ابتلای بیش از ۵۰ درصد اردستانی‌ها به کرونا محتمل است

کاشان- ایرنا- فرماندار اردستان گفت: پیش‌بینی می‌شود در صورت کم توجهی مردم به هشدارها بیش از ۵۰ درصد جمعیت شهرستان به ویروس کرونا مبتلا شود.

حمیدرضا تاملی روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران بیان کرد: نمودارها نشان می‌دهد این بیماری بین ۱۵ تا ۲۰ فروردین به اوج خود خواهد رسید و پس از اجرای کامل طرح غربالگری می‌توانیم بگوییم که چند درصد جمعیت شهرستان درگیر شدند اما بر اساس گزارش‌ها پیش‌بینی می‌شود که بین ۵۰ تا ۸۰ درصد اردستانی‌ها مبتلا شوند.

وی افزود: یکی از نگرانی‌های مسوولان حضور افراد غیربومی برای تعطیلات در شهرستان است که‌ البته به طور مرتب در رسانه‌ها اعلام شد به اردستان وارد نشوید و با توجه به فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی، انتظار داریم مردم و دست‌کم افراد مومن و متشرع بیشتر رعایت کنند و به سفر نروند.

فرماندار اردستان تشریح کرد: با ورود ویروس کرونا به کشور و از جمله شهرستان اردستان، این ویروس هر روز بر گسترش خود می‌افزاید و روزانه جان افراد زیادی را می‌گیرد که بر همین اساس همکاری مردم با مسوولان بهداشتی به منظور کنترل بیماری و قطع زنجیره شیوع آن ضروری است.

وی اضافه کرد: مسوولان شهرستان از ابتدای پیدایش این ویروس کارهای پیشگیرانه‌ای را در سطح این شهرستان انجام دادند و از جمله فعالیت نیروهای بسیجی، هلال احمر، شبکه بهداشت و درمان‌، همکاری شهرداری‌ها و تلاش جوانان و کمک‌های مردمی در این زمینه بدون وقفه ادامه داشته و اقدام‌های قابل توجهی از سوی نهادهای مختلف انجام شده است.

تاملی یادآور شد: یکی از اقدام‌های اساسی صورت گرفته، استقرار ۹ ایستگاه پایش سلامت در مبادی ورودی شهرستان است که با کمک ۶۲ نفر از نیروهای مقاومت بسیج، جمعیت هلال احمر و شبکه بهداشت و درمان عملیات کنترل تب و علایم افراد را کنترل می‌کنند.

وی همچنین گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم‌ پیشگیری از گسترش این ویروس خطرناک با پیگیری‌های انجام شده و موافقت مقام ارشد ارتش جمهوری اسلامی در استان اصفهان، بعد از ظهر امروز این نیرو کار ضدعفونی و گندزدایی شهرها و روستاهای این شهرستان انجام می‌شود.

فرماندار اردستان ادامه داد: اقدام برای راه‌اندازی نقاهتگاه با ظرفیت اولیه ۵۰ نفر انجام گرفته است و با دریافت مجوز لازم از ستاد مقابله با کرونای استان اصفهان، یکی از مدرسه‌ها در اختیار بیمارستان شهید بهشتی گذاشته شد و از روز شنبه، دوم فروردین‌ماه بیماران بهبود یافته به مدت ۱۴ روز آنجا مستقر خواهند شد.

وی اظهارداشت: همچنین با موافقت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، هشت نفر کمک‌پرستار به کادر درمانی بیمارستان شهید بهشتی اردستان اضافه می‌شوند که از این تعداد، چهار نفر در نقاهتگاه به‌کارگیری خواهند شد.

به گفته تاملی، به دنبال پیگیری‌های صورت گرفته عباسعلی جوادی دستیار ویژه استاندار اصفهان در مدیریت کرونای استان و متخصص عفونی نیز از امروز تا پایان تعطیلات نوروزی ۱۳۹۹ در اردستان حضور یافته و کارهای درمانی شهرستان را از نزدیک رصد و نظارت میدانی خواهد کرد.

وی افزود: با توجه به مصوبه قرارگاه حضرت سجاد (ع) و با برنامه‌ریزی‌های شبکه بهداشت و درمان و همکاری جمعیت هلال احمر و بهزیستی، موضوع غربالگری وضعیت عمومی مردم در ارتباط با علایم ابتلا بخ ویروس کرونا تا کنون افزون بر ۵۰ درصد جمعیت زیر پوشش در طرح مشارکت داشتند و در سامانه نام‌نویسی کردند که امیدواریم در چند روز آینده بتوانیم این پوشش را ۱۰۰ درصدی انجام دهیم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان نیز گفت: تا کنون ۶۷ بیمار مشکوک مبتلا به بیماری کرونا در بیمارستان شهید بهشتی بستری شدند که نتیجه آزمایش ۲۶ نفر مثبت، ۱۹ مورد منفی و آزمایش ۲۰ نفر هنوز اعلام نشده است و خوشبختانه ۲۰ نفر از بیمارستان ترخیص شدند.

حسن ذبیحی در مورد نحوه خاکسپاری متوفیان بیان کرد: نظریه علمی این است که از جسد بیمار کرونایی هیچ گونه بخار ویروس خارج نمی‌شود و ویروس کرونا تنها از ترشحات تنفسی مانند عطسه و سرفه انتقال می‌یابد و بیشتر باید نگران افراد زنده بود تا متوفیان و اگر تاکید داریم که شهروندان در تجمع‌ها و مراسم‌ها حضور نداشته باشند، به‌دلیل شکستن زنجیره انتقال این بیماری از یک فرد به فردی دیگر است.

وی افزود: بیش از ۸۰ درصد کسانی که دچار بیماری کرونا می‌شوند، بدون علامت هستند و تنها ۲۰ درصد افراد علایم بیماری را دارند اما برای اینکه بتوانیم کرونا را شکست دهیم، نیاز به همراهی مردم داریم که در سامانه خوداظهاری و غربالگری کرونا نام‌نویسی کنند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردستان یادآور شد: بسیاری از خانواده‌ها به هشدارهای پزشکان توجه کردند و بخاطر سلامتی خود و خانواده‌شان از خانه بیرون نرفتند اما با تاسف برخی خانواده‌ها هنوز این بیماری را جدی نگرفتند؛ در حالی که ویروس خطرناک کرونا غریب و آشنا، پیر و جوان، فقیر و غنی نمی‌شناسد و اگر توصیه‌های بهداشتی را رعایت نکنیم، ممکن است قربانی آن شویم.

بیماری ویروسی کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) نخستین‌بار در ووهان چین شناسایی شد و تا کنون به ۱۷۶ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا کنون نزدیک به ۱۴ هزار نفر در کشور به کووید ۱۹ مبتلا شدند که این رقم در استان اصفهان به یک‌هزار و ۶۴۶ نفر رسیده است و این خطه در زمان حاضر پس از تهران، در رتبه دوم از نظر میزان ابتلا کرونا قرار دارد.

شهرستان ۴۲ هزار نفری اردستان در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال شرقی اصفهان واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha