فشار سناتورهای آمریکا به ریاض و مسکو برای پایان دادن به اختلافات نفتی

تهران- ایرنا- سناتورهای آمریکایی در پی سقوط قیمت جهانی نفت، فشار به عربستان و روسیه را برای پایان دادن به اختلاف بر سر قیمت نفت افزایش داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سناتورهای آمریکایی مذاکراتی را با سفیر عربستان در آمریکا داشته و به صورت جداگانه از «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا درخواست اعمال تحریم نفت بر این دو کشور را کرده اند.

درحالی که دولت ها در سراسر جهان قرنطینه را برای مقابله با ویروس کرونا در دستور کار خود قرار داده‌اند، قیمت های جهانی نفت روز چهارشنبه به کمترین میزان خود در ۱۸ سال گذشته رسید.

علاوه بر تاثیر کرونا بر بازار نفت، جمعه هفته گذشته در پی شکست اعضای اوپک و سایر کشورهای تولید کننده نفت از جمله روسیه در دستیابی به توافقی درباره ادامه کاهش تولید نفت، قیمت نفت به شدت با کاهش مواجه شد.  

جنگ بر سر سهام بازار نفت خام بین تولیدکنندگان روسی و سعودی که پس از پایان سه سال توافق بر سر کاهش تولید نفت شکل گرفته، باعث سقوط شدید قیمت ها شده است. این موضوع باعث شده که برخی از قانونگذاران آمریکایی اقدام روسیه و عربستان را در راستای هدف قرار دادن تولیدکنندگان نفت «شیل» آمریکا بدانند و انگشت اتهام را به سمت این دو کشور ببرند.  

«کوین کرامر» سناتور ایالت نفت خیز داکوتای شمالی در نامه ای به رییس جمهوری نوشت: متاسفانه، این تاکتیک های قلدرانه توسط روسیه عادی شده است، اما اقدامات شریک راهبردی ما عربستان سعودی نگران کننده است.  

کرامر سناتور جمهوریخواه که مشاور ترامپ در کمپین انتخاباتی ۲۰۱۶ بوده است از وی خواسته تا نفت روسیه، عربستان و دیگر کشورهای عضو اوپک مثل عراق را تحریم کند.

کرامر و ۹ سناتور دیگر جمهوریخواه آمریکا از جمله جان هوون و دن سالیوان، روز چهارشنبه با «ریما بنت بندر بن سلطان» سفیر عربستان در آمریکا دیدار کردند که هدف از این دیدار، ترغیب پادشاهی سعودی برای توقف تلاطم در بازارهای نفت جهان بوده است.

دولت ترامپ پیشتر خط لوله «نورد استریم ۲» روسیه برای انتقال گاز طبیعی به آلمان را تحریم کرده است.

ترامپ درباره بازار نفت با «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در یک تماس تلفنی گفتگو کرده است. همچنین براساس اعلام وزارت خارجه آمریکا، «جان ابی زید» سفیر آمریکا در ریاض پنجشنبه گذشته با درباره این موضوع با وزیر انرژی عربستان رایزنی کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha