص برگزار کنیم یا اینکه باید راه دیگری برای برگزاری آن پیدا کنیم.

اعضای چند هیأت در جلسه چهارشنبه گذشته در سطح سفیران به تمایل برای دعوت وزیران خارجه به بروکسل اعتراض کردند؛ در حالی که مقامات بلژیک اقدامات قرنطینه را اعمال کرده اند.

به گفته یک مقام اروپایی بسیاری از وزیران عضو ناتو قادر به جابجایی نخواهند بود.

پیش بینی می شود شیوع ویروس همه گیر در بسیاری از کشورهای عضو ناتو به اوج خود برسد اما یک دیپلمات گفت که استولتنبرگ در این زمینه قانع نشده است.

دبیرکل ناتو گفت: از نظر ما باید بین محافظت از مردم و اطمینان از اینکه ناتو می تواند در این شرایط  دشوار کار کند، تعادل ایجاد شود.

استولتنبرگ کنفرانس مطبوعاتی خود را با این توصیه تمام کرد: تا جایی که می توانید در منازل خود باقی بمانید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha