این بار بوی بهار از خانه می‌آید

زاهدان - ایرنا - آخرین بهار قرن ۱۴ هجری شمسی بر حسب اتفاق به گونه‌ای رقم خورد که مردم ایران باید در روزهای آغازین سال و در ایام عید باستانی نوروز در خانه‌ها بمانند تا زمستان کرونایی را به بهار سلامتی تبدیل کنند.

به گزارش ایرنا یک ماه از ورود ویروس منحوس کرونا به کشور می گذرد و به گفته کارشناسان پیش بینی می شود تا چند ماه آینده نیز این مهمان ناخوانده در کشور باقی بماند اما آنچه سبب می شود مردم ایران هر چه زودتر از شر این آفت رهایی یابند در خانه ماندن و خودداری از رفت و آمدهای غیرضروری است.

مردم زاهدان و سایر شهرستانهای سیستان و بلوچستان برای درامان ماندن از این ویروس خطرناک تصمیم گرفته اند با خودداری از رفتن به سفر و دید و بازدیدهای نوروزی در خانه بمانند و این بار حال و هوای بهاری را در خانه های خود ایجاد کنند.

سیستان و بلوچستان باوجودی که دیرتر از سایر استان های کشور به این ویروس دچار شد اما اکنون با سهل انگاری برخی افراد و ورود برخی مسافران با افزایش موارد مثبت ابتلا به کرونا روبرو است و پیش بینی می شود مانند استان های پرخطر در همین روزها با پیک ابتلا به کرونا روبرو شود.

باور اشتباه سبب ترغیب برخی هموطنان برای سفر به سیستان و بلوچستان شده است

از همه نگران کننده تر برای مردم سیستان و بلوچستان اینکه باور اشتباه برخی هموطنان مبنی بر اینکه ویروس کرونا در مناطق گرمسیر فعال نیست، سبب شده بسیاری از مردم استان های دیگر به مناطق گرمسیر سیستان و بلوچستان بویژه چابهار و زابل سفر کنند، این در حالیست که با وجود هوای گرم در این مناطق باز هم روند ابتلای افراد رو به افزایش است از طرفی به گفته برخی کارشناسان ویروس کرونا در مناطق مرطوب و شرجی فعالتر و ماندگارتر است.

همین شرایط سبب شده تا مردم مهمان نواز سیستان و بلوچستانی این بار برای حفظ سلامت هم میهنان و خودشان هم از رفتن به سفر و هم از پذیرش مهمان خودداری کنند تا در روزهای آینده که این بیماری از جهان رخت برببندد دوباره صمیمانه میزبان مسافران باشند.

در این شرایط بحرانی که هر یک از پزشکان، پرستاران، سایر افراد کادر درمانی و مسوولان در حال انجام وظیفه برای مبارزه با این مشکل هستند سهم هر یک از مردم ایران نیز در خانه ماندن برای قطع چرخه انتشار ویروس است به همین دلیل مردم این استان تصمیم گرفته اند تا با ماندن در خانه حماسه ای دیگر خلق کنند و روند خروج این بیماری از کشور را سرعت بخشند.

درخانه ماندن و رعایت بهداشت فردی ساده‌ترین و مهمترین راه است

یکی از شهروندان زاهدانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگر کسی دچار سرطان شود برای زنده ماندن و نجات جانش حاضر است به درمان های سختی مانند شیمی درمانی تن دردهد، بنابراین اکنون که پیشگیری از ابتلا و شیوع بیماری کرونا با ساده‌ترین راه ممکن یعنی در خانه ماندن مقدور است چرا از این امکان راحت و بدون هزینه استفاده نکنیم؟ ضمن اینکه فرصتی مهیا شده تا بیشتر و بهتر از گذشته آن هم در روزهای عید در کنار اعضای خانواده خود باشیم.

علی محمدی افزود: آنچه درباره این بیماری مهم است همه گیری و سرعت بالای انتشار آن است که این مشکل فقط با کمتر شدن ملاقات ها و تجمعات صورت می گیرد بنابراین این بار همه باید به گونه ای دیگر همکاری کنیم تا این مشکل که سلامت همگانی را هدف قرار داده است برطرف شود.

سلامتی از سفر مهمتر است

یکی از شهروندان زابلی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: منطقه سیستان از دیرباز در ایام نوروز مقصد بسیاری از مردم استان و سایر استانهای کشور برای سفر و گشت و گذار بوده اما امسال شرایط با سالهای گذشته بسیار متفاوت است چرا که خطر ویروس کرونا در کمین سلامتی مردم نشسته است.

محمد شهرکی ادامه داد: این مشکل در کشور همه گیر شده و به منطقه خاصی هم مربوط نیست بنابراین اکنون همه مردم از این شرایط آگاه هستند به همین دلیل من به عنوان یک سیستانی از مردم مناطق دیگر حتی زاهدانی های عزیز درخواست می کنم برای تعطیلات نوروز به سیستان سفر نکنند.

وی با بیان اینکه سلامتی از سفر مهمتر است، افزود: مهمان نوازی مردم سیستان زبانزد است اما همه ما ترجیح می دهیم در دیگر اوقات سال پس از پشت سر گذاشتن این بیماری میزبان مردم عزیز ایران باشیم.

روزهای همدلی را با در خانه ماندن جذابتر کنیم

یکی از شهروندان چابهاری نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مردم ایران همواره در شرایط سخت ثابت کرده اند که به فکر هم نوعان خود هستند که نمونه آن در همین سیل اخیر جنوب سیستان و بلوچستان بخوبی تبلور یافت.

سعید رئیسی افزود: شرایط در نوروز ۹۹ به گونه ای رقم خورده است که مردم ایران نیز باید به گونه ای دیگر به هم نوعان خود کمک کنند و آن چیزی نیست جز اینکه هر کس در خانه خود بماند و از سفر و رفتن به دید و بازدید خودداری کند. این بار مردم ایران قرار است از درون خانه هایشان با یکدیگر همدلی کنند.

وی ادامه داد: بسیاری از مردم چابهار در ایام نوروز سالهای گذشته از ورود مسافران به شهر خود خوشحال می شدند و چه بسا همین سفرها برای مردم این شهر درآمد بسیاری به همراه داشت اما اکنون هیچکدام از این مردم به خاطر حفظ سلامتی خود و دیگران حاضر نیستند شهرشان شلوغ شود.

این شهروند چابهاری تصریح کرد: نوروز امسال بازارها و اماکن تفریحی و گردشگری چابهار تعطیل است و مردم در خانه هایشان طعم شیرین قرنطینگی داوطلبانه خانگی و لذت بردن از لحظه های دورهم بودن خانواده را تجربه می کنند.

نوروز امسال امن ترین جای دنیا خانه‌ است

یکی از مادران زاهدانی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هر سال برای تعطیلات نوروز با خانواده برای رفتن به سفر برنامه ریزی می کردیم و تمام تلاشم را می کردم تا به خانواده ام خوش بگذرد اما امسال شرایط متفاوت است و قبل از آنکه به فکر شادی و خوش گذرانی اعضای خانواده ام باشم باید به سلامتی آنان فکر کنم.

ساجده میرانی ادامه داد: علاوه بر اینکه سفر را از برنامه نوروزی خود حذف کردیم با اقوام و آشنایان نیز قرار گذاشتیم تا دید و بازدیدهای نوروزی را بعد از برطرف شدن این بیماری انجام دهیم.

وی ادامه داد: قطعا در زمانی که بدانم خطری اعضای خانواده را تهدید نمی کند سفر و سایر تفریحات بیرون از خانه برایم خوشایند است بنابراین امسال عید نوروز در خانه می مانیم چرا که در حال حاضر خانه از هر جای دیگر امن تر است.

وی خاطر نشان کرد: برای دیدن فیلم و سریال و همچنین انجام برخی بازی های دسته جمعی نیز برنامه ریزی کرده ام تا فرزندانم نوروزی شاد را در خانه سپری کنند.

  

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha