رانندگان با تمام داشته‌ها به میدان آمدند

تهران- ایرنا- یکی از مشاغلی که در شرایط جدید با بحرانی جدی در زمینه کسب درآمد روبروست، رانندگان هستند. اما همین قشر با وجود تمامی مشکلات دوشادوش سایرین و با در اختیار قرار دادن خودروی شخصی، به صورت داوطلبانه و رایگان برای عبور از بحران کرونا نقش آفرینی می‌کنند.

بحران کرونا علیرغم محدودیت‌های فراوانی که برای کلیه اقشار جامعه به همراه داشته، دارای ابعاد گسترده‌ و متنوعی است. از تاثیر بر جامعه پزشکی تا تغییرات عمده در بعد اجتماعی و فرهنگی، تا تغییر در شیوه‌ وفاق و همدلی، همگی از جمله مهم‌ترین مواردی است که می‌توان بدان اشاره داشت.

ایران امروز با چنان یکپارچگی روبرو شده که نمی‌توان از اهمیت آن سخنی به میان نیاورد. همدلی و تلاش در مشاغل مختلف موجب شده تا هر کس با تمام داشته‌های خود به میدان بیاید.

چنانچه گروهی از رانندگان وانت که در فضای مجازی و در سراسر ایران با یکدیگر در ارتباط هستند تصمیم گرفتند تا در اقدامی هماهنگ با اشتراک گذاشتن شماره‌های تماس خود برای جابه‌جایی رایگان بار برای خانواده‌های نیازمند و کسانی‌که درگیر بیماری کرونا هستند و یا در اختیار گذاشتن وانت‌های خود برای ضدعفونی کردن معابر و یا ارسال تجهیزات مقابله با کرونا، سهمی در این ایام داشته باشند.  

در همین راستا یک کانال تلگرامی با راه‌اندازی پویش «کمک به خانواده‌های نیازمند»،با اولویت خانواده‌های مبتلا به کرونا سهم خود را در این زمینه اعلام کرده است. «صفحه وانت‌باز» در این باره نوشت: «کلیه افراد نیازمند و به خصوص خانواده‌های بیماران مبتلا به کرونا می‌توانند با رانندگان وانت تماس گرفته و به صورت رایگان از خدمات این قشر(جابه‌جایی بار) در این روزها بهره ببرند». این کانال که به عنوان اولین و بزرگترین صفحه مجازی وانت در ایران به شمار می رود، با اعلام داوطلبانه شماره‌های تماس رانندگان از تمام نقاط ایران، در حال ایفای نقش و سهم خود در این بحران است.  یک کانال دیگر هم  با تشکیل پایگاه «پیگیری مبارزه با کرونا» در شهرستان شهریار، ملارد و قدس هم در این خصوص از کلیه وانت‌داران در این مناطق دعوت کرده تا به کمپین ضدعفونی کردن شهر بپیوندند.

کانال «اسنپ تهران» هم در این زمینه اعلام کرده: «همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور، همه ما به قدر سهم و توان‌مان مسئول مقابله و مبارزه با پیامدهای آن هستیم. از آنجا که فقط با همکاری مشترک می‌توانیم از پس این بحران برآییم، طرح «سفر به سلامت» از سوی اسنپ برای ضدعفونی کردن خودروها و دیگر وسایل‌نقلیه ناوگان اسنپ معرفی شد. در همین راستا ون‌های اسنپ با نشان مخصوص در قالب طرح سفر به سلامت در تهران و دیگر شهرهای کشور اقدام به ضدعفونی کردن خودروی کاربران راننده کرده‌اند. ضدعفونی کردن فضای داخل و خارج خودروها، وانت‌ها و موتورسیکلت‌ها در دستور کار ون‌های مستقر در سطح شهر قرار گرفته است».

صنف رانندگان یکی از اصنافی است که می‌توان آن را در مشاغل روز مزد محسوب کرد. به عبارتی عدم کار و فعالیت یا انجام کارهای رایگان به نوعی واماندن از هزینه‌های زندگی برای آنان است. هرچند رانندگان در زمره مشاغل سخت مصوب وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی قرار ندارند، اما دشواری‌های خاص این مشاغل هم قابل اغماض نیست. با این وجود شرایط جدید کشور اوضاع را به گونه‌ای هدایت کرده که همه اقشار علیرغم مسائل و مشکلات خود یکپارچه در صدد عبور از بحران کرونا هستند.   

 از صنف پزشکی تا بازار، پلیس و ارتش و پاکبان همگی در تلاش و تکاپو برای مهار این بیماری‌اند. شرایط حال حاضر به گونه‌ای است که نمی‌توان منکر اهمیت و رجحان یک شغل بر دیگری شد. آن‌چه از وضعیت کنونی بر می‌آید یکپارچگی در کلیت جامعه برای کنترل و عبور از بحران است. فضای مجازی نیز با تمام توان این فرصت را فراهم آورده و ظرفیت مشارکت را با تمام توان افزایش داده است.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha