تلاش نتانیاهو برای تحکیم قدرت خود با ابزار کرونا

تهران- ایرنا- رقبای «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی معتقدند او به دنبال سوء استفاده از بحران شیوع ویروس کرونا برای تحکیم جایگاه خود در قدرت است.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، در میان موج محدودیت های گسترده که اسرائیل را به حالت تعطیلی در آورده است، نتانیاهو توانسته جلسه محاکمه خود را به تاخیر بیاندازد و اجازه نظارت بی سابقه بر روی تلفن های همراه افراد را صادر کند.

بر اساس این گزارش نتانیاهو همچنین بر سر راه پارلمان برای خارج کردن وی از قدرت مانع ایجاد کرده است.

کابینه رژیم صهیونیستی مجموعه ای از اقدامات ضروری برای مقابله با گسترش ویروس کرونا را اعمال کرده است.

اما جناح رقیب نتانیاهو اقدامات وی در این جهت را سوء استفاده وی برای ماندن در قدرت می دانند. «یئیر لاپید» یکی از رهبران حزب آبی‌سفید و رقیب نتانیاهو خطاب به ساکنان سرزمین های اشغالی گفت که آنها دیگر تحت حاکمیت دوکراسی زندگی نمی کنند.   

وی در یک پیام ویدئویی گفت: هیچ قوه قضاییه و هیچ قوه مقننه ای در اسرائیل نیست. فقط یک دولت انتخاب نشده وجود دارد که توسط شخص بازنده انتخابات اداره می شود. می توانید نام آن را هر چیزی بگذارید اما دموکراسی نیست.  

یئیرلاپید (سمت راست) و بنی گانتس (سمت چپ) رهبران حزب ائتلافی آبی‌سفید

وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی در آخرین آمار تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا را ۵۲۹ نفر اعلام کرده است. در واکنش به افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در فلسطین اشغالی، مجموعه ای از دستورالعمل های سختگیرانه صادر شده است.

کابینه رژیم صهیونیستی همچنین به سرویس امنیت داخلی (شین بت) دستور داده تا فناوری نظارت بر تلفن همراه را برای کمک به عدم گسترش ویروس کرونا در فلسطین اشغالی با ردیابی تحرکات افراد مبتلا راه اندازی کنند.

مقامات صهیونیستی می گویند این یک ابزار مهم برای جلوگیری از حمله به اسرائیلی ها است اما منتقدان معتقدند که ابزار بکار گرفته شده با هدف کنترل سخت مردم است.

گابی اشکنازی از دیگر رهبران حزب آبی‌سفید و رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش اسرائیل این اقدام کابینه نتانیاهو برای نظارت بر تلفن های همراه را به سرقت در نیمه شب تشبیه کرده است.

اما نظارت بر تلفن همراه اشخاص در اسرائیل انتقاد گسترده نمایندگان پارلمان و گروه های حقوق بشری را در پی داشته است و مخالفان قرار است روز پنجشنبه (امروز) یک شکایت در دادگاه عالی تنظیم کنند.

انتقاد نخست وزیر سابق از نتانیاهو

در میان منتقدان نخست وزیر رژیم صهیونیستی بخاطر سوء استفاده از قدرت «ایهود اولمرت» نخست وزیر پیشین این رژیم گفته که نتانیاهو باید به خانه برود.

اولمرت روز چهارشنبه در گفتگو با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ ابراز امیدواری کرد که «بنی گانتس» رهبر حزب آبی‌سفید در تشکیل کابینه موفق شود و دورنمای سیاسی را تغییر دهد.

اولمرت نتانیاهو جانشین و رقیب خود را متهم کرد که به هر قیمتی خواستار ماندن در قدرت است و باید برود.

ایهود اولمرت نخست وزیر سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ رژیم صهیونیستی 

وی افزود: نخست وزیری که سه بار متوالی در یک سال در جلب حمایت کافی برای تشکیل کابینه شکست می خورد، قادر به ادامه نیست. باید به خانه برود.

اولمرت نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی همچنین به اتهام ها فساد مالی علیه نتانیاهو اشاره کرد در حالیکه خود وی نیز در سال ۲۰۰۸ به علت اتهام فساد استعفا کرده بود. وی گفت که هیچکس بالاتر از قانون نیست، درحالیکه نتانیاهو فکر می کند از دادگاه بالاتر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha