جمهوری ترکمنستان محموله ماسک بهداشتی اهدا کرد

مشهد- ایرنا- محموله‌ای حاوی یک میلیون عدد ماسک بهداشتی اهدایی از سوی دولت جمهوری ترکمنستان امروز ۲۹ اسفند طی مراسمی در نقطه صفر مرزی لطف‌آباد شهرستان درگز واقع در شمال خراسان رضوی تحویل جمهوری اسلامی ایران شد.

سفیر دولت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان روز پنجشنبه در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: این اقدام انساندوستانه با هدف کمک به مبارزه با بیماری کرونا که بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی هم‌اینک "پاندمیک" به معنای همه‌گیری در سطح همه کشورهای کره زمین شده، به دستور " قربانقلی بردی محمداف" رییس جمهوری کشور  ترکمنستان صورت گرفت.
غلامعباس ارباب خالص افزود: به اعتقاد رییس جمهور ترکمنستان "در روز قیامت از حق همسایه سووال می‌شود و ایران و ترکمنستان به عنوان دو کشور همسایه همواره در کنار هم بوده‌اند."
وی ادامه داد: به اعتقاد رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکمنستان نه تنها ارتباط همسایگی بلکه رابطه خویشاوندی است لذا دو کشور همیشه در موارد خاص به یکدیگر کمک کرده‌اند. 

وی گفت: محموله اهدایی کشور ترکمنستان یک تریلر کانتیتری حاوی ماسک بهداشتی به همراه مقداری آب و مواد غذایی است زیرا به اعتقاد ترکمنها آب و غذا برکت و سلامتی به همراه دارند.

این مراسم با حضور معاون وزیر امور خارجه، مدیرکل منطقه وزارت امورخارجه و سرکنسول جمهوری ترکمنستان در مشهد و همچنین سفیر جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد و شهردار لطف‌آباد شهرستان درگز برگزار شد. 

جمهوری ترکمنستان با حدود هفت میلیون نفر جمعیت در آسیای مرکزی با کشورهای ایران، ازبکستان، افغانستان و قزاقستان مرز زمینی دارد.

خراسان رضوی از شمال و شمال شرق به طول تقریبی ۵۳۱ کیلومتر دارای مرز مشترک با جمهوری ترکمنستان است که در محدوده شهرستانهای "قوچان، درگز، کلات، سرخس و صالح‌آباد" قرار دارد.

مرکز شهرستان ۷۵ هزار نفری درگز که "مرز لطف‌آباد" در محدود آن قرار دارد، در فاصله ۲۵۴ کیلومتری شمال مشهد واقع است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha