جانباختگان کرونا در اردبیل به ۲۹ نفر افزایش یافت

اردبیل - ایرنا - قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: تعداد بیماران جانباخته کرونا در استان با فوت ۲ نفر در ۲۴ ساعت گذشته به ۲۹ مورد افزایش یافت.

دکتر افشین فتحی روز پنجشنبه با اشاره به مثبت شدن ۱۶ نمونه آزمایشی جدید، از افزایش تعداد مبتلایان بیماری کرونا در استان به ۲۳۱ نفر خبر داد.

وی بیان‌کرد: همچنین هم‌اکنون ۳۱۳ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌ها بستری هستند.

به گفته وی، از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون بیش از ۸۰۰ بیمار بستری شده‌اند که از این تعداد افزون بر ۴۰۰  نفر بهبود یافته و از بیمارستان‌ها مرخص شده‌اند.

فتحی با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا در استان اردبیل بسیار جدی و اضطراری است، از حضور و ازدحام اهالی در معابر و بازار انتقاد کرد و گفت: در صورتی که امروز نیز شاهد ازدحام مردم در معابر باشیم، در هفته اول فروردین با موج جدیدی از بیماران کرونا مواجه خواهیم شد.

وی از شهروندان اردبیلی خواست تا در خانه مانده و از خرید و دید و بازدیدهای نوروزی صرف‌نظر کنند.

به گزارش ایرنا، امروز رسانه‌ها به نقل از منابع وزارت بهداشت و درمان اعلام کردند که در هر دقیقه یک نفر به کرونا مبتلا شده و یا جان خود را از دست می‌دهد.

در پی شیوع ویروس کرونا در سطح کشور، اهالی استان اردبیل برغم فرا رسیدن سال نو، با کاهش تردد و مراودات خود و نیز با تشکیل کمپین‌های متعدد، اقدامات وسیعی را برای مهار بیماری کرونا آغاز کرده‎‌اند.

کم شدن ارتباطات میان‌فردی، توقف مصافحه و دست دادن و روبوسی شهروندان و حتی شیوع روش احترام چینی و ژاپنی از طریق چسباندن کف دو دست و بالاآوردن دست‌ها تا سینه و نیز پرهیز از هر گونه تماس مستقیم و حتی غیرمستقیم از جمله اقدامات اردبیلی‌ها در برابر احتمال انتشار ویروس کرونا طی چند روز گذشته بوده است.

کرونا ویروس یا بیماری کرونا در کشور چین از طریق حیوان به انسان و سپس از انسان به انسان منتقل شده به رغم این که میزان کشندگی بیماری کرونا ویروس جدید چین بسیار کم گزارش شده ولی سالمندان و افراد دارای نقص سیستم ایمنی از جمله گروه‌های پرخطر در مقابل این بیماری هستند.

سردرد، تب و مشکلات تنفسی نظیر سرفه، آبریزش از بینی و تنگی نفس از علایم بیماری کرونا ویروس جدید است.

کارشناسان بهداشتی، پرهیز از دست دادن و روبوسی با افراد دارای علایم تنفسی (سرفه ـ عطسه) پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه با دستمال و یا قسمت بالای آستین، شست و شوی کامل و مکرر دست‌ها با آب و صابون حداقل به اندازه ۲۰ ثانیه، استفاده از ژل‌های ضدعفونی کننده با پایه الکل و خودداری از تماس دست آلوده با چشم، بینی و دهان را از جمله راه‌های مقابله و پیشگیری ویروس کرونا اعلام کردند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha