۲۹ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۷
کد خبرنگار: 993
کد خبر: 83720788
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

مردم استان بوشهر اهدای خون را فراموش نکنند

بوشهر- ایرنا- معاون سیاسی و امنیتی استاندار بوشهر گفت: مردم نوع دوست این استان در این شرایط سخت شیوع ویروس کرونا بیماران نیازمند به گروه‌های مختلف خونی را فراموش نکنند.

مجید خورشیدی روز پنجشنبه با حضور در انتقال خون استان بوشهر و اهدای خون خود افزود: مردم نگرانی بابت حضور در این سازمان و اهدای خون خود نداشته باشند چرا که این مکان به طور کامل استریل شده و با راه‌اندازی میز سلامت قبل از انجام هر کاری با تب سنجی و گرفتن شرح حال از سلامت اهدا کنندگان اطمینان حاصل می‌شود.

وی بیان کرد:  هرچند در این شرایط ماندن در خانه مورد تاکید همه مسئولان است اما مردم در کنار توجه به این توصیه اهدای خون را بعنوان یک کار ضروری بدانند و با اهدای خون خود به بیماران نیازمند به خون کمک کنند.

خورشیدی تاکید کرد: مردم در این روزهای سخت و شرایطی که ویروس کرونا در همه جا شیوع پیدا کرده است بدانند بیماران نیازمندی از جمله بیماران تالاسمی هستند که نیاز به خون دارند پس به یاری همنوعان خود بشتابید و با اهدای خون خود زندگی دوباره به این بیماران ببخشید.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر نیز گفت: مردم با اهدای خون ما را در مبارزه با کرونا در استان بوشهر تنها نگذارید.

دکتر سعید کشمیری افزود: نیاز به خون و فرآورده‌های خونی همیشگی است و در این روزها که پزشکان و پرستاران در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا در خدمت‌رسانی به هم‌وطنان هستند نیازمندان دیگری مانند بیماران تالاسمی، سرطانی، حوادث و تصادفی هم هستند که به خدمات پزشکی ازجمله خون احتیاج دارند.

وی بیان کرد: همزمان با شیوع ویروس کرونا میزان مراجعه به انتقال خون در استان کاهش یافته این در حالی است که این اطمینان را به مردم می‌دهیم انتقال خون با رعایت حداکثری استانداردهای بهداشتی و سلامت یکی از ایمن‌ترین مراکز خدمت‌رسانی است و مردم با آسودگی خاطر و مهرانگیزی همیشگی خود برای کمک به نیازمندان ما را در مبارزه با کرونا تنها نگذارند.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر گفت: مردم استان ضمن رعایت تمام توصیه‌های بهداشتی و اصل در خانه ماندن اما  در این برهه حساس کمک به همنوعان را امری بسیار ضروری بدانند و اهدای خون را فراموش نکنند.

مدیرکل انتقال خون استان بوشهر گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا، مردم این روزها به درستی کمتر از خانه بیرون می‌آیند، اما این موضوع باعث شده تعداد مراجعان به پایگاه‌‍‌های انتقال خون کاهش یابد.

نرگس عبیدی افزود: این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای بیمارستان‌ها باشد که اگر سانحه‌ای مانند تصادف پیش آید برای تامین خون دچار مشکل شوند.

مدیرکل انتقال خون استان بوشهر ادامه داد: اگر چه مراجعه به پایگاه‌های انتقال خون کم شده، اما تا کنون مشکلی برای تامین خون مورد نیاز بیماران به ویژه تالاسمی‌ها، نداشته‌ایم.

عبیدی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تا کنون ۳۰ هزار مورد اهدا خون در استان صورت گرفته است، بیان کرد: میزان اهدا خون در استان بوشهر از اول اسفند که موارد ابتلا به کرونا در کشور اعلام شد تا کنون نسبت به مدت مشابه پارسال 22 درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: برای حفظ ذخایر خون، به همه گروه‌های خونی نیاز داریم و از اهداکنندگان تقاضا داریم با اهدای بخشی از خون خود به کمک بیماران بشتابند.

مدیرکل انتقال خون استان بوشهر گفت: در سال‌های گذشته، گروه‌های سیار را برای دریافت خون اهدایی مردم به مناطق مختلف می‌فرستادیم، اما امسال برای پیشگیری از تجمع و احتمال انتقال ویروس کرونا، این کار لغو شده و خون‌گیری فقط در پایگاه‌های انتقال خون در بوشهر، برازجان، کنگان و گناوه انجام می‌گیرد.

عبیدی با اشاره به فعالیت صورت گرفته برای اطمینان مردم از رعایت نکات بهداشتی در این پایگاه‌ها گفت: با ایجاد میز سلامت در پایگاه‌های انتقال خون، اهدا کنندگان و همراهان آنها به محض ورود تب سنجی می‌شوند، سپس اهدا کننده ثبت نام می‌کند و پس از آن پزشک مستقر در پایگاه، شاخص‎های سلامت او را بررسی می‌کند.

وی افزود: از سوی دیگر برای پیشگیری از معطلی و تجمع، نوبت دهی اینترنتی صورت می‌گیرد و اهدا کنندگان با مراجعه به پایگاه http://nobatdehi.ibto.ir زمان و مکان اهدا خون را تعیین کنند.

مدیرکل انتقال خون استان بوشهر تاکید کرد: به طور کلی با توجه به حساسیت‌ها، پایگاه‌های انتقال خون از پاکیزه‌ترین مکان‌ها هستند و در شرایط حاضر هم روزانه دوبار سطوح پایگاه‌ها ضدعفونی می‌شوند تا آلودگی به صفر برسد، بنابراین مردم خیالشان راحت باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha