امکان میهمانی غیرفیزیکی دانشجویان در کلاس‌های الکترونیکی فراهم شد

تهران- ایرنا- امکان میهمانی غیرفیزیکی دانشجویان در دوره‌های کامل آموزش الکترونیکی از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فراهم شد.

دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از روزهایی ابتدایی شیوع ویروس کرونا وارد فاز برگزاری آموزش های الکترونیک برای دانشجویان شدند تا کمبود کلاس های آموزشی حضوری به علت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه ها جبران شود.

بعد از برگزاری جلسات متعدد، کارگروه آموزش های الکترونیکی در وزارت علوم شکل گرفت و خبرهای دریافتی از این کارگروه حاکی از آن است که در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد دانشگاه ها برای دانشجویان کلاس های مجازی برگزار می کنند.

با توصیه علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزیر علوم، دانشگاه هایی که در چند هفته گذشته امکان برگزاری کلاس های الکترونیکی نداشتند و به تازگی این دوره ها را فعال کرده اند، در ایام عید این کلاس ها را ادامه دهند.  

بر اساس بخشنامه ای که یک نسخه از آن در اختیار خبرگزاری ایرنا قرار گرفته است، در حال حاضر برای برگزاری کلاس های درس به شیوه غیرحضوری توسط مسوولان در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی همچنین هم راستا با بخشنامه های وزارت علوم، گام های بزرگی برداشته شده است و بخش بزرگی از دانشجویان تحت نظارت وزارت علوم امکان استفاده از کلاس های الکترونیکی دارند.

احتمال دارد تا چند هفته آینده بیش از ۱۰۰ هزار نفر از دانشجویان نتوانند به بستر مناسبی دسترسی پیدا کنند، از طرفی وجود دروس کامل توسعه یافته بر بستر الکترونیکی و با ابزارهای چند رسانه ای برای تعداد قابل توجهی از رشته ها و در دانشگاه های متنوع دولتی و غیرانتفاعی، هنوز فرصت های زیادتری فراهم کرده است که به درستی شناخته نشده و بهره گیری نمی شود.

در این بخشنامه تاکید شده است: امکان جدید قابل بحث، موضوع میهمانی بدون جا به جایی فیزیکی در دانشگاه های دیگر در نیمسال تحصیلی جاری و حداکثر تابستان ۹۹ برای جبران تعدادی از دروس نظری دانشجویان است.

این بخشنامه می افزاید: اگر به هر دلیلی برخی دانشجویان در تنگنا باشند با واگذاری اختیارات به دانشگاه ها توسط وزارت علوم همچنین موافقت و هماهنگی دانشگاه های مبدأ و مقصد، دانشجویان آن دانشگاه ها که شامل دانشجویان دانشگاه های کوچکتر هستند تا قبل از پایان فروردین ماه سال ۹۹ به طور رسمی و با رعایت سرفصل و تطابق دروس همچنین با مشاهده کیفیت و مشخصات استاد تولید کننده دروس یا مدرس، امکان دریافت درس الکترونیکی به عنوان میهمان در سایر دانشگاه های پیش رو در ارائه دروس الکترونیکی را داشته باشند.

بخشنامه وزارت علوم تاکید می کند: این مسأله فقط شامل دروسی می شود که دارای محتوای الکترونیکی کاملاً چند رسانه ای باشد و با کیفیت از قبل تهیه شده است.

به گزارش ایرنا، وزارت علوم با فراهم آوردن شرایط آموزش های الکترونیک، چهار هدفِ به حداقل رساندن آسیب ها و کنترل شیوع ویروس کرونا در جامعه، جبران کاستی های پدید آمده در فعالیت آموزشی دانشگاه ها، بهره مندی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از مزایای آموزش الکترونیکی و توان و آمادگی مراکز آموزش عالی در صورت تداوم مشکل ایجاد شده در برخورد با شرایط مشابه را دنبال می کند.

بر اساس آمارهای کارگروه آموزش های الکترونیکی، تاکنون بیش از ۷۰ درصد دانشگاه ها دوره های مجازی را برای دانشجویان برگزار کرده اند.

تازه ترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور

به گفته علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، تاکنون ۱۸ هزار و ۴۰۷ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و هزار و ۲۸۴ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۵ هزار و ۹۷۹ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

وی امروز پنجشنبه درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا و فوت ناشی از این ویروس در کشور بیان کرد: از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، یکهزار و ۴۶ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۸ هزار و ۴۰۷ نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha