تخصص من رایگان، سهم پزشکان در مهار کرونا

تهران- ایرنا- شاید تنها نقطه امید و آرامش مردم در این روزهای پر اضطراب، پزشکانی باشند که هرچند خودشان در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند اما با تمام توان چه در بیمارستان‌ها چه به صورت مجازی برای نجات جان بیماران و پاسخگویی به سوالات آنها تلاش و سعی می کنند که به مردم آرامش دهند.

این روزها که کشور درگیر ویروس منحوس کرونا است، پرستاران و پزشکان در خط مقدم مبارزه با این ویروس، فداکارانه در حال دفاع هستند، آنانی که متولیان نظام سلامت‌اند و دلسوزانانه جان خود را  کف دست گرفته و به رغم کمبود امکانات و تجهیزات همچون دارو از هیچ کوششی برای نجات جان هموطنان خود فروگذار نیستند. چنانچه مطابق آمارها و گزارش های رسمی وزارت بهداشت، در روزهای اخیر تعدادی از کادر درمان اعم از پزشک و پرستار بر اثر ابتلا به کرونای جان خود را از دست داده اند.

با شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور پویش‌هایی از طرف پزشکان داوطلب برای مشاوره و درمان مجازی مردم در فضای مجازی دست به دست شد. پزشکانی که هر روز به تعدادشان افزوده می‌شود و می‌خواهند این بار تخصصشان را رایگان به مردم عرضه کنند. در این میان بسیاری دیگر متخصصان، روانپزشکان، روان شناسان و مشاوران تغذیه تصمیم گرفتند تا به صورت مجازی به بیماران هر حوزه پاسخ دهند و آنها را در رفع بیماری های مربوطه یاری دهند. جمعی از آنان با تخصص‌های گوناگون در صفحه مجازی اینستاگرام با استقبال از پویش هشتگ «تخصص_من_رایگان» و برای تشویق مردم به ماندن در خانه، با اعلام شماره تماس خود، آمادگی‌شان را برای ارائه خدمات غیرحضوری و پاسخ به سوالات متداول اعلام داشته‌اند. آن‌ها در اعلامیه مشترک‌شان نوشته‌اند که با توجه به شرایط کنونی کشور، در جهت کاهش مراجعه هموطنان به مراکز درمانی، پاسخ‌گوی سوالات در حیطه تخصص خود، در صورتی‌که احتیاج به معاینه نداشته باشد هستند.

پیام‌های زیر نمونه‌ای از اعلام آمادگی برخی پزشکان متخصص در اینستاگرام برای پاسخگویی به افردای است که نیازمند مشاوره‌های پزشکی هستند.

یکی از پزشکان با استقبال از این هشتگ در این باره چنین می‌گوید: «باید مردم در خانه بمانند و نیازهای پزشکی خود را به صورت مجازی رفع کنند. این روزها رفتن به بیمارستان ها، درمانگاه ها و مراکز پزشکی صحیح نیست زیرا این احتمال وجود دارد که هم مراجعه کننده به ویروس کرونا مبتلا شود و هم اینکه به علت درگیری بیش از حد پزشکان در مراکز درمانی به علت وجود بیماران کرونایی امکان پاسخ به دیگر بیماران نباشد. پس بهتر است مردم را در خانه نگه داریم و نیازهای پزشکی آن‌ها را رفع کنیم. من هم به‌عنوان پزشک در این پویش شرکت کرده‌ام و به افرادی که پیام می‌دهند مشاوره می‌دهم، فرقی نمی‌کند بیمار خودم باشند یا بیماری پزشک دیگری. اگر موضوع بیماری تماس گیرنده حاد باشد به‌طور تصویری معاینه می‌کنم تا در صورتی که نیاز به مراجعه به بیمارستان دارد از خانه خارج شود.»

«من داریوش روحانی متخصص گوش، حلق و بینی، جهت کاهش مراجعه شما عزیزان به مراکز درمانی و نیز در ایام تعطیلات عید نوروز پاسخگوی سوالات شما بصورت دایرکت هستیم، لطفا سوالات خود را بصورت دایرکت مطرح فرمائید،حتما پاسخگویتان خواهم بود.»

روانپزشکان، امین مردم

یکی از روانپزشکان و روان درمانگر که به صورت داوطلب به این پویش پیوسته است در این صفحه مجازی نوشته است: اضطراب و استرس مهمترین مشکل روانی این روزهای مردم است. به نظر می‌رسد که خطری به موازات ویروس کرونا در حال تحریک مردم است و آن اضطراب ناشی از این بیماری است. این اضطراب‌ها تاثیر مستقیمی روی سیستم ایمنی افراد دارد. ویروس کرونا دو ورژن دارد؛ یکی از این ورژن‌ها ورژنی است که اگر بدن افراد تاب و توان داشته باشد می‌توانند از ویروس رهایی بیابند. ولی اگر سیستم ایمنی نتواند وظیفه خودش را به خوبی انجام دهد با عوارض حادتری روبرو می‌شویم.

یکی از کاربران نیز ذیل پستی گفته است: «من با این پویش در اینستاگرام آشنا شدم و با پزشک متخصص زنان تماس گرفتم و مشکلم را گفتم. او هم دارویی را تجویز کرد که بسیار مفید و اثربخش بود. در این موقعیت این ایده پزشکان برای به راه انداختن چنین پویشی کمک بسیار خوبی است به مردم و امیدوارم این فعالیت تا پایان بیماری کرونا ادامه داشته باشد.»

پزشکان همیشه همراه

پزشکانی که هر روز به تعدادشان افزوده می‌شود و می‌خواهند این بار تخصصشان را رایگان به مردم عرضه کنند. از متخصصان بیماری‌های عفونی گرفته که حالا در این روزها سرشان خیلی شلوغ است تا روانپزشکان، روانشناسان، داروسازان، متخصصان اطفال، داخلی، زنان و زایمان و پوست و مو، آنها حالا می‌خواهند بیشتر مردم باشند و سعی دارند تا در شبکه های مجازی به ارائه خدمات به هموطنان خود در راه مبارزه با ویروس کرونا پیشرو باشند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha