۲۹ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۳
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 83721316
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ائتلاف دولت قانون: ۱۷۰ نماینده مخالف الزرفی هستند

بغداد – ایرنا – سخنگوی ائتلاف «دولت قانون» به رهبری «نوری المالکی» نخست وزیر اسبق عراق امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که تاکنون ۱۷۰ نماینده از ۳۲۹ نمایندگان مجلس با مکلف شدن «عدنان الزرفی» به تشکیل دولت مخالفت دارند.

«برهم صالح» رییس جمهوری عراق پیش از ظهر سه شنبه گذشته در آیینی با حضور برخی چهره های سیاسی و نمایندگان مجلس در کاخ «سلام» ریاست جمهوری، عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد.

معرفی الزرفی واکنش های بسیاری در محافل سیاسی عراق به ویژه گروه ها و جریان های سیاسی شیعه داخل و خارج مجلس این کشور به دنبال داشته است.

به گزارش رسانه های عراقی، «بهاء الدین النوری» سخنگوی ائتلاف دولت قانون در این باره گفت که  ائتلاف «البناء» و جریان «حکمت ملی» عراق دو روز پیش در نشستی مخالفت رسمی خود را با عدنان الزرفی اعلام کردند و به سازوکار نامزدی و معرفی وی از سوی برهم صالح به نخست وزیر مکلف اعتراض کردند.

وی توضیح داد که ائتلاف البناء که بزرگترین جناح مجلس است از رییس جمهوری عراق خواسته  سازوکار مامور شدن الزرفی را برای تشکیل دولت که به آن استناد کرده است مشخص کند.

سخنگوی ائتلاف دولت قانون تاکید کرد که برهم صالح قانون را نادیده گرفته و با این کار کشور را وارد بحران سیاسی کرده است.

عدنان الزرفی دومین انتصاب پس از کناره گیری «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق است که از سوی رییس جمهوری عراق معرفی می شود.

وی از اعضای «فراکسیون النصر» به رهبری «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) یکی از نامزدهای مطرح در کمیته هفت نفره فراکسیون های شیعه بود.

با این حال معرفی الزرفی موجی از مخالفت شدید در میان جریان های پارلمانی شیعه و گروه های مقاومت عراق به راه انداخته است.

الزرفی از زمان مکلف شدن  طبق قانون ۳۰ روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کند اما با وجود مخالفت جریان های اصلی شیعی که اکثریت را تشکیل می دهند موفقیت وی در تشکیل دولت امری دور از ذهن به نظر می رسد.

وی که اکنون نماینده مجلس نیز است سه دوره مختلف استاندار بصره نیز بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha