۲۹ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۱
کد خبرنگار: 2521
کد خبر: 83720777
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اینبار می‌بینمت

تهران- ایرنا- اکنون در شرایط اپیدمی ویروس کرونا چه خوب است به فکر دست هایی که بی‌دفاع و خسته در دل زباله‌ها برای تامین معاش دانسته و ندانسته سهمی مهم در چرخه تولید و بازیافت دارند، باشیم زیرا آنان نیز سلامتی‌شان مهم است.

شهر تهران به عنوان یکی از شهرهایی شناخته می شود که در صدر مبتلایان به بیماری کرونا قرار گرفته است. مسوولان و نهادهای مختلف همچون شهرداری پایتخت از همان روزهای نخستین شیوع بیماری در جهت انجام اقدامات لازم برای پیشگیری و مقابله آن برآمدند. ضدعفونی کردن‌ مبلمان شهری، عابر بانک ها، ایستگاه های اتوبوس و... هم به وسیله سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری دنبال می شود که این فعالیت ها در کنار حضور به موقع و همیشگی آتش نشان ها در حوادث مختلف صورت می گیرد. به طور قطع این روزها، روزهای دشواری است که به مردم و ملت و به خصوص شهرهایی که به نوعی مرکز این ابتلاها بوده اند سختی حاکم شده است. مدیریت شهری از آغاز که با این مسئله رو به رو شد سعی کرد در کنار مسئولین وزارت بهداشت فعالیت کند. بسیاری از فعالیت های اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در زمینه رعایت اصول و مقررات بهداشتی، حفظ بهداشت فردی و اجتماعی، کاهش تردد و کم‌ کردن سفرهای غیر ضروری شهری و... به چگونگی اطلاع رسانی مناسبی بر می گردد که به همت مدیریت شهری در کنار فعالیت های جاری و عمرانی به انجام رسیده است. شاید مهم‌ترین بخش ماجرا در فاز اول بحث اطلاع‌رسانی بوده است. عمده تابلوهای شهری و بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر نیز رویکرد اطلاع رسانی را پیش گرفت. در همین راستا در اینستاگرام که فضای مجازی پرمخاطبی به شمار می رود تصمیم گرفته شد تا با ساختن صفحه ای و راه اندازی کمپینی با عنوان هشتگ «اینبار میبینمت» که با همت شهرداری و چند شرکت خصوصی با هدف حمایت از تفکیک یاران شهر تهران یا همان زباله گردها در جهت مقابله با ویروس کرونا تشکیل شود. آنها می گویند: «با کمپین اینبار میبینمت همراه بشین و صدای این حمایت را به گوش هر کسی که می تونید برسونید، شاید اینبار بتونیم به جای همه روزهایی که ندیدیمشون کمی به اونها توجه کنیم.»

تعهد به محیط زیست

در یکی از پست های این کمپین آمده است: یه روزی از سر تعهد به محیط زیست دور هم جمع شدیم. قصد ما این بود با تولید پلاستیک های زیست تخریب پذیر، دنیای پیش رویمان را از شر پلاستیک های که از فراورده های نفتی و زغال سنگ تولید می شوند و بازگشت  آنها به محیط زیست یا غیر ممکنه یا صدها سال طول می کشد را نجات دهیم.

از طرفی هم نمی شد پلاستیک را در چرخه صنعت نادیده گرفت، پس بهترین راه نجات از این بحران تولید پلاستیک های زیست تخریب پذیر از منابع تجدید شونده بود. اما این مسیر نیازمند حضور افرادی بود که با تفکیک زباله های خشک و تر به چرخه بازیافت کمک کنند. اینجا پای نخستین حقیقت تلخ این ماجرا به وسط آمد، استفاده پیمانکاران از کودکان زباله گرد بود. تلخی ها به اینجا ختم نمی شد از ندیده گرفتن قشر زحمتکش کارگران چرخه بازیافت تا نبود امکانات ضروری بهداشتی برای حفظ سلامت آنها گرفته تا دید منفی جامعه به تاثیر مثبت آنها بر چرخه بازیافت... همگی دلیلی استوار شدن برای اینکه بمانیم پای تمام تنهایی و ندید گرفتن های آنها.

اینک توی این روزهای سخت کرونا هم بخش مهمی از پلاستیک های بازیافت شونده را از دل همین چرخه بیرون میان. خوبه تا دیر نشده به پاس زحمتی که زباله گردهای ایران یا آنطور که ما دوست داریم صداشون کنیم؛ «تفکیک یاران» پای این تولید کشیدن و می کشن به فکر تامین سلامت آنها باشیم. به فکر دست هایی که بی دفاع و خسته دردل زباله ها برای تامین معاش دانسته و ندانسته سهم مهمی در این چرخه تولید و بازیافت دارند.

استقبال از این کمیپین

بسیاری از کاربران اینستاگرامی از این کمیپین استقبال کردند و در پیام های مختلف حاضر به کمک به این قشر زحمتکش شدند. یکی از کاربران در این صفحه در پیامی گفت: زباله گردها مثل من و شما راحت نمی تونن کارشونو تعطیل کنن و بنشینند در خانه هایشان. همچنان توی این روزها هم توی سطح شهر عده زیادی از آنها فعال هستند. تمام دستمال ها و پنبه های الکی خونه هامونم جمع میشه توی میز کار این آدم های برای اکثر ما نامرئی. چه خوبه که براشون دستکش تهیه کنیم و به آنها برسانیم.

هموطن اگر تو هم می تونی حمایتت را به آنها برسون و این پیام را منتشر کن.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha