الو دکتر مرجع اطلاع رسانی و آگاهی بخشی درباره کرونا

تهران- ایرنا- در حال حاضر یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ ها و مساله اصلی کشور بحث اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به مردم در خصوص مقابله با شیوع ویروس کرونا است در این خصوص الو دکتر به نوبه خود اطلاعات و اخبار مهمی به مردم ارائه می‌دهد.

ویروس کرونا بیش از یک ماه است که به صورت مهمانی ناخوانده وارد ایران شده است  این ویروس بدقلق تنها در صورتی محدود یا قطع می‌شود که مردم در خانه بمانند و نکات بهداشتی را رعایت کنند و در غیر این صورت بر شیوع این ویروس دامن زده و جان باختگان را بیشتر می کنند بنابراین بسیاری از پزشکان، هنرمندان و پژوهشگران و... برای سهیم شدن برای مقابله با این بیماری به صورت مجازی به اطلاع رسانی در خصوص این ویروس پرداخته اند یکی از آنها صفحه اینستاگرام با نام الو دکتر است که یک پیچ وب سایت پزشکی و سلامتی به شمار می رود و به طور کلی در مورد سبک زندگی، تغذیه سالم، سلامت افراد جامعه به اطلاع رسانی می پردازد. این روزها این صفحه به آگاهی سازی در خصوص کرونا می پردازد تا به نوبه خود نقش و سهمی در شکست بحران کرونا ایفا کرده باشد در این صفحه اطلاعات مختلفی شامل اخبار وضعیت کرونا در نقاط مختلف ایران و جهان، راه های پیشگیری و مهار کرونا، بهبودیافتگان و هشدارها در خصوص این بیماری به مردم می دهد که در زیر به برخی از مهم ترین آنها اشاره می کنیم.

هشدارها و راه های پیشگیری و مقابله با کرونا

الو دکتر در برخی از پست ها صفحه اینستاگرام خود از تاثیر  ویتامین ها برای کرونا می نویسد و در عین حال هشدار می دهد که خوردن قرص ویتامین دی بدون آزمایش و مشورت پزشک خطرناک بوده و نوشته است که متاسفانه افرادی بدون نظر پزشک، در دوزهای بالا هر روز در حال مصرف ویتامین هستند که این خود باعث آسیب به بدن خواهد شد. این صفحه اینستاگرام در خصوص پاسخ به سوالات کرونایی مردم پیشنهاد می کند که مردم سوالات خود را از طریق تماس با شماره ۱۹۰، ۴۰۳۰ یا ۱۶۶۶ بپرسند تا خط ۱۱۵ اورژانس اشغال نشود این شماره ها مخصوص کرونا است و سوالات مردم در رابطه با کرونا را پاسخ می دهد.

همچنین الو دکتر در صفحه خود نوشته است همه افراد باید نکات بهداشتی را رعایت کنند تمام افراد بالای ۵۰ سال، مصرف کنندگان داروی کورتون، بیماران دیابتی، بیماران قلبی، افراد با مشکلات ریوی و تنفسی، بیماران سرطانی، افراد سیگاری این افراد ضمن رعایت بیشتر نکات بهداشتی باید برای جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا در خانه بمانند. این صفحه در عین حال می نویسد که دلیلی برای وحشت از کرونا وجود ندارد و به بازتاب سخنان مدیر بخش اروپا در سازمان بهداشت می پردازد و می نویسد در حال حاضر میزان مرگ و میر در چین کاهش یافته است و دلیلی برای وحشت وجود ندارد از هر پنج بیمار مبتلا به کرونا چهار نفرشان علایم خفیفی دارند و بهبود می یابند.

علاوه بر موارد فوق این صفحه از تجربه بیماران کرونایی در روز اول اطلاع رسانی می کند و می نویسد: روز اول بیماران تب دارند و ممکن است دچار خستگی، درد عضلانی و سرفه خشک شوند و روز پنجم بیماران ممکن است در تنفس دچار مشکل شوند روز هشتم بیماران مبتلا موارد شدید، دچار سندروم پریشانی حاد تنفسی می شوند. روز دهم: اگر بیماران علایم وخیم تری داشته باشند در بخش مراقبتهای ویژه بستری می شوند. همچنین در خصوص علت شیوع بالا کرونا در ایران به بازتاب سخنان پروفسور کی سئوک پرداخته و می نویسد: نقص ایمنی ارثی یکی از علل شیوع ویروس در کشورهایی از جمله ایران و ایتالیا است. کمبود ایمنی یا نقص ایمنی به معنی عملکرد نامناسب سیستم ایمنی بدن است.

الو دکتر و اخبار ایران و جهان در مورد کرونا

این صفحه اینستاگرام به مهم ترین اخبار ایران و جهان در خصوص کرونا پرداخته است و نوشته که تست کرونای رییس جمهور برزیل مثبت اعلام شده است این در حالی بود که ترامپ رییس جمهور آمریکا با وی ملاقات داشته است. همچنین به بازتاب اخبار در استا قم و گیلان که شیوع کرونا در این ۲ شهر بیشتر بوده پرداخته است و نوشت در این ۲ استان با خود مراقبتی و محدودیت تردد شاهد کاهش ابتلای جدید افراد هستیم در عین حال پیشنهاد می کند که از سفر به ۱۱ استان کانون آلودگی خودداری کنید. از دیگر خبرهای مهم این صفحه اینستاگرامی خبر ابتلای مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به ویروس کرونا بود.

الو دکتر در یکی دیگر از خبرها خود می نویسد که ارتش نیروی درمانی و بیمارستان و امکانات خود را در اختیار وزارت بهداشت قرار می دهد. حضور ارتش در مقابله با کرونا کمک مهمی خواهد بود و در بخش ضدعفونی کردن مناطق و نقل و انتقلات و خدمات هم نقش مهم می توانند ایفا کنند. علاوه بر موارد فوق این پیج اینستاگرامی به بازتاب اخبار مربوط به تعداد مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا در ایران به ویژه در کانون های شیوع این بیماری پرداخته است.

شکست کرونا و بهبودیافتگان

الو دکتر در صفحه اینستاگرام خود به بازتاب خبرهای مختلف در خصوص شکست این بیماری می نویسد برای نمونه در این صفحه از سزارین اولین مادر کرونایی در شهر بوکان خبر می دهد و می نویسد حال مادر و نوزاد خوب است و در یا در مطلبی دیگر نوشته است که مرد ۱۰۰ ساله کرونا را شکست داد این پیرمرد چینی از مشکل قلبی، آلزایمر و فشار خون رنج می برده اما با این حال از کرونا بهبود یافته است این صفحه اینستاگرام با از بهبودی پیرزن ۹۸ساله چینی و بهت و حیرت از بهبود یافتگی وی  خبر می دهد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha