علنی شدن اختلافات عربستان با نیروهای وابسته به منصور هادی در یمن

تهران - ایرنا - نیروهای وابسته به «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن روز پنجشنبه پس از انجام مانور نظامی در شهر «شقره» در استان ابین جنوبی در اتفاقی نادر مورد انتقاد شدید عربستان قرار گرفتند.

شبکه روسیا الیوم روز پنجشنبه با اعلام این خبر به نقل از نماینده عربستان سعودی در مناطق در اختیار نیروهای وابسته به رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن، اضافه کرد: قابل قبول نیست که این نیروها مانور نظامی در شقره برگزار کنند و فرماندهان آنها در سایه توافق ریاض که هدفش متحد شدن صفوف برای بازگشت به عدن و تحقق امنیت و توسعه است از ساعت صفر سخن بگویند. 

وی افزود: این مانورها در حالی انجام می شود که استان‌های مارب، الجوف و الضالع با حمله دائمی گروه حوثی ها (انصارالله) مواجه هستند.

این انتقاد نادر یک روز پس از آن انجام شد که همه یگان‌های نیروهای وابسته به عبد ربه منصور هادیدر منطقه «قرن الکلاسی» در شهر شقره مانور نظامی برگزار کردند.

بر اساس اعلام رسانه های محلی سرتیپ «عبدالله الصبیحی» فرمانده تیپ زرهی ۳۹ وابسته به نیروهای منصور هادی در جریان این مانور اعلام کرد که منتظر حمله «ساعت صفر» برای حمله به شهر عدن است.

بسیاری از تحلیلگران و رسانه‌های محلی انجام این مانورها را تحریک نیروهای وفادار به شورای انتقالی جنوبی تحت حمایت امارات می‌دانند. به رغم توافق نامه ریاض تنش بین دو طرف از سال گذشته آغاز شد. 

توافقنامه بین نیروهای  وفادار به منصورهادی (وابسته به عربستان) و شورای انتقالی جنوب (وابسته به امارات) در جنوب این کشور سرانجام پس از ماه‌ها کشمکش و درگیری مسلحانه میان آنها آبان امسال ( ۹۸ ) با میانجیگری سعودی ها در ریاض به امضا رسید.

درگیری های شدید میان نیروهای شورای انتقالی جنوب و نیروهای منصور هادی از ۱۹ مرداد سال گذشته در استان عدن و برخی استان های جنوبی این کشور صورت گرفت. جدایی طلبان در آن زمان کنترل کاخ ریاست جمهوری «معاشیق» در شهر بندری عدن و دیگر مراکز راهبردی این شهر را در دست گرفتند.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار پیشین عدن توسط منصور هادی و با حمایت ابوظبی تشکیل و هدف آن استقلال مجدد بخش جنوبی یمن اعلام شد.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل به اصطلاح ائتلاف عربی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد اما ظرف پنج سال گذشته سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

 طی این سال‌ها هزاران شهروند یمن که بیشتر آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند بر اثر حملات هوایی جنگنده‌های سعودی جان خود را از دست داده‌اند.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha